FinExpert.e15.cz

Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství II.

V naší Poradně jsme se opět zaměřili na dotazy čtenářů z oblasti personální a mzdové. Jak se určí průměrný výdělek k výpočtu práce přesčas? Jak se nyní vypočítá nemocenská? Práce na živnostenský list při hlavním zaměstnání a další rady.
Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství II.

Přinášíme další díl Poradny magazínu Osobní-finance.cz, tentokrát na témata z oblasti vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Své dotazy do naší poradny můžete posílat do naší internetové poradny, kam se dostanete kliknutím na uvedený odkaz. Dotazy přijímáme také prostřednictvím e-mailu zdenek.mitacek@cpress.cz.


Klepněte pro větší obrázek Jak se určí průměrný výdělek použitý k výpočtu práce přesčas?

 

Klepněte pro větší obrázek

Průměrný výdělek pro pracovněprávní účely, tzn. i pro výpočet práce přesčas, se počítá podle § 17 zák. č. 1/1992 v platném znění. Myslí se tím hrubá mzda, nikoliv čistá. V praxi je průměrný hodinový výdělek vypočtený z výdělku dosaženého v předcházejícím čtvrtletí, což je rozhodné období pro určení tohoto průměrného výdělku. Nicméně, co přesně se započte jako výdělek pro účely výpočtu průměrného výdělku, záleží na zaměstnavateli. Tato úprava je buď součástí kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu. Tuto informaci je vám zaměstnavatel povinen poskytnout.


Klepněte pro větší obrázekJakým způsobem se nyní vypočítá nemocenská?

 

Klepněte pro větší obrázekPravděpodobně máte na mysli, jakým způsobem se počítají dávky nemocenského pojištění v případě pracovní neschopnosti, čili kolik dostanete, budete-li nemocná. Postup výpočtu není jednoduchý.

1. Průměr pro účely dávek nemocenského pojištění se počítá z vyměřovacího základu sociálního pojištění, který zaměstnanec dosáhl v předcházejících dvanácti měsících, než je měsíc, ve kterém onemocněl. Tento průměr je zaměstnavatel povinen vypočítat až v okamžiku, kdy k pracovní neschopnosti došlo, tudíž nemusí být na výplatní pásce, tak jak tomu bylo ještě v loňském roce. Tento vyměřovací základ se podělí počtem započitatelných kalendářních dnů pro DNP. Takto vypočtený průměrný vyměřovací základ pro nemocenské dávky je tzv. neupravený, tedy 100 %. Ten ale nedostanete.

2. V prvních 3 dnech nemoci je dávka ve výši 25 % z 90 % denního vyměřovacího základu.

3. V dalších dnech: 4. – 14. den nemoci je dávka vyšší a to 69 % z 90 % vypočítaného vyměřovacího základu a teprve od 15. dne pracovní neschopnosti je dávka počítána 69 % ze 100 % počítaného denního vyměřovacího základu.

4. Nicméně vyměřovací základ pro nemocenské dávky není neomezený, má redukční hranice mezi 480 a 690 Kč denního vyměřovacího základu a maximální denní dávka z něj vypočtená je 419,- Kč na den. Z částky rozdílu mezi 480,- Kč a 690,- Kč vyměřovacího základu se počítá jen 60 %.


Klepněte pro větší obrázekUzavřela jsem pracovní poměr na dobu určitou (na 6měsícu -posléze měl být pracovní poměr prodloužen), během této doby jsem otěhotněla. Jaké mám nároky jako zaměstnanec a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele? Ukončím zaměstnámí po uplynutí sjednané doby, nebo se na mne vztahuje nějaká podmínka zákazu propuštění v době těhotenství a zaměstnavatel musí smlovu prodloužit, pokud ano, na jaké časové období?


Klepněte pro větší obrázekPracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby, bez ohledu na to, jestli je zaměstnankyně těhotná. Nejedná se totiž o výpověď a výpovědní dobu, aby se na takovou zaměstnankyni vztahoval zákaz výpovědi. Nicméně pokud skončí těhotná zaměstnankyně pracovní poměr, budou jí mateřské dávky – tedy peněžitá pomoc v mateřství – vypláceny od tohoto posledního zaměstnavatele po předložení příslušného poukazu o nástupu na mateřskou dovolenou, která dostane od svého ošetřujícího lékaře. Doba vyplácení těchto dávek je stanovena zákonem, standardně trvá 28 týdnů, u osamělé zaměstnankyně 37 týdnů atd. To jsou jen základní informace, v zákoně uvedených podmínek je více, vztahují se na různé speciální případy.


Klepněte pro větší obrázekJsem zaměstnanec v hlavním pracovním poměru, ale chci si přivydělat na živnostenský list - kolik budu platit sociální a zdravotní (a musím vůbec platit?), když budu i nadále zaměstnán a můj zaměstnavatel za mě bude dál platit odvody?

Klepněte pro větší obrázekOd letošního roku 2004 je každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) povinna platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, i když má ještě vedle toho stálé zaměstnání a tedy příjmy ze závislé činnosti. Zaměstnavatel také sráží a odvádí veškeré pojistné bez ohledu na to, jestli si zaměstnanec ještě přivydělává na živnostenský list

Záloha na zdravotní pojištění činí 1071,- Kč měsíčně a její výše se odvíjí od stanovené minimální mzdy, záloha na sociální pojištění je 997,- Kč, ale nemusí se platit předem, pokud zaměstnanec donese od svého zaměstnavatele potvrzení, že jeho příjmy v loňském roce překročily dvanáctinásobek min. mzdy. Toto potvrzení se předkládá příslušné správě sociálního zabezpečení.

Záloha je splatná vždy od 1 . – 8. dne následujícího měsíce


Klepněte pro větší obrázek Jsem starobní důchodce od 17. 1. 2004 a zaměstnanec u a.s. na dobu určitou od 19. 1. 2004 do 31. 12. 2004. Syn je studentem a 7. 4. 2004 mu bylo 26 roků. Zajímalo by mě, zda mám nárok na odpočítatelné částky, a to jak časově tak i co se týče jejich výše.

Klepněte pro větší obrázekZáleží, zda tazatel je poživatelem starobního důchodu nebo je pouze starobním důchodcem, ale důchod nepobírá. Pokud mu byl přiznám starobní důchod až v průběhu měsíce ledna, tudíž k 1. 1. 2004 nebyl poživatelem starobního důchodu, potom, pokud takový zaměstnanec podepíše daňové prohlášení, může uplatňovat základní nezdanitelnou částku 3170,- Kč. A také na nezaopatřené dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání 2130,- Kč až do dubna 2004. Pokud se jedná o navazující doktorantské studium, pak až do dovršení 28 let tohoto dítěte. Je nutné doložit potvrzení o studiu a příslušné období.

Pokud jste pouze starobní důchodce, ale nejste poživatelem starobního důchodu, máte nárok na uvedené daňové odpočty naprosto jednoznačně.

Pokud vám zaměstnavatel tyto nezdanitelné částky neuplatní, můžete si příští rok leden až březen podat sám daňové přiznání typu A (pokud nemáte jiné příjmy než od zaměstnavatele) a daň si takto dorovnat rovnou s finančním úřadem a poradit se se správcem daně.


Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny

Odpovědi poskytl: -novr-

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená