FinExpert.e15.cz

Pojistné podvody: Přibývá ničení vlastního zdraví i zneužití kalamit

Během loňského roku prošetřovali specialisté pojišťoven v ČR téměř 5 tisíc pojistných událostí, které byly klasifikovány jako pojistný podvod, což je téměř o 40 % více než v předchozím roce.

Již standardně největší výskyt podvodného jednání registrují pojišťovny V ČR v oblasti motorových vozidel. Zhruba 60 % škod z těchto podvodů se uplatňuje z havarijního pojištění, kde výše nárokované škody narůstá zejména díky fingovaným krádežím  motorových vozidel.

Alarmující je rovněž nárůst pojistných podvodů v oblasti pojištění přepravy. Přesto, že počet těchto pojistných podvodů není příliš vysoký, jedná se vždy o velké částky nárokovaných škod. Šetření těchto druhů podvodů je organizačně náročné, ale mezinárodní spolupráce mezi pojišťovnami významně napomáhá jejich objasňování.

Při kalamitách stoupá počet podvodů

Bohužel se potvrzuje, že stále větší počet pojistných podvodů vzniká v období přírodních kalamit, které postihují naši republiku téměř pravidelně již několik let. V loňském roce bylo přibližně 25 % pojistných podvodů odhaleno právě při likvidaci pojistných událostí vzniklých při sněhových kalamitách a povodních. Nejčastěji spočívá podvodné jednání v navýšení škody z pojistné události, nebo zpětné pojištění majetku postiženého kalamitou, který ovšem před kalamitou pojištěn nebyl.

Pojistný podvod je společensky tolerovaným činem, protože zdánlivě neexistuje okamžitě viditelná oběť, ale lidé si bohužel stále neuvědomují, že obětí je každý slušný člověk, a že ten, kdo vědomě upravuje údaje o nastalé pojistné události, porušuje zákon a páchá trestný čin. Za trestný čin pojistného podvodu přitom může jít jeho pachatel do vězení až na 12 let.

Přibývá úmyslného poškozování zdraví

Pokusy obohatit se cestou pojistného podvodu se nevyhýbají ani oblasti životního pojištění. Kam až může vést touha po výplatě pojistné částky, ukazují případy z poslední doby, kdy se začínají objevovat i doposud neznámé případy sebepoškozování klientů pojištěných na vysokou částku na trvalé následky.

V loňském roce pojišťovny v ČR uchránily téměř půl miliardy Kč před neoprávněným vyplacením. Schopnost pojišťoven odhalovat podvodné jednání neustále roste, zejména díky jejich vzájemné spolupráci nejen v ČR. Stále intenzivnější je i spolupráce v rámci skupin států EU i celosvětově.

Mezinárodní setkání odborníků z pojišťoven i bezpečnostních složek se na toto téma stávají již pravidlem a například v rámci České asociace pojišťoven se pojistným podvodem zabývá Sekce pojistného podvodu. Velkou část své činnosti zaměřuje na metody prevence a represe pojistného podvodu ve všech oblastech pojištění, organizuje spolupráci ve vztahu k orgánům státní správy, podílí se na tvorbě souvisejících předpisů z oblasti trestního, správního i občanského  práva, zabezpečuje výměnu zkušeností v rámci členských pojišťoven i se zahraničími pojistnými trhy. Zároveň usiluje o maximální využití informačních technologií s cílem snížit prostor pro pojistné podvody a chránit pojistníky členských pojišťoven.

Oblast pojištění Počet Výše uchráněných hodnot
(v tis. Kč)
V letech 2005 2006 2005 2006
Pojištění vozidel 2 341 3 947 267 060 249 049
Pojištění přepravy 4 14 27 092 29 815
Pojištění majetku a odpovědnosti 506 559 205 744 183 944
Pojištění osob 480 253 46 094 29 918
CELKEM 3 331 4 773 545 990 492 726
Zdroj: Česká asociace pojišťoven
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

To by mě zajímalo :-)
Henry99
1. 3. 2007, 19:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená