FinExpert.e15.cz

Pojistné podvody jsou věšinou rychle odhaleny

V roce 2005 prošetřovali specialisté České pojišťovny v Jihomoravském kraji 74 podezřelých pojistných událostí a 55 jich nakonec uzavřeli jako pojistný podvod. Celkově šlo o podvody za 11 milionů korun. V roce 2004 přitom evidovali 62 pojistných podvodů za 7 milionů korun. V celé České republice odhalili 603 pojistných podvodů za téměř 224 milionů korun, tedy o 26 milionů méně, než v roce 2004.

Podvodníci zkoušejí různé historky

V souvislosti s pojistným podvodem nedávno zaznamenali operátoři Klientského servisu ČP v brněnském Králově Poli kuriózní hlášení jednoho brněnského taxikáře, které doslova znělo: „Vozidlo mně bylo odcizeno pravděpodobně za účelem Polska, Ruska nebo Ukrajiny. Ačkoliv si policisté to prázdné místo, na kterém ještě včera stálo, pečlivě vyfotografovali, už nikdy se na něm neobjevilo.“ Jak ale zjistili detektivové ČP, ještě předtím, než tento drožkař ohlásil krádež pojišťovně, svůj vůz prodal zahraniční mafii. Možná, že by nakonec opravdu jezdilo v Polsku, Rusku nebo na Ukrajině…

Podvody se odhalují rychleji

Počty pojistných událostí, které se buď vůbec nestaly anebo se odehrály jinak, než jejich účastníci pojišťovně vylíčili, obecně stále stoupají. Je proto zřejmé, že už se v loňském roce i v této statistice naplno projevil nový systém správy a likvidace pojistných událostí, který Česká pojišťovna zavedla. Podle světových statistik totiž do kategorie pojistných podvodů patří zhruba 14 procent všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám. Po zavedení nového systému však v ČP klesl počet podvodů na sedm procent.

V čem novinka spočívá? Klienti s pojišťovnou komunikují pouze po telefonu, nemusejí tedy nikam jezdit nebo chodit, neboť za nimi dojíždějí mobilní technici. Likvidace navíc probíhá centrálně
a za pomoci nejmodernějších systémů IT. Slušným lidem to šetří čas, ale podvodníkům naopak komplikuje život. Prvními, kdo eliminují pojistné podvody, stále zůstávají likvidátoři.

Nejvíce podvodů odhalila ČP ve Středočeském kraji (120) a v Plzeňském kraji (87). Už tradičně souvisejí pojistné podvody nejčastěji s pojištěním motorových vozidel, částečně také s pojištěním domácností a staveb a s životním pojištěním.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená