FinExpert.e15.cz

Poradenství zdarma nebo za poplatek: Co se vyplatí?


xy  |  05. 08. 2011 20:31

"Dovolím si proto ještě jedno doporučení, v článku dosud neuvedené, a tím je členství poradce či společnosti v profesním sdružení. Ačkoliv se nejedná o absolutní měřítko, může příslušnost k širší skupině firem výrazně napovědět, zda to s vámi poradce bude myslet spíše dobře anebo úplně naopak."

Prosím o vysvětlení, jak mi právě toto má zaručit, že je poradce slušňák a ne .......

Naopak, já se domnívám, že většina těch "poradců", kteří páchají podrazy, pracuje ve velkých společnostech, které jsou sdruženy v USF apod.... Ten jednotlivec, který dělá na vlastní triko si to totiž již z povahy místa bydliště, kde svou činnost vykonává nedovolí.

 | 

Myslím si,že finanční poradce by měl být člověk,kterého znám,nebo mě byl doporučen známým,na základě dobré zkušenosti.Nakupovat chodím přeci tam,kde jsem spokojená.A ješte otázka odměny.To,že někomu poskytnu poradenství zdarma,neznamená,že je služba nekvalitní,nebo že musím odejít s nějakou podepsanou smlouvou.Ale pokud chci tuto práci vykonávat dlouhodobě,musí být práce kvalitní,a to je ta nejlepší reklama.Navíc správný fin.poradce se o klienta stará i po získání nějakého fin.produktu,protože tím dává najevo,že se nemusí bát se s klientem znova setkat.Bohužel jsou mezi námi i tací,kteří dostanou peníze za poradenství,sjednaný produkt a klient po čase zjístí,že sjednané smlouvy jsou nekvalitní.

Příspěvek byl 1× upraven, naposled 06. 08. 2011 20:43

kiki

 | 
xls  |  07. 08. 2011 13:04

Spíš bych byl ochoten uvěřit té o perníkové chaloupce než o kvalitním finančním poradci. No a členství v něčem nezajišťuje už vůbec nic. Dokonce i ohledně toho placení za finanční poradenství bych byl skeptický - to může zvednout příjmy poradci, ale těžko zvýšit jeho kvalitu. Škoda, celý ten systém je nastaven jen na obírání klientů, ne na solidním byznysu.

 | 

Pravda je,že narazit na poctivého poradce je asi problém,je to jako všude,většina kouká vydělat si pro sebe.Ale je ještě pár slušných.Je to všechno v lidech samých. A jestli pracuje pod záštitou někoho je přeci jedno,pokud pracuje špatně,odrazí se to na jeho příjmu.Jenže kdo z obyčejných lidí ví,že toto je dobře nebo špatně.Bohužel jsme národ,který nemá žádné svědomí.

Příspěvek byl 1× upraven, naposled 07. 08. 2011 15:07

kiki

 | 
xls  |  07. 08. 2011 18:15

Problém to je, protože to dělají diletanti bez dozoru, jejichž jediným cílem je se napakovat, a jedinou schopností něco prodat. Aby to k něčemu vypadalo, museli by mít poradci alespoň VŠ vzdělání, příslušnou praxi, dozor, kontrolu a při prvním "klasickém" finančním plánu zákaz činnosti. Takhle dělají "finanční poradce" lidi, kteří nejsou schopni napsat ani řádek bez chyb a podle toho to vypadá. Zachraňují je jen ještě větší idioti, kterým jsou schopný nakukat, že jsou odborníky.

 | 
J.  |  07. 08. 2011 22:12

Samotné VŠ vzdělání z nikoho neudělá lepšího fin. poradce, než by byl bez VŠ vzdělání. Tento požadavek je zcela nesmyslný.

 | 
Milan  |  07. 08. 2011 20:24

Dobrý den,

nemohu si pomoci, ale debaty o kvalitě poradenství v Čechách budou bezpředmětné do té chvíle, kdy se poradenský trh začne seriózně regulovat. A opakuji poradenský - nikoli trh pojištění, úvěrů či investic. Neexistují žádné legislativní zkoušky (PPZ a podobné trapárny nelze považovat za zkoušky), neexistují žádné sankce za profesní pochybení. Lepší poradenské firmy vytvoří profesionálního poradce během měsíčního zaškolené (s frekvencí 3 školení/týden) - ty horší to zvládnou za týden. Funguje zde zákon džungle - kde navrch nad klienty mají poradci. Až přijde doba, kdy do oboru vstoupí jen lidé důkladně vzdělaní, nejprve prověřeni zkouškou (ideálně státní), kdy poradci budou muset vytvářet skutečné analýzy potřeb klientů, které jim klient bude muset podepsat, pak také budou muset vytvářet kvalitní finanční plány, za které ponesou zodpovědnost. Špatné doporučení bude znamenat sankci, bude ho s čím konfrontovat a nebude to jako dnes tvrzení proti tvrzení - a tedy smolíček pro klienta.

A do té doby, odpustťe, nemá význam bít se zde do prsou, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný. Neexistuje jediná poradenská firma, jejíž vedení by upřednostnilo zájem klienta před dlouhodobým profitem firmy (a pokud to někdo říká, tak opět jen s vidinou cesty k profitu). A upřímně, není to nic nelogického. A proto jedinou cestou jak to ovlivnit, je regulace, se kterou nikdo nic nenadělá a bude se jí muset přizpůsobit.

 | 
xy  |  07. 08. 2011 20:43

To by nejprve musel národ český dopustit, že cokoli zdarma neexistuje a akceptovat sumu k úhradě za pečlivě vykonanou práci. V tuto chvíli je každý sám sobě raději odborníkem, hlavně aby si kdokoli, kdo je skutečně v oblasti vzdělaný náhodou nevydělal na jejich úkor. Že vydělá v případě, že svůj zisk pobere i klient je vedlejší. Ale to je na hodně dlouhou dobu, dnes neznám moc poradců, kteří si mohou finančně dovolit pracovat s výhledem svého příjmu za rok, či za dva. Ačkoli by to bylo ideální, bohužel toto si nemohou i s ohledem na to, co se v oboru děje (myslím prasácké podrazy, rušení dobře vypracovaných programů pouze s ohledem na vlastní prospěch apod.) zatím dovolit. Těch pár jedinců, kteří navíc povětšinou živoří a brzy budou muset tuto práci ukončit to nezachrání. Ale jako vždy, je to v lidech.

 | 
Otazník  |  08. 08. 2011 20:19

"Neexistuje jediná poradenská firma, jejíž vedení by upřednostnilo zájem klienta před dlouhodobým profitem firmy (a pokud to někdo říká, tak opět jen s vidinou cesty k profitu)." Tahle demagogická věta je protimluv. Nevidím důvod proč by profit firmy měl být v nesouladu se zájmem klienta. A navíc i ve této branži existuje firma, která si uvědomuje, že brát v první řadě ohled na zájem klienta je pro ni dlouhodobý profit. Nikdo nebude platit nějakou hodinovou sazbu za radu, když ta rada nebude zohledňovat jeho zájem. A nevím co máte proti profitu firmy. www.mefin,cz

 | 



Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená