FinExpert.e15.cz

Polemika: HDP neříká, jak se máme dobře

Hrubý národní produkt vzrostl o více než čtyři procenta, nicméně to ještě neznamená, že se máme o stejné procento lépe. Autor článku ukazuje, že HDP nepostihuje všechny aspekty lidského blahobytu a že při růstu HDP se nemusíme mít automaticky lépe. Souhlasíte s ním?
Polemika: HDP neříká, jak se máme dobře

Za necelý rok nás čekají parlamentní volby a to bude také moment, ve kterém suverénní voliči rozhodnou o způsobu, jakým se bude vyvíjet hospodářská politika ČR. Je naprosto samozřejmé, že součástí předvolebních kampaní všech politických uskupení budou také sliby, v nichž nás budou odborníci, polovzdělanci i ignoranti přesvědčovat o způsobech a cestách, pomocí nichž nám nesporně zajistí prosperitu či náš osobní blahobyt. Jak ale mohou tito lidé vědět, co nás opravdu činí šťastnými? Kde se dozví, že si soused přeje novou televizi a babička trochu klidu na čtení?

Moderní národohospodář dnes často spoléhá na sofistikovanou statistiku. Věří, že agregátní data nám pomohou osvětlit a doložit jakým způsobem si anonymní síly kolonek ve statistických formulářích budou pohrávat s našimi osudy. Nositelé hospodářských politik je ale také mnohdy považují za důkaz vlastní svědomité práce. My bychom se však neměli nechat zmást vyšperkovanými čísly, ale měli bychom při interpretaci předkládaných grafů a tabulek užívat hlavně zdravý rozum a otázat se sami sebe: „Je možné, aby nějaké číslo mohlo zachytit kvalitu mého budoucího života?“     

Nejpoužívanější statistika, která nám dnes říká o kolik procent národu poskočilo materiální obohacení, se nazývá růst HDP (hrubý domácí produkt). To bývá také nejpádnější argument všech politických leaderů. Často totiž vídáme politiky být se v prsa nad ubohým čísílkem s heroickým výrazem ve tváři. Znamená, ale meziroční kvartální růst HDP o 4,4%, že jsme se měli průměrně během letošních prvních tří měsíců o 4,4% lépe než tomu bylo minulý rok ve stejném období? Co když jsme pouze o 4,4% více pracovali? Čí je to zásluha? 

Statistika HDP je podle definice ČSÚ souhrn hodnot přidaných zpracováním ve všech odvětvích v činnostech považovaných v systému národního účetnictví za produktivní (tj. včetně služeb tržní i netržní povahy). Aby byl vyloučen vliv změn cen je vyjádřena ve stálých cenách (průměrné ceny roku 1995). Na první pohled není jednoduché si udělat jasný obrázek, co tato definice znamená. Tak třeba souhrn přidaných hodnot říká, že je do statistického výkazu započítána pouze finální cena daného výrobku a ne cena všech meziproduktů, které jsou součástí tohoto zboží. Produktivní aktivity znamenají pouze ty  služby a zboží, které jsou vůbec úředníci schopni do svých výkazů zachytit, a která jsou jim soukromé subjekty ochotni dát. To vše pouze vyrobené v jednom období (ojetá auta se kupříkladu nepočítají). Když ale ekonomové poukazují na nedostatky měření HDP, nejčastěji rozebírají metodiky měření, data, která ČSÚ vůbec neregistruje, trefnost odhadů a následné velké či menší korekce, jenž mnohdy umí s těmito malinkatými procenty hodně zahýbat. Voličův problém s interpretací vězí ale v něčem daleko důležitějším a tím je zavádějící vyjádření hodnoty tržní cenou. 

Blahobyt každého suverénního občana totiž ani tak nesouvisí s množstvím vyprodukovaného trhem i arbitrem oceněného zboží, ale s mezním užitkem (dodatečným zlepšením vlastního pociťovaného stavu v čase), jaký mu spotřeba tohoto zboží a služeb přináší. V životě každého volícího občana lze totiž poměrně jednoduše objevit ohromné množství slastí, jenž si s chutí dopřává třeba dnes více, než minulý rok, ale přesto je HDP nikdy neregistrovalo a ani nebude. Kupříkladu volný čas a svobodu volby jeho využití. Rostoucí kvalitu služeb a výrobků, s nimiž se každý nakupující volič setkává zatímco jejich ceny mohou klesat. HDP nikdy nezachytí pohodlí, s jakým si můžeme užít služeb smějícího se obchodníka ve stánku přeplněném exotickým ovocem. Pohodlí a ušetřený čas, během něhož můžeme nakoupit v supermarketu s dětským koutkem pro naši ratolest. Nezahrne chuť a radost z netradiční večeře uvařené sobě i přátelům podle receptu od příbuzných z Austrálie. Statistika nám nikdy neřekne o kolik hodin méně času jsem letos strávili nervózním čekáním na úřadech nebo v čekárnách u lékaře. Nezachytí negativní estetický zážitek z pohledu na rozkopanou ulici nebo oprýskanou starobylou památku. Nepoznáme, o kolik se stal provoz na českých silnicích bezpečnější. O kolik jsou policisté a úředníci méně zkorumpovaní a více svědomitější a o kolik jsou učitelé více vstřícnější potřebám našich dětí a lékaři citlivější k psychice svých pacientů. Podle HDP nerozeznáme kvalitu všech veřejných služeb, za které se vládnoucí špičku musí před námi zodpovídat především. V HDP neuvidíme všechny ztracené spotřební příležitosti utopené v daňových příjmech financujících bezdůvodné plýtvání našimi (veřejnými) prostředky.       

Veškeré uspokojení ze zboží a služeb toho, co nejlépe vyhovuje našim nemilosrdným vrtochům a potřebám nelze ani v nejmenším připisovat na konto zásluh těch, jejichž největším zájmem je nadřazené usměrňování a regulace našich životů. Vládnoucí garnitury totiž v nikdy nemohou být podnikatelé, kterým nezbývá nic jiného než vyhovět všem výstřednostem i pokleslým přáním mase poptávajících, pokud chtějí dosáhnout na nějaký zisk. Mocenské autority nepodléhají konkurenci na jejímž konci je blahobyt dobrovolně nakupujícího člověka, ale boji o mocenské postavení, na jehož konci je spotřebitelem nežádané vládní donucení k čemukoliv.

Avšak pouze konkurence je fenoménem podněcující hledání způsobů jak lépe a levněji uspokojovat naše potřeby – zvyšovat náš blahobyt či prosperitu. Není to politické rozhodování. Vládní aktéři mohou pouze komerční konkurenci pěstovat anebo zahubit. Mohou nechat podnikatele pracovat ve prospěch naší vlastní prosperity, mohou je nechat hledat nové způsoby, jak nejlépe vyhovět našim přáním, mohou je také zbavit veškerého strachu z potencionálních soutěžitelů a učinit z nich boháče. Je pouze otázka politických rozhodnutí, zda se vlády vydají cestou administrativního udělování monopolních privilegií nejrůznějším pochybným „podnikavcům“ nebo cestou přerozdělování ve prospěch zájmových skupin, kde loví „politické body“. Tím také nutně vytvářejí korupční a klientelistické prostředí, čímž nás nutí platit více než je nutné těm, na jejichž lobbystické a korumpující návnady politici nejlépe slyší. V prostředí, kde je v centru pozornosti zákazník a ne úředník na ministerstvu, udělující licence nebo regulační orgán, není pro korektní tržní jednání prostor.

Nenechme se proto manipulovat falešnými statistikami, které jistě mají svou více méně omezenou vypovídací schopnost a především používejme zdravý rozum v hodnocení grafů a čísel, které si budou předvolebních kampaních nosit ti a ti do televizních studií a přesvědčovat nás o svých zásluhách nebo také o vlastní neschopnosti danému měření porozumět. My jsme přeci myslící bytosti a ne čísla v kolonkách, my také rozhodujeme o naší budoucnosti. 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Také souhlas
Pohodicka Medy
10. 10. 2005, 10:58
Souhlas
Petr
24. 9. 2005, 11:27
Re: Ale fuj!!
Petr Broža
23. 9. 2005, 12:15
Ale fuj!!
Jarmila
23. 9. 2005, 09:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená