FinExpert.e15.cz

Politici – nerozeštvávejte města a obce!

Kampaň s cílem rozeštvat starosty a rozbít jednotu Svazu měst a obcí ČR zahájili v posledních týdnech někteří politici. Zásadní otázka budoucnosti financování měst a obcí se stala tématem jejich kampaní před blížícími se krajskými volbami. Namísto smysluplné debaty podpořené znalostí problematiky však diskusi provází demagogie a populismus.

V roce 2008 dostanou obce v České republice díky novele o rozpočtovém určení daní o 4,6 miliardy korun více než dostávaly dosud. Tento úspěch je výsledkem více než dvouletého vyjednávání představitelů Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) s Vládou ČR v rámci expertní skupiny s Ministerstvem financí ČR.  

„Peněz pro obecní pokladny mohlo být více, neboť Svaz měst a obcí počítal s celkovým navýšením o sedm miliard korun. Do poslední fáze jednání se však nešťastně vmísili starostové sdruženi kolem tzv. zlínské iniciativy, kteří neobratně a politicky naivně vyjednávali s ministerstvem financí. Ačkoliv hrozili populisticky žalobou u soudu ve Štrasburku, jejich návrh ve vládě neprošel. Tato obstrukce ale zavinila, že obce dostanou přidáno pouze 4,6 miliardy korun. Paradoxně si však představitelé iniciativy nyní na tomto navýšení přisuzují zásluhy,“ uvádí Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO ČR.    

Předvolební boj již začal

Z krachu, který způsobili, se však autoři zlínské iniciativy nepoučili a naopak se snaží dále podrývat pozici i jednotu Svazu měst a obcí ČR tím, že přetahují starosty zejména malých obcí do plánovaného paralelního orgánu: Sdružení místních samospráv. V jednotlivých krajích svolávají schůze, lobují a mediálně se prezentují - především lacinými sliby a nereálnými návrhy. „Takzvaná zlínská iniciativa se v posledních týdnech snaží zviditelnit. Tím, že se na ni nabalili někteří senátoři (Juřenčáková) nebo europoslanci (Hybášková) už ji nelze chápat jako iniciativu zdola, ale jednoznačně jako politické téma. Starostové jsou zneužíváni pro prosazování politických cílů několika osob, neboť toto sdružení zjevně slouží pouze jako platforma pro prezentaci určitých politických názorů a stává se zejména nástrojem politické kampaně,“ říká Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje a předseda SNK-ED.  

Financování obcí v ohrožení

V blízké době čeká Českou republiku klíčové vyjednávání o podobě systému financování obcí v souvislosti s daňovými změnami v letech 2009 a 2010. Ten bude třeba zásadně změnit, aby se kompenzovaly daňové propady vzniklé v důsledku daňové reformy. „Právě v této době bude nutný jednotný a silný postup vůči vládě, aby se pro obce podařilo vyjednat co nejlepší podmínky. Tříštění sil, rozkoly mezi starosty, zakládání alternativních sdružení či aktivity typu zlínské iniciativy mohou přitom výsledky jednání ohrozit a napáchat mnoho škod,“ říká Josef Bezdíček, starosta Čermné nad Orlicí a místopředseda SMO ČR za Komoru obcí.  

 

Zdroj: tisková zpráva Svazu měst a obcí

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená