FinExpert.e15.cz

Porovnání běžných účtů od nízkonákladových bank

Celkem jsme porovnali devět různých nabídek běžných účtů.
Porovnání běžných účtů od nízkonákladových bank

V testu běžných účtů jsme porovnali nabídku pěti nízkonákladových bank a také dvou tradičních velkých bank. Celkem jsme porovnali devět různých nabídek běžných účtů, přičemž pět z nich má vedení účtu zpoplatněno měsíčním paušálem. Ostatní mají za vedení nulový poplatek.

Vyměřený paušál se u sledovaných zpoplatněných účtů pohybuje od 68 Kč do 250 Kč, ovšem pokud splníte věrnostní podmínky, získáte část nebo dokonce celý poplatek zpátky. Pouze Velký Tarif od Air Bank je nabízen za fixní sumu 100 Kč. Equa Bank nabízí Běžný účet za 99 Kč, nicméně tato částka se snižuje na nulu, jestliže vám na účet měsíčně přijde alespoň 10 000 Kč, nebo pokud váš celkový zůstatek neklesne pod 100 000 Kč. Zuno banka Účet Plus zpoplatňuje částkou 68 Kč, ale je zdarma v případě, že vaše měsíční bezhotovostní transakce převýší 5 000 Kč, nebo pokud máte průměrný zůstatek v minimální výši 200 000 Kč. Za 68 Kč je i MůjÚčet od Komerční banky. Jeho konečná cena se ale stupňuje podle toho, jaké splníte věrnostní podmínky, přičemž se můžete dostat i na nulu.

Nejvyšší měsíční tarif má eKonto KOMPLET, které stojí 250 Kč, ovšem pokud každý měsíc na váš účet přijde peněžní částka alespoň 15 000 Kč a zároveň každý měsíc provedete alespoň 3 platební transakce, zaplatíte za vedení účtu poloviční taxu - 129 Kč. Žádný měsíční paušál neúčtují: Fio banka, mBank, Malý tarif u Air Bank a Účet u Zuno.

Výběry se prodraží

Výše základního poplatku se odráží v nabídce služeb, které banky poskytují v ceně balíčku. Všechny sledované banky vůbec nezpoplatňují příchozí tuzemské platby. Odchozí platby zpoplatňuje pouze Komerční banka, a to částkou 6 Kč za transakci. Za výběry z vlastních bankomatů si žádná z bank neúčtuje poplatek, ovšem pouze pokud se budete držet omezeného množství výběrů.

Fio banka nabízí zdarma měsíčně 10 výběrů, mBank 3 výběry, Zuno Účet pouze jeden výběr zdarma. Zuno Účet Plus má bezplatné všechny výběry, ovšem pouze za podmínky, že vybíráte více než 1 000 Kč. Pokud nesplníte tyto podmínky, zaplatíte u výše uvedených bank za jeden výběr poplatek v rozmezí od 9 Kč do 35 Kč. Komerční banka nabízí jeden výběr zdarma za každou platbu uskutečněnou prostřednictvím debetní karty, jinak musí klient zaplatit 9 Kč. Pouze Raiffeisenbank, Air Bank a Equa Bank tedy skutečně nabízí neomezený výběr z vlastních bankomatů zdarma.

Ty samé banky nezpoplatňují ani výběry z bankomatů cizích bank. Není náhodou, že výběry zdarma má klient právě pouze v případě účtů zpoplatněných tarifem. Fio banka a mBank se alespoň snaží nabídnout klientům určitý počet výběrů zdarma podle objemu transakcí placených kartou. Fio například poskytuje jeden výběr zdarma za každé utracené 4 000 Kč. U ostatních bank se poplatky pohybují od 25 do 39 Kč.

Výběry z bankomatů cizích bank se tedy klientům nízkonákladových bank trochu prodraží. Ještě horší je situace v případě výběrů z bankomatů v zahraničí. Tyto výběry nabízí zdarma pouze Raiffeisenbank a Zuno v případě Účtu Plus. Air Bank v rámci Velkého tarifu nezpoplatňuje pouze výběry v Evropské unii, mimo EU klienti musí uhradit poplatek 100 Kč. Nejmenší poplatek má Equa Bank – 9 Kč za výběr. U Fio a Zuno bank platí klienti za výběr 80 Kč, u Komerční banky dokonce 100 Kč.

Služby navíc

Každá z bank se snaží klienty zaujmout jinou škálou benefitů navíc. Velkou výhodou Air Bank je například úročení peněz na běžném účtu stejnou sazbou jako na spořicím účtu ve výši 1,8 % p.a. a výběr peněz v terminálech Sazky. Úroky se ovšem přičítají pouze do výše vkladu 100 000 Kč a pouze v případě, že předchozí měsíc zaplatí klient minimálně pětkrát kartou. Fio Banka nabízí příchozí a odchozí platby v rámci České a Slovenské republiky zdarma, Equa bank zase láká na vklady hotovosti na pobočkách České pošty a otevření běžného účtu ve třech měnách. Zuno banka pro klienty připravila speciální službu Autopilot, která přesouvá jejich peníze automaticky ze spořícího na běžný účet a zpět, tak jak je to pro ně nejvýhodnější. Raiffeisenbank nabízí v měsíčním paušálu správu běžného účtu v osmi dalších měnách, spořicí účet či úrazové pojištění k účtu.

Porovnání účtů

 

BankaKomerční bankaRBFio bankamBankAir BankEqua bankZuno
ÚčetMůjÚčeteKonto KOMPLETOsobní účetmKontoMalý tarifVelký tarifBěžný účetÚčetÚčet Plus
Měsíční paušál při splnění věrnostních podmínek- 51 Kč- 129 Kč0 Kč0 Kč0 Kč- 100 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Příchozí platby - 20 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Odchozí platby - 2- 12 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Platby kartou - 3- 18 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Výběry z vlastních bankomatů - 4- 9 Kč0 Kč0 Kč- 35 Kč0 Kč0 Kč0 Kč- 54 Kč- 36 Kč
Výběry z cizích bankomatů - 1- 39 Kč0 Kč0 Kč0 Kč- 25 Kč0 Kč0 Kč- 28 Kč- 28 Kč
Poplatky za měsíc celkem- 129 Kč71 Kč0 Kč- 35 Kč- 25 Kč- 100 Kč0 Kč- 82 Kč- 64 Kč
Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená