FinExpert.e15.cz

Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství

Naše Poradna, tentokrát zaměřená na personální a mzdové poradenství, přináší odpovědi na dotazy čtenářů Osobních financí.
Poradna Osobních financi: Personální a mzdové poradenství

Přinášíme další díl Poradny magazínu Osobní-finance.cz, tentokrát na témata z oblasti vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Své dotazy do naší poradny můžete posílat do naší internetové poradny, kam se dostanete kliknutím na uvedený odkaz. Dotazy přijímáme také prostřednictvím e-mailu zdenek.mitacek@cpress.cz.


Klepněte pro větší obrázek Má zaměstnanec nárok na neplacené nebo placené volno na přestěhování se do jiného
bydliště? Pokud ano, jaký doklad má předložit, aby zaměstnavatel nárok uznal?

 

Klepněte pro větší obrázek

Zaměstnanec má nárok na volno z důvodu stěhování, protože to patří mezi důležité osobní překážky v práci. Pokud se zaměstnanec stěhuje ve svém osobním zájmu, poskytne mu zaměstnavatel neplacené pracovní volno nejvýše na jeden den, pokud se stěhuje v rámci jedné obce či města. Pokud se stěhuje do jiné obce, či města, poskytne mu nejvýše dva pracovní dny volna. Pokud se zaměstnanec stěhuje v zájmu zaměstnavatele, poskytne mu zaměstnavatel stejné volno, ale s náhradou mzdy. Jako doklad by následně mohl posloužit OP – změna trvalého bydliště.


Klepněte pro větší obrázekNa podzim budu potřebovat spočítat hodinový průměr na dovolenou z předcházejících tří měsíců. Jak to mám udělat, pokud v měsících červenec a srpen nepracuji?

 

Klepněte pro větší obrázekHodinový průměr na dovolenou se počítá dle dle Zákona č. 1/1992 o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku. Jestliže v rozhodném čtvrtletí pracovník neodpracoval alespoň 22 dnů, používá se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Ten se zjišťuje z hrubé mzdy, které pracovník dosáhl od počátku rozhodného období, nebo které by zřejmě dosáhl. Rozhodným obdobím se myslí předcházející čtvrtletí před nástupem na dovolenou.


Klepněte pro větší obrázekJsem zaměstnán a ještě mám "Dohodu o provedení práce". Jak mám postupovat při vyplňování "Dokladu o výši ročního příjmu" pro přiznání státní sociální podpory. Do které kolonky se vyplňuje?


Klepněte pro větší obrázekJestliže máte příjmy na hlavní pracovní poměr a k tomu ještě příjmy z dohody o provedení práce, záleží při vyplnění „Dokladu o výši ročního příjmu“ pro přiznání státní sociální podpory na tom, jestli máte tuto dohodu o provedení práce uzavřenu u stejného zaměstnavatele, nebo jiného. Pokud je to jeden zaměstnavatel, potvrdí vám na mzdové účtárně výši ročního příjmu jednou částkou jako součet obou ročních příjmů. Pokud máte příjmy od dvou zaměstnavatelů, necháte si toto potvrzení vyplnit u každého zaměstnavatele zvlášť na řádek s jeho razítkem.


Klepněte pro větší obrázekPlatím si kapitálové životní pojištění a chci uplatnit snížení (odpočet) daňového základu. Jsem zaměstnán v hlavním pracovním poměru a nemám jiné příjmy. Musím daňové přiznání z příjmu podat sám, nebo je to povinna udělat mzdová účtárna zaměstnavatele? Jak se v takovém případě postupuje?

Klepněte pro větší obrázekOdpočet daňového základu v ročním zúčtování daně z příjmů ze závislé činnost za životní pojištění provádí mzdová účtárna, pokud nemá zaměstnanec povinnost si udělat sám daňové přiznání. Potom musí do 15. 2. následujícího roku přinést na mzdovou účtárnu kopii smlouvy o životním nebo kapitálovém pojištění a originál dokladu o zaplacení částky, kterou chce v zúčtování daně uplatnit. Pokud tuto povinnost nesplní, nemůže mu mzdová účtárna jeho zaměstnavatele toto vyúčtování s uplatněním životního pojištění provést. Ale zaměstnanec si může sám provést tento odpočet následně v daňovém přiznání na místně příslušném finančním úřadě dle jeho místa bydliště. Životní pojistka navíc musí splňovat všechny podmínky pro takové uplatnění dle platného zákona o dani z příjmů.


Klepněte pro větší obrázek Byl jsem zaměstnán na HPP a současně podnikám jako fyzická osoba. Příjmy z podnikáni za minulý rok byly asi 400 000. Nyní jsem ukončil zaměstnáni a nadále jen podnikám. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Klepněte pro větší obrázekPokud jste fyzická osoba jako podnikatel a zároveň pracujete na hlavní pracovní poměr a ukončíte své zaměstnání, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti od úřadu práce, jelikož máte aktivní svou činnost nadále jako podnikatel. Aby vám mohla být podpora případně uznána, musíte nejprve ukončit svou podnikatelskou činnost. Ukončení činnosti jako OSVČ musíte místnímu úřadu práce doložit.


Klepněte pro větší obrázekJe možné aby policistům započítávali veškeré přesčasy do 150 hodinového fondu pracovní doby, která je v zákoně uvedena a nemusí být proplacena? Považuji tento limit za dobu přesčasů, které mohou nastat v závažných případech např. živelných pohrom (záplavy,požáry). Mimo takové situace by snad měly být přesčasové hodiny proplaceny. Je tomu tak nebo je váš pohled na věc jiný?

Klepněte pro větší obrázekPráce přesčas do 150 hodin ročně, tak jak ji chápe zákoník práce § 96 odst. 1 - 5, není prací speciálně pro živelné pohromy, záplavy a požáry, tak jak je vyjmenováno v otázce, ale myslí se tím nařízená  a odpracovaná doba nad rámec stanovené pracovní doby. Pokud bylo zaměstnanci za tuto přesčasovou práci poskytnuto náhradní volno, nezapočítává se tato doba do práce přesčas. Pokud má zaměstnanec sjednánu práci přesčas v rámci své měsíční mzdy či platu, nebude mu tato práce přesčas do 150 hodin ročně proplacena.
Tím samozřejmě nezaniká v případě služebního poměru při práci přesčas také nárok na příplatky za službu v noci, v sobotu a neděli, ve svátek a za služební pohotovost.


Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny

Odpovědi poskytl: -novr- 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Práca v ČR
Andrea Konecna
17. 8. 2009, 13:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená