FinExpert.e15.cz

Portugalsko

Portugalsko je vzdáleno nejen geograficky, ale také kulturně. Čtěte, abyste si v zemi, kde je o hodinu méně než v ČR, připadali alespoň trochu jako doma.

Portugalsko je asi příliš daleko na to, aby bylo jediným cílem pozemní cesty. Nabízí však velké kulturní a přírodní bohatství, a tak cesta napříč evropským kontinentem, kdy můžete dobře poznat také francouzská a španělská města, může být pohodovou dovolenou.

Víza, doklady a peníze
Platnost pasu musí přesahovat 90 dnů ode dne vstupu do země. V Portugalsku můžete pobývat bez víza 90 dnů. Při příletu letadlem na letišti vyplníte kontrolní lístek s určením délky pobytu, země původu atd., jehož druhá část se odevzdává při odjezdu. Ve všech ostatních způsobech příjezdu do země je nutné dostavit se nejpozději do 3 dnů na cizineckou policii, nahlásit svůj příjezd do země a vyžádat si razítko do pasu. V případě nerespektování tohoto nařízení se vystavujete nebezpečí vyhoštění ze země, v lepším případě finanční pokutě.

Všechna ubytovací zařízení i soukromé osoby, které ubytovávají cizince, mají povinnost ohlásit jeho pobyt a adresu do tří dnů na předepsaném formuláři. Ukončení pobytu se oznamuje identicky.
Při vstupu musíte prokázat částku 125 euro na osobu a 45 euro na každý den pobytu (případně kreditní kartu nebo doklad o zajištěném ubytování a úhradě stravování). Turisté, kteří nemají od CK zajištěno ubytování, musí při vstupu uvést adresu pobytu.

Jak se platí v Portugalsku
Portugalské escudos byly od 1.1.2002 nahrazeny eurem v poměru 1 EUR=200,482 PTE. V současnosti je v Portugalsku možné vyměnit starou měnu za euro pouze v národní portugalské bance, a to do 28.února 2022. V Portugalsku je možné bez problémů využívat platební karty Visa, American Expres, EuroCard/MasterCard, Diners Club a EC-Eurocheque. V národní síti bankomatů MB (Multibanco) lze vybírat hotovost 24 hodin denně. Běžně akceptované jsou i cestovní šeky a eurošeky, které proplácejí místní banky společně s předložením záruční šekové karty. Poštovní šeky se mění na všech poštách, ale nedá se jimi platit.

Orientační ceny (v EUR) potravin: Chléb (podle velikosti a druhu) – 0,2 – 1,2 , máslo 250 g – 1,5, minerální voda 1,5 litru – 0,5, Coca Cola, Fanta apod. v balení 1,5 litru – 1,5, láhev vína od 2,75,  0,5 l piva – 0,6.

Ceny v restauracích: Ve velkém/malém městě oběd nebo večeře asi 22,5 – 37,5 / 15 – 25 EUR. V samoobslužné restauraci je průměrná cena jídla 10 – 12,5 EUR.

Ceny ubytování (v plné sezóně): Kempy: dospělá osoba za jednu noc 2 – 4 EUR a zhruba stejná částka se platí za malý stan a za auto. Ubytovny: od 3 EUR za nejlevnější pokoj. Penzióny:  9 – 15 EUR ve společné noclehárně, dvoulůžkový pokoj bez koupelny 19 – 24 EUR, s koupelnou 21 – 33 EUR. Hotely: cca od 60 EUR. Mimo sezónu mohou být ceny ubytování až 50%.

Jiné: Kodak Gold 100/24 snímků – cca 4 EUR, půjčení auta na 3 dny – cca 120 EUR.

 

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená