FinExpert.e15.cz

Pojišťovna AXA slaví 25 let

Praha, 15. listopadu 2010

Světová finanční skupina AXA Group oslavuje 25. výročí vzniku své značky. Finanční stabilita, synergie a jednotný tým jí pomohly zvládnout recesi na světových trzích, překonat konkurenci a stát se světovou pojišťovnou číslo jedna.

Příběh globálního finančního hráče se začal psát již téměř před dvěma staletími. Samotnou značku AXA si však francouzská pojišťovna vybrala až v roce 1985 a během 25 let z ní udělala klenot světového pojišťovnictví. „Logo AXA s propletenými písmeny symbolizuje jednotu, synergii a ještě větší sílu,“ řekl k tomu Henri de Castries, předseda představenstva a generální ředitel AXA Group.

AXA v ČR

Na český trh vstoupila AXA v roce 2007 a díky zázemí a zkušenostem celosvětové finanční skupiny se zde velmi rychle etablovala. Nabízí zde životní i neživotní pojištění, penzijní připojištění, možnost investování do podílových fondů a programů pravidelného investování a také výhodný spořicí účet.

„Naší ambicí je stát se preferovanou společností v odvětví našeho podnikání pro klienty, obchodní partnery i zaměstnance. Chceme být vnímavým, dostupným a spolehlivým partnerem a neustále pracujeme na tom, abychom klientům poskytovali nadstandardní produkty a profesionální služby,“ uvedl Dušan Doliak, generální ředitel finanční skupiny AXA pro ČR a SR.

Historie AXA

Kořeny současné AXA Group sahají do první poloviny 19. století. V roce 1816 začínala jako pojišťovna Mutuelle de l’Assurance contre l’Incendie a specializovala na pojištění proti požárům, později začala nabízet i životní pojištění a jako jedna z prvních také pojištění automobilů.

Prošla několika fúzemi a akvizicemi v rámci Francie a v roce 1955 poprvé rozšířila podnikání i za hranice své mateřské země. Rychlý vzestup byl poté spojen zejména s Claudem Bébéarem, který do skupiny nastoupil v roce 1958 a v roce 1975 se stal jejím ředitelem. Tehdejší Ancienne Mutuelles rychle přejmenoval na Mutuelles Unies a zahájil období dynamické expanze.

Díky fúzím a akvizicím bylo do skupiny zařazeno několik velkých francouzských firem, v roce 1982 pak Mutuelles Unies získává po tvrdém boji významnou společnost Drouot. Pověst dravce AXA potvrdila, když během fúze dvou velkých tradičních pojišťoven, La providence a La Secours, převzala nad oběma kontrolu. Získala tak přístup k rozvětvené síti poboček ve Francii i zahraničí, zejména v Evropě. V roce 1989 přichází akvizice prestižní Compagnie du Midi, AXA se stává druhým největším pojistitelem ve Francii za UAP a vstupuje na britský trh.

Úspěšnost transakcí, za nimiž stál Claude Bébéar, lze jednoduše ilustrovat čísly. Zatímco v roce 1980 měla skupina ještě pod názvem  Mutuelles Unies 2300 zaměstnanců, 700 obchodních zástupců a obrat 2,4 mil. franků, v roce 1989 se všechna čísla znásobila. AXA v té době zaměstnávala již 16 000 lidí, pracovalo pro ni 4000 obchodních zástupců a obrat činil 45 milionů franků.

Vznik značky AXA

Značku AXA přijala skupina za své v roce 1985. Na pomoc při hledání nového jména přizvána na tu dobu nejmodernější technika. Počítačový program připravil seznam vhodných jmen, která měla splňovat tři hlavní kritéria. Nový název měl být krátký a chytlavý a také začínat na A, aby se firma v seznamech a registrech objevovala vždy blízko začátku. Třetí požadavek zněl, aby se název vyslovoval ve všech světových jazycích stejně. Počítač vygeneroval několik potenciálních názvů, o výběru jména AXA nakonec rozhodl přímo Claude Bébéar.

Zlatý věk

V devadesátých letech AXA postupně ovládá další a další firmy a vstupuje na nové trhy. Mezi ostatními vyniká zejména zisk většinového podílu v přední americké pojišťovně The Equitable v roce 1991. V následujících letech skupina zakládá AXA Asset Management Europe pro řízení správy majetku v Evropě, a upevňuje svou pozici prostřednictvím akvizic v Belgii, Kanadě, Austrálii, Japonsku, Hong kongu a na Novém Zélandě.

Opravdová bomba na světovém pojistném trhu vybuchla v roce 1996, kdy AXA oznámila sloučení s největší francouzskou pojišťovnou UAP. Nový podnik se stal největší poskytovatelem pojistných služeb v Evropě a druhým největším na světě. Mezinárodní rozměr byl skupiny stvrzen vstupem na burzu v New Yorku. Desetiletí snů je zakončeno sjednocením poboček v Asii, Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech pod značkou AXA a dalšími akvizicemi v Japonsku a Británii.

Nová éra

V roce 2000 převzal post generálního ředitele a předsedy představenstva Henri de Castries, který do skupiny AXA nastoupil v roce 1989 po zkušenostech z veřejné sféry, například na ministerstvu financí. Claude Bébéar se stal předsedou dozorčí rady.

Nic se ale nezměnilo na strategii AXA Group, která vždy zvažuje každou příležitost k akvizicím a stále geograficky i produktově rozšiřuje svoje pole působnosti. Nejvýznamnější dosavadní akvizicí AXA Group v 21. století je koupě švýcarské skupiny Winterthur dokončená v roce 2006. Právě díky této transakci se značka AXA poprvé objevila i na českém trhu, stejně jako v dalších zemích a střední a východní Evropy.

V ČR AXA převzala produktovou nabídku Winterthuru, kterou postupně rozšířila. AXA není jen pojišťovna, ve většině zemí nabízí kompletní portfolio služeb finančního zabezpečení, od životního pojištění až po retailové bankovní služby. Vždy se však držela pojišťovnictví jako svého hlavního oboru podnikání a což ji ochránilo před nejhoršími dopady finanční a ekonomické krize, která v letech 2008 a 2009 otřásla mnoha jejími konkurenty.

Světová jednička pojišťovnictví

AXA byla krizí také zasažena, ale finanční stabilita a solidní základy ji vynesly až na pozici světové jedničky v pojišťovnictví podle aktuálního žebříčku Fortune Global 500. AXA je v současnosti podle obratu 9. největší světovou firmou, pracuje pro ni přes 200 tisíc zaměstnanců a celosvětově jejích služeb využívá 96 milionů klientů. Celkové příjmy za rok 2009 přesáhly 90 miliard eur a skupina vykázala zisk 3,6 miliard eur.

V roce 2005 vytyčil generální ředitel Henri de Castries odvážný cíl, aby se AXA do roku 2012 stala celosvětově preferovanou společností v oblasti finančního zabezpečení. Již v roce 2010 se zdá, že se tak stalo.

Názvy společnosti od jej vniku
1816  Mutuelle de l’Assurance contre l’Incendie
1881  Ancienne Mutuelle
1977  Mutuelles Unies
1985  AXA
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená