FinExpert.e15.cz

Poplatky bank jsou v ČR nejvyšší

 

Drobní klienti českých bank platí po sérii zdražení poplatků za běžné služby podstatně více než klienti bank v západních zemích. Největší české banky, jako Česká spořitelna a ČSOB, inkasují měsíčně od svých klientů dokonce více, než za kolik prodávají srovnatelné služby jejich mateřské banky v Rakousku a Belgii.

Belgického klienta KBC stojí účet s možností ovládání přes telefon či internet po přepočtu kurzem eura zhruba 600 korun ročně a v ceně jsou výpisy, platební styk, trvalé příkazy i výběry z bankomatů. Klient dceřiné ČSOB se stejným komfortem a průměrnou manipulací s účtem zaplatí ročně kolem 1500 korun, tedy dvaapůlkrát více.

„Bankovní služby nejsou košile nebo mobil, který levně vyrobíte v Asii a přenesete do Česka. Zlepšení služeb vyžaduje velké investice do technologií, poboček i personálu, a to vše poplatky ovlivňuje,“ reagoval mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Důvodů, proč se pro české banky staly poplatky zlatým dolem, vidí ekonomové několik. „Český klient je neuvěřitelně konzervativní a banky poznaly, že mohou zdražovat a klient od nich neodchází. Zkusí, kam až to klient snese,“ soudí Jan Schisser ze společnosti Atlantik finanční trhy.

Zahraniční vlastníci také chtějí v ziscích dostat rychle zpět peníze, které investovali do nákupu bank. Žádná z významných českých bank se navíc nepustila do cenové války přes poplatky a všechny drží stejný trend. „Nikdo nechce mít pověst nejlevnějšího... V Česku je to vnímáno jako nejslabší kvalita. A trh má tendenci následovat nejdražšího při každém cenovém pohybu,“ dodal Tománek.

Podle Pavla Capoucha ze společnosti Venture Investors se žádná z významných bank nepokusila zvýšit svůj podíl na trhu a nalákat klienty z jiných bank právě agresivně výhodnou nabídkou poplatků. Běžný klient tak nevidí v dostupné nabídce velké rozdíly. "Uvidíme, co udělá UniCredito, která koupila Živnobanku. Italové jsou agresivní a zvýšit dramaticky podíl na trhu jinak než zvýhodněním cen, to už v Česku téměř nelze," soudí Capouch.

Největší české banky letos hlásily mimořádně vysoké zisky od tří do šesti miliard korun, což pro majitele představovalo výnosnost kapitálu přes 20 procent.

 

Zdroj: MfD
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená