FinExpert.e15.cz

Populační vývoj v ČR: lidí mírně ubývá

V roce 2002 podle statistické bilance počet obyvatel ČR nepatrně – o 2,5 tisíc osob – klesl. Pokračoval tak úbytek obyvatelstva, zaznamenávaný každoročně od roku 1995, v porovnání s předchozími roky se však úbytek podstatně zmírnil. Základní příčinou úbytku zůstává velmi nízká porodnost, počet živě narozených dětí byl v roce 2002 o 15,5 tisíc menší než počet zemřelých osob. Tato ztráta však v roce 2002 byla téměř vyrovnána ziskem ze zahraničního stěhování. Evidovaný počet přistěhovalých ze zahraničí byl o 13 tisíc vyšší než počet osob, jež se do zahraničí vystěhovaly. Mezi vystěhovalé nejsou zahrnuti občané ČR, žádající v západoevropských zemích o azyl, protože ti vesměs zůstávají v ČR přihlášeni k trvalému pobytu.

 

Vzhledem ke změnám populačního chování mladé generace v několika posledních letech setrvává porodnost na nízké úrovni. Její příslušníci většinou odkládají narození svých prvních dětí do relativně vyššího věku, u žen do věku 26-28 let. V porovnání s předchozím rokem se však v roce 2002 počet narozených mírně zvýšil, neboť právě v roce 2002 se tohoto věku dožily ženy z mimořádně početných populačních ročníků 1974 a 1975, a tak oživení porodnosti bylo pravděpodobné. Skutečný vzestup počtu narozených byl však menší, než jaký se očekával. Porodnost v ČR se nadále jeví jako velmi nízká, zejména v mezinárodním porovnání jako jedna z nejnižších na světě.

 

Počet zemřelých osob zůstal v roce 2002 proti roku 2001 téměř nezměněn, úmrtnost, vyjádřená relativními ukazateli je z dlouhodobého hlediska nadále nízká. Na velmi nízké úrovni, jedné z nejnižších v Evropě, i v roce 2002 byla kojenecká a novorozenecká úmrtnost.

 

Ve srovnání s rokem 2001 zůstala na stejné úrovni sňatečnost a rozvodovost. Sňatečnost v posledních letech je přitom z dlouhodobého hlediska velmi nízká, a to i přes vysoký počet mladých lidí – potenciálních snoubenců. Projevuje se tím pokračující odkládání sňatků do vyššího věku partnerů, ale i sílící tendence k odklonu od registrovaných manželství k neformálním partnerským soužitím. Odpovídá to situaci ve většině ostatních evropských zemí.

 

Zisk z bilance zahraničního stěhování byl vytvořen především zvýšenou imigrací cizinců.

 

K 31.prosinci 2002 měla Česká republika podle bilance, navazující na definitivní zpracování výsledků sčítání lidu 2001, celkem 10 204 tisíc obyvatel.

 

(Zdroj: tisková zpráva ČSÚ)

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená