FinExpert.e15.cz

Pořiďte si pneumatiky s pojištěním

Nové pneumatiky můžete získat i se zárukou finanční kompenzace v případě jejich poškození.
Pořiďte si pneumatiky s pojištěním

S příchodem jara nastává čas výměny zimních pneumatik za letní. Důvodem jsou rostoucí teploty vzduchu, které negativně ovlivňují jejich vlastnosti. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z materiálů, které zajišťují dostatečnou pružnost i při velmi nízkých teplotách. Měkká směs se však s rostoucí teplotou stává ještě „měkčí“, zhoršuje se přilnavost pneumatik k suché a teplé vozovce, a tím i ovladatelnost vozidla. Spolu s novým obutím automobilu můžete získat i garanci náhrady poškozených pneumatik.

Pneumatiky nakupujte u specialistů

Nové obutí automobilu můžete pořídit několika způsoby. Nejpohodlnější je navštívit nejbližší pneuservis, vybrat odpovídající značku a typ pneumatiky a sjednat si termín výměny. Sítě pneuservisů navíc poskytují stálým zákazníkům nejrůznější věrnostní slevy a bonusy. Jednou z výhod je poskytnutí slevy při výměně neopravitelně poškozené pneumatiky za novou.

Další možností je objednání pneumatik v některém z internetových obchodů. Po obdržení zásilky si stačí sjednat termín výměny v pneuservisu. Některé pneuservisy si uvědomují sílu konkurence na internetu a nabízejí objednání pneumatik i termínu výměny na vlastních webových stránkách. Posledním, odborníky nejméně doporučovaným způsobem pořízení nových pneumatik, je nákup v hypermarketu. Důvodem je prodej méně známých značek, chybějící poradenství a v některých případech i nevhodné skladování.

Garantovaná ochrana pneumatik

Samostatné pojištění pneumatik v nabídce komerčních pojišťoven nenajdete. Při poškození pneumatik, ať už vlastní či cizí vinou, uhradíte vzniklou škodu zpravidla z vlastní kapsy. Pokud se však rozhodnete pro některou ze značek Barum, Continental, Uniroyal , Semperit nebo Kleber, můžete získat v případě neopravitelného poškození až 100% slevu na nákup nových pneumatik.Záruku úhrady celé nebo části ceny poškozené pneumatiky nabízí pneuservisy zahrnuté do evropské distribuční sítě Pneus Expert. Garantovanou ochranu pneumatik najdete pod označenímPneus Expert Euro Guarantee a vztahuje se na značky Barum, Continental, Uniroyal a Semperit. Stejnou službu, jen pod označením Kleber Garant Program, získáte při nákupu pneumatik značky Kleber. V obou případech nejde o klasický pojistný produkt, ale o bonus poskytovaný zdarma při nákupu nových koncernových pneumatik.

Kdo může garanci získat?

Získání garance je podmíněno nákupem alespoň dvou kusů nových pneumatik a jejich odbornou montáží v pneuservisu. Po přezutí automobilu získáte vyplněný pojistný dokument a certifikát. Podmínkou náhrady škody je pravidelná kontrola technického stavu pneumatik technikem. Kontrola je zdarma a musíte se k ní dostavit každých šest měsíců. Garanci však nezíská každý. Je určena pouze soukromým motoristům, vozidlům taxislužby a autoškol.

Poškození, na která se garance vztahuje

Podle platné právní úpravy spadají pneumatiky do kategorie zboží, na které se vztahuje základní záruční doba dva roky. Po tuto dobu odpovídá výrobce za skryté výrobní vady, díky kterým jste nuceni pneumatiky předčasně vyřadit z provozu. Pneuservis odpovídá za jejich odbornou montáž. Zákonnou záruku získáte při nákupu jakékoliv značky plášťů. Výrobce ani pneuservis však neručí za poškození způsobená neodbornou montáží, nevhodným používáním pneumatik, propíchnutí vandalem či havárií vozidla.

Garance nabízená distributory pneumatik se vztahuje na náhodné roztržení a propíchnutí bočnice nebo běhounu o kámen, defekty a praskliny způsobené nájezdem na překážku apod. Garance od Pneus Expertu navíc nabízí i náhradu při poškození pneumatik vandalem. Garance je poskytována po dobu dvou let. Pokud vám prodejce nenabídne prodlouženou záruční dobu (zpravidla o další rok), nemáte po uplynutí dvou let žádný nárok na slevu či bezplatnou výměnu pneumatik.

Rozsah krytí škod

Neopravitelná náhodná škoda:

  • roztržení bočnice nebo běhounu pneumatiky o plech, kámen, sklo nebo jiný cizí předmět,
  • propíchnutí bočnice nebo běhounu železným hřebem, tyčí apod.

Neopravitelné praskliny a defekty:

  • způsobené najetím na obrubník, nájezdem na cizí předmět apod.

Pneus Expert dále nabízí náhradu v případě:

  • neopravitelného poškození pneumatiky neznámou osobou (vandalismus).

Postup při uplatnění náhrady

V případě poškození pneumatik na území ČR se obraťte na servis, který prováděl jejich výměnu. Předložte pojistný dokument a certifikát spolu s originálním dokladem o nákupu. Pokud vám pneumatiky poškodila neznámá osoba, musíte navíc předložit protokol trestního oznámení na neznámého pachatele. Ten získáte na Policii ČR. Pneuservis zajistí dodání a výměnu stejného typu pneumatik a poskytne slevu podle míry opotřebení.

K poškození pneumatik může dojít i v zahraničí. V tomto případě se obraťte na zahraniční pneuservis, který akceptuje pojistný doklad. Výměnu zaplatíte zpravidla přímo na místě. Po návratu zpět do ČR zašlete účtenku za výměnu spolu s pojistným dokladem na adresu uvedenou v pojistném dokumentu. Pokud bude garance uznána, získáte finanční kompenzaci.

Nové obutí získáte zdarma nebo se slevou

Při neopravitelném poškození získáte náhradu v podobě slevy na nákup nových pneumatik. Výše slevy závisí na míře opotřebení. Pokud je hloubka dezénu poškozené pneumatiky větší než osm milimetrů, získáte 100% slevu. Se slevou nepočítejte tehdy, pokud je hloubka dezénu pod 1,6 milimetrů. Pneus Expert i Kleber Garant Program odstupňuje výši slevy podle opotřebení.

GARANTOVANÁ OCHRANA PNEUMATIK
Hloubka dezénu Výše slevy (%)
Pneus Expert Euro Guarantee KLEBER Garant Program
více než 8mm 100 100
do 7mm 80 100
do 6mm 60 80
do 5mm 40 60
do 4mm 30 40
do 3mm 10 20
do 2mm N/A 10
pod 1,6mm 0 0

Kdy je vhodné „přezout“?

Ideální je vyměnit pneumatiky v okamžiku, kdy se denní teploty dlouhodobě pohybují nad 7°C.Podle statistiky Českého hydrometeorologického ústavu se průměrné denní teploty vzduchu pohybují nad hranici sedmi stupňů od dubna do října (nebereme v úvahu horské oblasti). Zimní pneumatiky za letní tedy vyměňte přibližně v polovině dubna a používejte je do poloviny října.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená