FinExpert.e15.cz

Pojišťovny podvádíme o sto šest

Pojišťovny podvádíme o sto šest

Za prvních šest měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody v celkovém objemu 240 milionů korun, což je o 22 % více než ve srovnatelném období roku 2012, kdy na pojistných plněních zachránili 196 milionů korun. V porovnání s prvním pololetím roku 2011 pak tento výsledek představuje dokonce 60% nárůst.

„Nejvíce pojistných podvodů se vyskytuje tradičně v Praze, což souvisí s velikostí hlavního města i častějším výskytem organizovaných skupin. Také na druhém a třetím místě pomyslného žebříčku najdeme letos stejné regiony jako vloni, tedy kraje Středočeský a Královéhradecký. Poměrně dramatický nárůst podvodné činnosti jsme pak letos zaznamenali v Ústeckém kraji, kde se nám podařilo odhalit několik případů v oblasti podnikatelského pojištění a jednu větší kauzu související s životním pojištěním,“ říká Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny.

„Evidujeme už také několik pokusů o pojistný podvod v oblastech zasažených letošní velkou vodou. Naše historická zkušenost ukazuje, že lidé bohužel zneužívají přírodních kalamit i k podvodné činnosti. Mylně se totiž domnívají, že pojišťovna je v době velkého náporu škod méně obezřetná. Opak je ale pravdou,“ zdůrazňuje Jaromír Kaděra.

Padělání lékařských zpráv

Některé pokusy o pojistný podvod jsou velmi naivní, jiné detailně promyšlené. Do první kategorie spadá i příběh klientky, která v lednu a únoru letošního roku nahlásila České pojišťovně prostřednictvím webového formuláře dvě pojistné události z úrazového pojištění.

Mělo jít o podvrtnutí kotníku a zhmoždění pravého ramene, což poškozená deklarovala doložením potvrzení od ošetřujícího lékaře. Předložené lékařské zprávy však již na první pohled vykazovaly jasné známky padělání, a tak oba údajné úrazy začali šetřit detektivové ČP v součinnosti s Policií ČR. Výsledek šetření byl brzy na světě a prvotní podezření bylo rychle prokázáno. Navíc vyšlo najevo, že v případu figurují dvě osoby, a sice pojištěná klientka a její známá. Obě ženy ve snaze získat přibližně 50 tisíc korun úmyslně zfalšovaly lékařské zprávy, které následně použily při uplatnění nároků na výplatu pojistného plnění. Tímto se však dopustily nelegální činnosti, což samozřejmě vedlo k zahájení trestního stíhání pro přečin pojistného podvodu.

To v pojišťovně Uniqa během prvních šesti měsíců 2013 šetřili celkem 325 sporných pojistných událostí svých klientů. Nestandardních škod tak oproti stejnému loňskému období ubylo o 17 procent. Trestním řízením pokračovalo 123 případů. I přes pokles počtu podvodů meziročně stoupla hodnota pojistných událostí nahlášených s úmyslem obohatit se na úkor pojišťovny a ostatních klientů. Celkově byly prokázány podvody za 11,432 milionu korun, což bylo o 17 procent více než ve srovnatelném období loni. Největší nárůst registrovala pojišťovna tentokrát v oblasti majetkových škod.

Fingované nehody

Z celkových 325 šetřených pokusů o pojistný podvod se tradičně nejvíce týkalo pojištění vozidel. Převažují případy fingovaných dopravních nehod nebo upraveného průběhu nehod, a dále nestandardní legalizace vozidel a manipulace s jejich ochrannými znaky.

Co do výše prokázané hodnoty ovšem v prvním pololetí 2013 dominovaly majetkové škody. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o čtvrtinu. Prokázaná hodnota podvodných nároků činila 5,424 milionu korun, což představuje strmý nárůst. Mezi těmito případy je nejvíce fingovaných a nadhodnocených bytových krádeží vloupáním. Zákazníci v několika případech uplatnili fiktivní škody v řádu půlmilionu korun i vyšším. Například jedna klientka požadovala náhradu za ukradené šperky, cennosti, drahou fototechniku a hudební aparaturu ze své domácnosti. Vzhledem k tomu, že dokumentace k údajně odcizeným předmětům se likvidátorům nezdála, pátrali experti dále a zjistili, že u této klientky byla nařízena a provedena před několika týdny exekuce, během níž ovšem tyto předměty v domácnosti prokazatelně nebyly, protože by bývaly byly zaevidovány a zabaveny.

Pokles byl vykázán u segmentu pojištění osob, kde ubylo meziročně 34 % případů. I tak se přišlo v této sféře na podvody ve výši 1,1 milionu korun.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A pojišťovny podvádí klienty o sto sedm.
Mar
8. 8. 2013, 12:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená