FinExpert.e15.cz

Pojišťovny podvádíme čím dál víc

Pojišťovny podvádíme čím dál víc

Za uplynulých 12 měsíců odhalili detektivové Generali o 14 % více pojistných podvodů než v roce 2011. Zatímco počet podvodů vzrostl z 350 na 400, jejich objem klesl ze 74 na 45 milionů korun. Konečný účet ještě ale není uzavřen. Řada případů je stále v šetření. Celková čísla za loňský rok podtrhují trend častějších podvodů v menším objemu.

Obvykle k nim dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se pachatelé, mnohdy pod tlakem makroekonomických poměrů, snaží uměle navýšit pro své obohacení. Dominantní nadále zůstávají podvody v pojištění motorových vozidel. Takřka dvojnásobně však vzrostly podvody v pojištění odpovědnosti. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

Fingované dopravní nehody

Pachatelé se zpravidla snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla. Na jejich základě pak žádají vyšší odškodnění. Výjimkou nejsou ani časově posunuté škodní události či fiktivní krádeže vozidel.

Pojistné podvody v oblasti pojištění motorových vozidel kopírují světové trendy. Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod. Údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti. Právě v tomto odvětví pojištění zaznamenali detektivové Generali nejvyšší meziroční nárůst.

Modelový příklad fingované nehody

Majitel Škody Fabia z jižních Čech ohlásil nehodu. Náraz do stromu, který naštěstí odnesly jen plechy. Z technického hlediska se jednalo o totální škodu, která byla následně vyplacena. O několik měsíců později fotil stejný mobilní technik Škodu Fabia, jejíž majitel nahlásil nehodu. Náraz do stromu. Technikovi se poškození vozu zdálo povědomé a tak celou věc předal detektivům Generali. Ti při šetření případu zjistili, že přestože se jednalo o dvě rozdílná auta, podvodníci přelakovali a přestrojili poškozené díly z prvního auta na druhé. Na první pohled se to možná může zdát jako náročná akce, ale pro zkušeného mechanika to byla práce maximálně na dva dny. Další šetření detektivů ukázalo, že se jednalo o organizovanou skupinu. Případ byl předán orgánům činným v trestním řízení.

Zdroj: Generali

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Áááá, další článek z projektu mediální masáže pojišť...
38642145
27. 1. 2013, 14:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená