FinExpert.e15.cz

Pojišťovny podvádíme čím dál víc, některé přistoupily na analýzu hlasu

Pokusy o pojistné podvody se přesouvají spíše do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti.
Pojišťovny podvádíme čím dál víc, některé přistoupily na analýzu hlasu

Češi čím dál častěji vymýšlejí, jak se neprávem obohatit právě na pojistných událostech, někdy zcela fiktivních, někdy si trochu přibarví skutečnost. Například Allianz pojišťovna eviduje za první čtvrtletí 56% nárůst odhalených podvodů. Zatímco vloni se během prvních tří měsíců jejich celková částka pohybovala kolem 30 milionů korun, letos dosáhla za stejné období už 47 milionů korun. 

Jedna dáma např. oznámila poškození perského koberce a malby. „Při návštěvě mobilního technika si vzpomněla, že má poškozenou ještě digestoř, sporák, tepelný ohřívač a několik dalších komponentů. Zaplatili jsme jí zhruba 48 tisíc korun. Po dvou letech ale přišla s tím, že nárokuje dalších 150 tisíc korun za poškozený perský koberec a připojila i další zničenou elektroniku. Když se o věc začali zajímat detektivové Allianz pojišťovny, zjistili, že technika, který zpracoval posudek na nefunkční elektroniku, není možné najít a doklady o zničeném „peršanu“ byly z provozovny, jež vedla dcera majitelky koberce. Ten prý koupila v bazaru. Jakmile se specialisté Allianz vydali po jeho stopách, zjistili, že byl před několika lety zrušený. Na schůzce s jeho bývalým majitelem se pak dozvěděli, že cena koberce se tehdy pohybovala v řádu jednotek tisíc. Pojišťovně však byla deklarována v řádu desítek tisíc,“ uvádí Ludvík Bohman, ředitel úseku právního, compliance a odhalování pojistných podvodů Allianz pojišťovny. Podtrženo a sečteno – pojistný podvod se pohyboval ve výši kolem 200 tisíc korun a tuto věc proto Allianz předala k dalšímu prošetření Policii ČR.

Hlasový analýzátor v praxi

V souvislosti s narůstajícím počtem pojistných podvodů si Allianz pojišťovna vyzkoušela už i tzv. hlasový analyzátor a zjistila, že jeho výsledky jsou neuvěřitelně přesné. „Vzali jsme deset nahrávek telefonátů se staršími případy, u kterých jsme v minulosti jednoznačně prokázali, že šlo o podvod. K nim jsme přibalili dalších deset standardních pojistných událostí, které byly zcela v pořádku. Aniž by je experti, obsluhující tento hlasový detektor, znali, dokázali u všech perfektně rozpoznat, kdy šlo o podvod a kdy o klasickou pojistnou událost. Vše pouze na základě analýzy křivek hlasu,“ vysvětluje Ludvík Bohman.

S nárůstem podvodů se setkávají i ostatní pojišťovny. Česká pojišťovna eviduje nárůst odhalených pojistných podvodů v polovině ze čtrnácti krajů naší republiky. Nejvíce pak v krajích Jihomoravském (+106 % ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku), Zlínském (+50 %) a Libereckém (+39 %). Přestože Zlínský kraj patří mezi regiony s největším relativním nárůstem odhalených pojistných podvodů, v jejich absolutním objemu se stále řadí mezi kraje, kde se dlouhodobě podvádí nejméně. Meziročním poklesem odhalené podvodné činnosti se pak mohou zatím pochlubit zejména v krajích Jihočeském (-40 %), Královéhradeckém (-35 %) a Středočeském (-31 %). 

„Donedávna jsme se setkávali s pojistnými podvody zejména v oblasti pojištění motorových vozidel. Snižování cen automobilů však postupně vedlo k tomu, že se v současné době pokusy o pojistné podvody přesouvají spíše do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti,“ vysvětluje Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny a dodává: „Pokusy o pojistné podvody jsou sice stále nejpočetnější v oblasti autopojištění, nejvyšší podvodně nárokované částky však v současnosti registrujeme právě v majetkovém pojištění.“   

I detektivové pojišťovny Generali prověřovali přibližně dvojnásobné množství případů. „Zatímco v prvních třech měsících loňského roku odhalili naši detektivové pojistné podvody za 7 milionů korun, letos se jejich výše vyšplhala až na 17,5 milionů korun,“ uzavírá tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A je to tady zase. V pravidelných intervalech opakuj...
:-))
21. 4. 2014, 00:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená