FinExpert.e15.cz

Poradna Osobních financi: Daně

Další pokračování naší Poradny přináší odpovědi na dotazy čtenářů Osobních financí z oblasti daní.
Poradna Osobních financi: Daně

Dnešní díl Poradny magazínu Osobní-finance.cz je zaměřen na oblast nemovitostí. Své dotazy do nám můžete posílat prostřednictví naší internetové poradny, kam se dostanete kliknutím na uvedený odkaz. Dotazy přijímáme také prostřednictvím e-mailu zdenek.mitacek@cpress.cz.


Klepněte pro větší obrázek Jaký je rozdíl mezi osobním a firemním účtem? Je nutné mít firemní účet, pokud si chci založit živnost, nebo zda nestačí pro tyhle účely pouze účet osobní?

 

Klepněte pro větší obrázek

Není nutné mít firemní /podnikatelský) účet a žádný zákon to nepředepisuje. Pokud budete např. veškeré příjmy příjmat v hotovosti, asi Vám firemní účet nebude na nic. Firemní účet je součástí Vašeho firmeního majetku a proto poplatky za jeho vedení jsou daňově uznatelnými výdaji. A dále se předpokládá, že veškeré platby na něm provedené souvisí s vašim podnikáním. Pokud své podnikatelské výdaje budete hradit ze soukromého účtu, jednak poplatek bance není daňový výdaj, jednak budete správci daně o trochu komplikovaněji prokazovat, že jste výdaj učinili.


Klepněte pro větší obrázekSyn dosáhl letos v únoru 26 let a ještě rok bude studovat vysokou školu - do 30.6.2005 (příprava na budoucí povolání). Nemá žádný příjem. Kdo bude za něho platit sociální a zdravotní pojištění?

Klepněte pro větší obrázekZdravotní pojištění je povinen si platit sám ve výši minimálního pojistného pro osoby bez příjmů. Sociální pojištění si může, ale nemusí platit dobrovolně sám. Ekonomckou výhodu být dobrovolně sociálně pojištěn žádnou nevidím (Srovnáme-li výši platby s případnými efekty v podobě vyššího důchodu za 40 let.)


Klepněte pro větší obrázekV prosinci 2002 jsme s manželem zkolaudovali novostavbu rodinného domu. Stavba byla částečně financována ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření jsme jednorázově splatili v květnu 2004. Od kolaudace nebyla novostavba obývána a nikdo z naší rodiny zde neměl trvalý pobyt. Nyní bychom chtěli dům prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům na jiném místě. Zakoupili jsme již parcelu, na kterou jsme si zapůjčili peníze od příbuzných. O zapůjčení peněz máme notářem potvrzenou smlouvu. Jaké daně budeme platit v případě prodeje dosud neobývané novostavby? Je možné se případnému placení daní vyhnout (a za jakých podmínek)?

Klepněte pro větší obrázekV případě, že prodáte stavbu pořízenou ze stavebního spoření, kterou jste nikdy neužívali případají v úvahu následující daňové důsledky:
1) možná jste si neoprávněně uplatňovali daňové výhody pro použití stavebního spoření pro pořízení vlastního bydlení, což bude nyní potřeba srovnat (tomu se lze vyhnout, že budete stavbu používat pro své bydlení).
2) zisk z prodeje (o co bude prodejní cena vyšší než náklady na postavení) zdaníte daní z příjmu (tomu se lze vyhnout, pokud budete rodinný domek dva roky používat pro Vaše bydlení, nebo jej prodáte pět let po dokončení).
3) z prodejní ceny (popř. odhadní, pokud by prodejní byla nižší) zaplatíte daň z převodu nemovitostí (tu byste neplatili, pokud byste stavbu postavili jako firma zabývající se stavbou rodinných domků).


Klepněte pro větší obrázek Mám na úvěr zakoupen automobil zahrnutý v obchodním majetku. Dočetl jsem se, že úroky z úvěru jsou daňově uznatelným výdajem. Posílají úvěrové firmy potvrzení automaticky (jako stavební spořiteleny), nebo si je musím vyžádat? Kromě odpisů mohu tedy zahrnout úroky z úvěrů do daní.

Klepněte pro větší obrázekK tomu, aby představovaly úroky z úvěru daňově uznatelný náklad, související s vašim podnikáním, je potřeba abyste si úvěr dohodl v rámci vašeho podnikání. Pokud vaše úvěrová společnost ve smlouvě nerozlišuje, zda je úvěr sjednán v rámci vašeho podnikání či nikoliv, je to ve vašem případě dobré, protože vy jste úvěr použil v rámci podnikání - ke koupi auta. Pokud však ze smlouvy vyplývá, že se jedná o úvěr na vaše osobní potřeby (a některé banky toto důsledně rozlišují) budete mít asi s uznatelností úroků problémy, i když jste (stejně velké vaše prostředky) použil pro podnikání.
Pozor na to: Pokud auto používáte i pro soukromé účely, krátíte nejen odpisy, ale i úroky z úvěru.
Od úvěrové společnosti nedostanete žádné "potvrzení o daňově uznatelných odpočtech". Každá (slušná) úvěrová společnost s Vámi uzavře písemnou smlouvu a dá Vám písemné potvrzení o placených splátkách a úrocích. To potom použijete ve Vašem účetnictví resp. daňové evidenci. Pokud náhodou z písemností není zřejmé, kolik z vašich ročních splátek byla splátka a kolik úroky, požádejte o rozepsání úvěrovou společnost.
Rozdíl mezi stavebním spořením a úvěrovými úrokami je velký. Úroky za stavebního spoření jsou odčitatelnou položkou, což znamená, že Vám snižuje daně nezávisle na tom zda podnikáte a zda spoření souvisí s Vašimi zdanitelnými příjmy. Úroky z úvěru jsou daňovým výdajem a to jen v případě, že podnikáte a úvěr použijete na dosažení Vašich příjmů


Klepněte pro větší obrázekZdědění bytu - z matky na syna. Předpokládám, že od dědické daně je syn osvobozen - je ale povinen podat daňové přiznání? Jak je to v tomto případě s daní z převodu nemovitostí? Syn má v úmyslu byt prodat - domnívám se, že má nárok na osvobození od daně z příjmu na základě §4b Z 586/1992 Sb., o daních z příjmů (matka prokazatelně byt vlastnila minimálně 5 let). Pokud by ale osvobozený nebyl, co se stává základem daně, prodejní cena nebo nabývací hodnota? Co je v tomto případě nabývací hodnotou - odhad notářky, nebo nezávislého odhadce? A co daň z převodu nemovitostí?


Klepněte pro větší obrázekZdanění od matky synovi je od dědické daně osvobozeno a není třeba podávat přiznání. Daň z převodu nemovitostí se platí pouze v případě úplatného převodu (prodeje), takže ji neplatíte. Máte pravdu že při prodeji bytu, po zdědění v řadě přímé se do doby pěti let započítává i vlastnictví matky, takže bude osovobozeno. V případě, že by nebylo osvobozeno, použije se cena uvedená v dědickém řízení. (Zde v principu může záviset na pohledu správce daně, zvláště pokud by se jediný dědic dohodl s notářkou na nižší ceně než je odhadní, nemusí to uznat.) V případě následného prodeje platíte daň z převodu nemovitostí ve výši 3 % z ceny odhadní nebo skutečné prodejní, té, která je vyšší. Jen pro jistotu: předpokládám, že se jedná o byt v osobním vlastnictví.


Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny

Odpovědi poskytl: Petr Beráněk, daňový poradce, společnost ADAR

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená