FinExpert.e15.cz

Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství III.

V Poradně jsme se tentokrát opět zaměřili na dotazy čtenářů z oblasti personální a mzdové. Odpovídáme mj. na dotazy: Jak je to s povinnostmi zaměstnavatele ohledně platových tříd? Jak se prokazuje nárok na odpočitatelnou položku na vyživované dítě? Jaké jsou odvody u pracujícího důchodce?
Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství III.

Přinášíme další díl Poradny magazínu Osobní-finance.cz, tentokrát na témata z oblasti vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Své dotazy do naší poradny můžete posílat do naší internetové poradny (www.osobni-finance.cz/poradna). Dotazy přijímáme také prostřednictvím e-mailu zdenek.mitacek@cpress.cz.


Klepněte pro větší obrázek Mám dotaz ohledně shody přiznaná platové třídy a popisu funkční náplně. Mám přiznanou 9. platovou třídu, ale v popisu funkční náplně mám některé činnosti z 10. platové třídy. Je to v pořádku?

 

Klepněte pro větší obrázek

Podle § 2 odst. 1 nař. vlády 251/1992 Sb. o platových poměrech zaměstnanců rozpočtových a dalších organizací v platném znění, se pracovník zařadí do platové třídy podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a v jeho rámci podle nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel požaduje. Sjednaný druh práce může být uveden v pracovní smlouvě v obecné poloze a konkrétní práce požadované na pracovníkovi pak budou uvedeny v pracovní náplni. Platová třída bude pak odpovídat nejnáročnější práci, která je zde uvedena.


Klepněte pro větší obrázek Jak je to s nárokem na nezdanitelnou část základu daně na vyživované dítě žijící v domácnosti s poplatníkem? Jak se prokazuje nárok na tuto odpočitatelnou položku? V zákoně č.586/92Sb., o daních z příjmů se píše, že za vyživované dítě se považuje zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání podle zákona o státní sociální podpoře. Jak je to v případě, kdy toto vyživované dítě studuje na denním postgraduálním studiu a zároveň má vlastní příjem ze závislé činnosti? Může rodič tohoto dítěte nárokovat výše uvedenou položku ke snížení základu daně?

Klepněte pro větší obrázek

Nárok na odpočitatelnou položku na vyživované dítě se prokazuje následujícími způsoby: předložením potvrzení školy o soustavné přípravě na budoucí povolání a potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů, že odečet na toto dítě neuplatňuje on. Podmínkou uplatnění je dle § 15 a § 38 l zák. č. 586/1992 Zák. o dani z příjmů, že dítě žije ve společné domácnosti a současně se připravuje na bud. povolání (od 18 do 26 let). Soužití ve společné domácnosti neznamená, že musí bydlet na společné adrese. Dále je nutné, aby vysokoškolské studium bylo buď bakalářské, magisterské nebo doktorské. Což v tomto případě je nejspíš doktorské.

Dále dle uvedeného zákona se za soustavnou přípravu na budoucí povolání nepovažuje studium při zaměstnání nebo kombinované studium na střední škole, je-li dítě výdělečně činné nebo má-li nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.


Klepněte pro větší obrázek Jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Zajímalo by mě, zda si manžel může uplatnit nezdanitelnou část základu daně, tzn. zda je rodičovský příspěvek považován za můj příjem nebo není. Druhý dotaz: Vzala jsem si úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci bytu. Může si manžel odečíst úroky od daní, když je ve smlouvě uveden jako přistupitel k dluhu?

Klepněte pro větší obrázek

K první otázce: Rodičovský příspěvek se nezahrnuje do vlastního příjmů pro účely odpočtu nezdanitelné částky na manželku (manžela). Ke druhé otázce: Manžel by si mohl odečíst úroky z úvěru pokud je účastníkem smlouvy a zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem této bytové potřeby, nebo za účastníky se považují i osoby, které jako dlužníci přijímají práva a povinnosti ve smlouvě uvedené, a i když ve smlouvě nejsou uvedeni, tak k závazku o úvěru přistoupili později na základě následně uzavřené smlouvy o převzetí dluhu nebo závazku. Pokud jste jen dva účastníci smlouvy a vy si neuplatňujete odpočet z daní, pak si může odečet uplatnit celý druhá osoba. Pokud by bylo více účastníků smlouvy než vy dva, pak by byla situace jiná.


Klepněte pro větší obrázek Potřebuji vědět jaké budou odvody u pracujícího důchodce pobírajícího důchod. Kolik zaplatí firma na odvodech. Má mzda na poloviční úvazek 20 hodin měsíčně je 20 000 Kč hrubého.

 

Klepněte pro větší obrázek

Od 1. 8. 2004 se bohužel již neuplatňuje nižší základ pro odvody zdravotního pojištění ani u důchodců (jednalo se o částku 3 520 Kč měsíčně), takže odvody za tohoto zaměstnance budou ve výši 20 000 Kč + 35 % odvody na pojistné za zaměstnavatele (soc. + zdrav.).


Předcházející části Poradny na toto téma:

Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství I.

Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství II.


Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny

Odpovědi poskytl: -novr- 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená