FinExpert.e15.cz

Poplatek za elektroměr neexistuje. Za co tedy platíme?

Vyúčtování za elektřinu není jednoduché. Položky, kolonky, čísla.
Poplatek za elektroměr neexistuje. Za co tedy platíme?

Vedou se o něm diskuze, možná se na něho i trochu nadává. Přitom neexistuje. Když si pořádně prohlédneme fakturu za elektřinu, zjistíme, že v ní žádný nájem elektroměru nefiguruje. Přesto tušíme, že za něco podobného platíme. 

Vyúčtování za elektřinu není zrovna jednoduché. Spoustu položek, kolonek, čísel. Když si odmyslíme platbu za silovou elektřinu, zůstanou tzv. regulované poplatky, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad na základě svého cenového rozhodnutí. Možná někde mezi nimi by se mohl skrývat poplatek za pronájem elektroměru. Nebo platba za jistič. Jenže v žádné z kolonek nejsou. 

Platíme za rezervovanou kapacitu

V rozpisu regulovaných plateb ale najdeme položku, která nese některý z těchto názvů: stálý měsíční plat za rezervovanou kapacitu, plat za příkon apod. „Měsíčním platem se rozumí ta složka ceny, která je úměrná proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem a je nezávislá na množství odebrané elektrické energie,“ sdělil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí E.ON.

To potvrdila i Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ. „Pronájem elektroměru není samostatná položka na faktuře, ale je započítán v pravidelné měsíční platbě za distribuci. V ní je kromě toho rezervován příkon dle zvoleného jističe, obsahuje odstraňování závad a modernizaci elektrické sítě, pravidelné odečty a fakturace distributorem,“ dodala.

Garance dodávky v rámci rezervace

Jinak řečeno, výše stálého měsíčního platu za příkon se odvíjí od velikosti jističe a souvisí s velikostí odběru v konkrétním místě. „Měsíčním platem za příkon se rozumí složka ceny, která je úměrně závislá na jmenovité proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Platba garantuje odběrateli objem dodávek, který je rezervovaný přímo pro jejich spotřebu,“ uvedla Alžběta Šťastná, tisková mluvčí společnosti Bohemia Energy.

Proto je na faktuře u této položky uvedena výše jističe. Není tedy divu, že se běžnému odběrateli pojmy pletou. Skutečností ale zůstává, že rezervovaný příkon se odvíjí od jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem. „Běžná domácnost, která má velikost hlavního jističe 3x25 A, distribuční sazbu D02d a odběrné místo se nachází v distribučním území ČEZ, platí 85,91 Kč s DPH,“ uvedla Michaela Johnová, ředitelka pro retail zákazníky společnosti Europe Easy Energy.

Ano, změnou výše jističe můžete ušetřit

Poplatek za rezervovaný příkon se liší v závislosti na několik proměnných. Důležitá je výše jističe, distribuční region i distribuční sazba. Například domácnost, která má minimální odběr energie, a proto využívá distribuční sazbu D01d a výši jističe 1 x 25 A, zaplatí v distribučním území ČEZ a PRE 6 korun, zatímco v distribučním území E.ON vyjde měsíční poplatek na 3 koruny.

K typickým hodnotám u českých domácností patří výše jističe 3 x 25 A. V případě distribuční sazby D02d zaplatí domácnost v distribučním území ČEZ a PRE 71 korun a v distribučním území E.ON 63 korun. Pokud by domácnost měla sjednanou distribuční sazbu D25d (typicky u ohřevu vody v bojleru), bude měsíční plat vyšší – na distribučním území ČEZ vyjde na 110 korun, na území PRE na 102 korun a v případě distribučního území E.ON na 95 korun. Ještě více zaplatí na měsíčním poplatku domácnosti s vyšší spotřebou energie, které používají elektřinu na vytápění (sazba D45d). ČEZ Distribuce jim bude účtovat 300 korun, PRE Distribuce a E.ON Distribuce shodně 248 korun. 

Ačkoli měsíční plat ovlivňuje více proměnných, pravdou zůstává, že ušetřit můžete změnou výše jističe. Platí totiž, že čím vyšší hodnotu jistič má, tím více činí měsíční poplatek. Na druhou stranu, podobná „operace“ není jen tak. Výměnu jističe provádí distributor, je třeba o ni požádat a samozřejmě za ni také zaplatit. Současně je třeba zvážit, kolik elektrospotřebičů doma používáte a zda zátěž nižší jistič utáhne. Proudová hodnota jističe by totiž měla být vždy taková, aby pokryla maximální odběr všech spotřebičů v domácnosti. 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: S autorkou nemohu zcela souhlasit: 1) změnou ji...
Chroust
29. 4. 2015, 11:10
Článek o ničem. Kolik tedy kdo ušetří, vymění-li jis...
Chroust
29. 4. 2015, 11:09
1) srovnávat cenu za jistič v tarifu D02d a cenou za...
energetika
29. 4. 2015, 07:46
Re: S autorkou nemohu zcela souhlasit: 1) změnou ji...
Adost
28. 4. 2015, 18:41
Jani . Výměnu jističe rozhodně neprovádí distributor...
Petr
17. 4. 2015, 08:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená