FinExpert.e15.cz

Pořízení bydlení bude v budoucnu dražší

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se v říjnu v porovnání s předešlým měsícem téměř nezměnila, vzrostla o 0,01 procentního bodu. Toto zvýšení je zanedbatelné, předznamenává však budoucí vývoj. Centrální banka zvýšila úrokové sazby, a to se projeví i u hypotečních úvěrů.
Pořízení bydlení bude v budoucnu dražší

Klepněte pro větší obrázek

Zroj: Fincentrum

*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

ČNB změnila svou klíčovou úrokovou sazbu na svém zasedání koncem října. Proto se tato změna v aktuální hodnotě FINCENTRUM HYPOINDEXU ještě nestačila projevit, jelikož zachycuje vývoj hypotečních úvěrů poskytnutých během října. Reakce bank na zvýšení úrokových sazeb centrální bankou se v jeho hodnotě projeví až v  následujícím měsíci.

Zpřísnění měnové politiky prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb slouží jako jedno z protiinflačních opatření. Dvoutýdenní repo sazba byla zvýšena o čtvrt procentního bodu z 1,75 % na 2,00 %. Opustila tak svou historicky nejnižší hodnotu a vrátila se na úroveň z  dubna letošního roku. S postupným zvyšováním úrokových sazeb v ekonomice se počítá již delší dobu, ČNB však tento krok učinila dříve než se očekávalo a trh jím byl překvapen. Z dalších vyjádření centrální banky však vyplývá, že by k dalšímu rychlému zvyšování úrokových sazeb dojít nemělo.

Hypoteční úvěry podražily

Na zvýšení repo sazby musely banky ihned reagovat a mezibankovní úrokové sazby vzrostly. Tím došlo i k zvýšení úročení vkladů a úvěrů. Proto již mnohé banky zvýšily o několik desetin procentního bodu také úrokové sazby hypoték. Například leader trhu Česká spořitelna oznámila jejich zvýšení o 20 až 40 bazických bodů, pozadu nezůstaly ani další dvě banky s největším podílem na hypotečním trhu Komerční banka a Hypoteční banka.

Pro zájemce o hypoteční úvěr to znamená, že období historicky nejlevnějších hypoték je zřejmě u konce. Přesto by další vývoj sazeb neměl znamenat žádné prudké zdražování a aktuální výše repo sazby 2,00 % je stále velmi nízká. Přesto se nyní více než dosud doporučuje volit delší dobu fixace a zajistit si výhodnou úrokovou sazbu do dalších let. Konkrétně by klienti měli volit fixaci na tři až pět let. Například Petr Slabý, náměstek výkonného ředitele pro marketing KB, v souvislosti se zvýšením úrokových sazeb uvedl: „Komerční banka vždy doporučuje klientům využívat spíše střednědobé a dlouhodobé fixace úrokových sazeb hypotečních úvěrů, právě s ohledem na to, že delší fixace dává klientovi jistotu stabilních splátek v delším období.“

Oblibu jednotlivých fixací úrokových sazeb hypoték ukazuje následující graf. Jde o aktuální údaj vypočtený z dat všech bank dohromady.

Klepněte pro větší obrázek

Více nemovitosti podraží kvůli daním

Vyšší náklady na pořízení bydlení však nebudou mít na svědomí pouze úrokové sazby. Mnohem větší vliv bude mít zvýšení DPH na stavební práce. V současné době se u stavebních prací spojených s bydlením uplatňuje snížená sazba DPH. Od roku 2008 by však toto zvýhodnění mělo přestat platit, jelikož uplyne přechodné období vyjednané za tímto účelem s Evropskou unií. Pokud se nepodaří tuto výjimku prodloužit do dalších let, budou stavební práce na výstavbu nemovitostí určených k bydlení daněny základní sazbou DPH, tak jak je tomu u ostatních staveb. V současné době činí rozdíl mezi základní a sníženou daní DPH 14%. Což se v ceně nemovitostí musí projevit velmi zřetelně. Proto lze s přibližováním se tomuto termínu očekávat podobný vývoj poptávky po nových nemovitostech jako před naším vstupem do EU. Všichni budou chtít pořídit nemovitost ještě před zvýšením daně. Již dnes se to projevuje rekordním růstem bytové výstavby, ke kterému právě nyní dochází.

Pokud jde o daně, podražení hypotečních úvěrů může přinést ještě další novinka. Novela zákona o daních z příjmů, kterou nedávno schválila poslanecká sněmovna, totiž ruší daňové zvýhodnění hypotečních zástavních listů. Díky tomu, že jde o málo rizikové a dobře obchodovatelné cenné papíry, investoři se u nich spokojují s nižším výnosem. To pak bankám umožňuje použít je jako levný zdroj financování hypoték, které díky tomu mohou být levnější než jiné úvěry. Kvůli zrušení jedné z jejich předností, kterou je daňové zvýhodnění, budou pro investory méně zajímavé a hypotéky tak z tohoto titulu mohou podražit.

Hypotéku roku má Hypoteční banka

V soutěži MasterCard Banka roku 2005, která se uskutečnila počátkem listopadu, získala první místo v kategorii Hypotéka roku 2005 Hypoteční banka. Druhé místo připadlo České spořitelně, třetí patří GE Money Bank.

Vývoj průměrné výše nově sjednávaných hypotečních úvěrů v čase ukazuje následující graf:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená