FinExpert.e15.cz

Pojišťovny řeší čím dál častěji pojistné podvody

Pokusů o pojistné podvody je čím dál víc.
Pojišťovny řeší čím dál častěji pojistné podvody

Tak například v Kooperativě prověřovali za první pololetí loňského roku 800 podezření na pojistné podvody. Ve 180 případech podvod pojišťovna prokázala a uchránila si tak částku 127 milionů Kč.  

„Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovalo pojištění majetku a motorových vozidel, roste v letošním roce významně podíl případů, které odhalujeme v rizikovém a životním pojištění. A bohužel stále častěji jde o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od „spolupracujících“ lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících. Zároveň často stejnou pojistnou událost tito podvodníci zkusí uplatnit u více pojišťoven,“ představuje nový trend v pojistných podvodech Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě. Podle Stavného také roste počet případů, kdy si jsou lidé schopni kvůli vyplacení pojistného i sami ublížit. Nejběžnější jsou zlomeniny prstů. „Řešili jsme i případ, kdy si klient nechal rozdrtit několik prstů na noze,“ doplňuje Vojtěch Stavný.

Největší akciová překvapení roku 2014

Největší akciová překvapení roku 2014

Jedním z nejkřiklavějších případů jsou americké aerolinie.

Česká pojišťovna odhalila v prvním pololetí roku 2014 pojistné podvody dokonce za 244 milionů korun. Podle České pojišťovny je nejproblematičtější naše hlavní město, kam spadá téměř polovina pojistných podvodů.

Přikládáme jeden z případů České pojišťovny

Některé pokusy o pojistný podvod jsou velmi naivní, jiné detailně promyšlené. Do první kategorie spadá i příběh klientky, která České pojišťovně nahlásila vloupání do sklepa. Podle jejího tvrzení zde měla mít uskladněno mnoho cenných věcí v celkové hodnotě 170 tisíc korun. Již na první pohled bylo přitom patrné, že se deklarovaná kuchyňská linka ani elektrické spotřebiče do pojištěné sklepní kóje za žádných okolností nemohly vměstnat. Bylo tedy nad slunce jasné, že domnělé vloupání bylo fingované. Případ od samého počátku vyšetřovala také Policie ČR, která následně zahájila trestní stíhání pojištěné klientky i jejího manžela pro přečin pojistného podvodu. 

V Generali pojišťovně zase zaznamenávají zvýšený počet manipulovaných dopravních nehod. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ vysvětluje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Odhalením těchto podvodů si za první půl rok tohoto roku Generali pojišťovna zachránila více než 7,5 milionu korun.

I Allianz pojišťovna eviduje meziroční nárůst podvodů, a to o 60 %. „Dříve převažovala trestná činnost související s vozidly, dnes v Allianz pojišťovně vidíme jasně rostoucí trend v pojištění majetku, zejména u podnikatelů. Úplně nejrychleji ale rostou podvody se životním a úrazovým pojištěním, i když zastoupené jsou nejméně,“ uvádí Bohman, ředitel úseku právního, compliance a odhalování pojistných podvodů Allianz pojišťovny. 

Kvůli podvodům pojišťovna Allianz začala používat tzv. hlasový analyzátor. Jestliže je klient podezřelý z podvodu, je jeho telefonní hlášení podrobeno testu na principu podobném detektoru lži, místo tepu a potu se však tento přístroj zaměřuje na hlasovou křivku. „Z analýzy nahrávek telefonátů se staršími případy víme, že výsledky tohoto přístroje jsou spolehlivé,“ dodává Bohman. 

Za pojistný podvod hrozí až 10 let vězení

Češi mají klamný pocit, že pojistný podvod není nebezpečný. Jedná se však o trestný čin s horní hranicí sazby. Tedy odnětí svobody až na 10 let.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Toto je klasika. Na objednávku pojišťoven se tyto čl...
:-)
4. 1. 2015, 00:38
Teď ještě porovnat, kdo víc podvádí, jestli klienti ...
xls
2. 1. 2015, 23:27
první pololetí tohoto roku?
sw
2. 1. 2015, 09:41
Obvykle se prilis nezverejnuji metody a zpusoby odha...
aaa
2. 1. 2015, 01:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená