FinExpert.e15.cz

Poplatků za platbu kartou se obávat nemusíte

Podnikatelé mohou požadovat zvláštní poplatky od zákazníků, kteří služby či zboží hradí prostřednictvím platební karty. Podle zveřejněného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) nejde o diskriminaci, kterou zakazuje zákon o ochraně spotřebitele. Ačkoli Nejvyšší správní soud řekl, že účtování přirážky není diskriminující, zdůraznil, že může být protiprávní jiným způsobem. Soud se však k těmto dalším okolnostem nemohl vyjadřovat, neboť přezkum dané věci byl vymezen obsahem stížnosti, píšou Hospodářské noviny.

Jak je to doopravdy?

Přestože podle českých zákonů není nelegální přirážka za platbu kartou, která kopíruje obchodníkovy náklady s transakcí, může se jednat o porušení smlouvy s bankou, prostřednictvím které obchodník platební karty akceptuje. V České republice totiž přirážku ke karetním transakcím umožňuje pouze společnost MasterCard, a to pouze u svých karet MasterCard, MasterCard Electronic, MasterCard Unembossed a Maestro. Musí se jednat výhradně o náklady související s karetní transakcí, na které obchodník musí upozornit předem vhodným oznámením či sdělením. Navíc musí mít dodatek ke smlouvě s bankou, kde bude tento příplatek specifikován. Pokud splní všechny tyto náležitosti, při platbě platební kartou brandu MasterCard vám opravdu může naúčtovat poplatek.

Pokud však použijete jinou platební kartu, poplatek účtovat nesmí, resp. vy pak transakci můžete reklamovat a bez pochyby bude reklamace úspěšná. Stačí tak mít druhou platební kartu Visa, Diners Club nebo American Express. Smyslem poplatku je motivovat menší obchodníky k přijímání platebních karet, aby se nebáli odrazujících nákladů. Naúčtování poplatku od hotelu je však velmi nestandardní. Pokud vás obchodník tlačí do poplatku za platbu ostatními kartami, je to neetické a navíc jde o porušení smlouvy s bankou. Při koupě zboží vám obchodník zboží nemusí vydat, takže jste tlačeni na jeho podmínky přistoupit. Ovšem při konzumaci služeb naopak trvejte na neúčtování poplatku, v opačném případě můžete pohrozit odmítnutím transakce. Zde je totiž zákazník ve výhodě - platí až po spotřebování služby (např. ubytování, konzumace jídel a nápojů, čerpání pohonných hmot, půjčovna atd.)

Poplatky zkoumá i Evropská komise

Výše poplatků z karetních transakcí je v současné době i předmětem zkoumání Evropské komise a možná budou karetní asociace a banky tlačeny tyto poplatky snížit. Na druhé straně, akceptací platebních karet banka poskytuje obchodníkovi určité zázemí i marketingovou podporu, která prokazatelně vede k vyššímu obratu obchodníka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená