FinExpert.e15.cz

Pokuta místo přivýdělku

Stovky studentů, kteří si chtěli přivydělat nějaké peníze ve firmě Eurofinancial, splakaly nad výdělkem.
Pokuta místo přivýdělku

Firma Eurofinancial CZ, která se nyní jmenuje EF CZ a působí na našem trhu již od roku 2003 a na svých internetových stránkách nabízí  finanční poradenství v oblasti rodinných financí. Na tom by nebylo nic zvláštního, zajímavé jsou její praktiky náboru nových zaměstnanců. Je známé, že jako finanční zprostředkovatel má firma jedny z největších provizí za uzavření smlouvy o životním pojištění. Firma si tak vymyslela „originální byznys“. Prodej životního pojištění skloubila s náborem nových spolupracovníků.
 
Snad každý se může stát spolupracovníkem. Vaší hlavní činností, kterou si budete vydělávat, bude tipování potenciálních klientů společnosti EF CZ. Smlouvu uzavřete na dobu tří let a jednorázově po vás bude firma chtít poplatek 20 tisíc korun plus DPH. Současně se zavazujete, že pokud smlouvu z jakéhokoliv důvodu vypovíte, uhradíte pokutu ve výši 20 tisíc korun. Dokonce i když vypoví smlouvu za určitých podmínek firma EF CZ, pokutu zaplatíte vy. Máte ještě jednu možnost, jak se stát spolupracovníkem, a to „pouze“ za jednu korunu. Zároveň si však musíte sjednat smlouvu o životním pojištění v rozmezí od 850 do 2 000 korun měsíčně, částka záleží na vašem věku. Pojistnou smlouvu uzavřete do šedesáti let. Zde se také zavazujete, že zaplatíte pokutu 20 tisíc korun plus úroky z prodlení a poplatek rozhodčímu soudu, když životní pojištění vypovíte. Zdá se, že takto nastavené podmínky by mohly málokoho přesvědčit k podepsání.

Bezplatný začátek, drahý konec

Nábor začíná bezplatným seminářem, kde se dozvíte základní informace o finančních produktech. Na konci si domluví zástupci EF CZ s účastníky schůzku na druhý den, kde se budou blíže probírat podmínky spolupráce. Druhý den na schůzce je pak potenciálnímu spolupracovníkovi nabídnuta smlouva o spolupráci. Schůzky se účastní i kamarád, který vás pozval. Musíte podepsat hned. Žádný čas na rozmyšlenou nemáte, protože firma stojí pouze o rozhodné spolupracovníky. Už jen fakt, že je přítomen váš kamarád může být určitý nátlak – navíc pokud jste ve věku, kdy ještě nemáte dostatek zkušeností, abyste uměli podobným situacím čelit a ustát svůj názor.

Studenti se shodují, že při podpisu byl na ně vyvíjen nátlak, a tak než se vzpamatovali odcházeli domů s nevýhodnou smlouvou o spolupráci a životním pojištění. „ Navíc smlouva obsahuje rozhodčí doložku a spolupracovník je tak v pasti. Při případném sporu pak rozhodce vydává rozhodčí nález ku prospěchu EF CZ,“ říká Fabio Jungmann Fiory, majitel Fabio Agency, která se zabývá touto kauzou.
Nabízí se otázka, zda není i chyba na straně poškozených, když si nepřečetli pozorně smlouvu před podpisem. „Pokud někdo uzavírá smlouvu, musí si ji přečíst. Naše společnosti si to dokonce ověřuje několika otázkami dotazujícími se na klíčové pasáže smlouvy. Větší informační otevřenost si neumím představit. Následně je nutné se smlouvou řídit. Na straně poskytovatele služeb uzavřením smlouvy již pochopitelně vznikají náklady, které je nutné pokrýt,“ namítá Lukáš Hinterbuchner, jeden z jednatelů společnosti EF CZ.

Pokuta od ČNB

Dokonce i ČNB udělila v srpnu 2009 firmě půlmilionovou sankci za to, že v rámci svého obchodního modelu využívala ke zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví osoby bez příslušné registrace, vybírala od těchto osob vstupní poplatky a vyplácela jim provize za získání nových osob do systému. Kauza měla v březnu další pokračování. Soud rozhodl, že jeden ze stovek studentů, Jan Struska, nemusí platit pokutu přes dvacet tisíc korun za to, že nepřistoupil na sepsání pojistné smlouvy. Jeho rodině tak spadl kámen ze srdce. Jan Struska a jeho rodiče se totiž obrátili na agenturu FabioAgency.cz, která k soudu právníky vyslala. Agentura se snaží lidi vyvázat z nevýhodných smluv.

Vlastníkem je AXA

Majoritním vlastníkem firmy EF CZ je nyní AXA. „Medializované kauzy pocházejí z doby před vstupem skupiny AXA do EF. Od chvíle, kdy jsme se stali 51% majiteli EF, činíme všechny kroky k tomu, aby se podobné případy neopakovaly. Byl nastaven novy model školení a fungování,“ uvádí Marek Zeman, tiskový mluvčí AXY.

Ovšem Fabio Jungmann Fiory namítá, že praktiky náboru se nijak nezměnily. „AXA a EF CZ za posledních 12 měsíců sice pozměnili smlouvu a upravili obchodní model EasyCapital, ale stále nezměnili nábor nových duší. Tedy, že studentům je stále nabízena brigáda a následně odcházejí domů s jednostranně nevýhodnou smlouvou,“ říká Fabio Jungmann Fiory. „Doposud jsme medializovali jen společnost EF CZ. Pokud se pustíme do AXY, může si být jista, že to poškodí její jméno a případní klienti si na tuto pojišťovnu budou dávat veliký pozor. Pořád jsme ale názoru, že AXA je kvalitní světovou pojišťovnou a případ spolupráce s EF CZ je jen dočasný omyl. Po sledování situace v AXA ČR, jsme nabyli dojmu, že za touto chybou stojí management, který tiše přihlíží a spolupráce s EF jim finančně vyhovuje. Vedení AXY ve Francii nemá vůbec žádné ponětí, co se tady v Česku děje. Na západě je pyramida a letadlo tvrdě stíháno a tamní legislativa dokáže velmi účinně takové praktiky prokouknout, i když se schovávají za zákony a snaží se je obejít,“ dodává Fabio Jungmann Fiory.

Další článek


 

celkem 41 komentářů

Nejnovější komentáře

os HELP v čele s předsedou Jungmannem likvidují zlod...
os HELP
8. 7. 2012, 15:27
os HELP u soudu zvítězilo a žene další podvodníky k ...
os HELP
8. 7. 2012, 15:23
Mně by se ten článek možná i líbil, kdybylo na začát...
Anna Marie
9. 2. 2012, 13:33
No já si zase osobně myslím, že nedá protože jste ur...
Marek Kopecký
23. 1. 2012, 20:27
Myslím si, že se to nějakým způsobem bránit určitě d...
Marek Pacovský
10. 1. 2012, 18:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená