FinExpert.e15.cz

Poplatky u otevřených podílových fondů klesají

 Poplatky za správu podílových listů domácích i zahraničních otevřených podílových fondů nyní spíše klesají, protože se investiční společnosti snaží při stagnaci kapitálových trhů nalákat nové investory. Trendem do budoucna by se mohlo stát snížení poplatků za správu a jejich nahrazení poplatky, jež budou závislé na výkonnosti fondů, vyplývá z ankety mezi analytiky.

    Poplatková politika tuzemských i zahraničních investičních společností a fondů se podle manažera J&T Asset Management Jiřího Tuvory neustále mění. Například u poplatků fondů peněžního trhu klesly někdejší vysoké poplatky až na téměř nulové hodnoty. "Důvodem je jak konkurence, tak zejména pokračující pokles úrokových sazeb. Ten nutí správcovské firmy snižovat poplatky, aby byl čistý výnos pro klienty ještě zajímavý v porovnání s termínovanými vklady," dodal.

    Poplatky u podílových fondů se liší spíše podle jejich zaměření, uvedl analytik Atlantik FT Tomáš Gatěk. Náklady fondů, které se zaměřují na určitou část investičních nástrojů, jsou vyšší než náklady obecně akciových fondů. Jejich náklady jsou zase vyšší než u dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu, upozornil.

    Silné růstové fondy, akciové fondy a fondy zaměřené na vysoce výnosné dlouhodobé investice stanovují poplatky i na dosti vysoké úrovni, doplnil Tuvora. Důvodem podle něj může být omezení spekulativních investic, které zvyšují kolísavost fondu a nutí jej držet část majetku v hotovosti.

    Stanovení poplatků záleží podle ředitele Citicorp Tomáše Strnada na filozofii jednotlivých společností, typu produktu, klienta a jejich mentality a na zákonných podmínkách. Pro české fondy je pořád typické, že klienti platí jednorázově vstupní poplatek při nákupu a tzv. manažerský poplatek za správu fondu. Při prodeji fondu už obvykle poplatek klienti nehradí, podotkl.

    V poslední době ale nastoupil trend přesunu vstupních poplatků na poplatky výstupní. "Důvodem jsou marketingové a psychologické aspekty, kdy každý rád něco málo zaplatí ze zisku, než-li by si jej předplácel," míní Tuvora.

    Poplatek za manažerskou správu bývá podle Gaťka nyní často kritizován v důsledku poklesu na světových akciových trzích. Mohou tudíž nastat změny v jejich kalkulaci, což by mělo být patrnější zejména u zahraničních fondů, poznamenal. Tuvora soudí, že klasické fondy v budoucnu budou mít své minimální poplatky a k nim se přidá pohyblivá složka, odvozená od výkonnosti fondu.

    Majetek v otevřených podílových fondech distribuovaných v České republice dosahuje nyní téměř 150 miliard korun.

 (Zdroj: ČTK)

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená