FinExpert.e15.cz

Pojistka v plastiku

Cestovní pojištění k platebním kartám. Rady, tipy a podrobné přehledy.
Pojistka v plastiku

Má smysl se ještě v EU pojišťovat?

Čeští občané mají od 1.5.2004 v členských státech EU (a také ve Švýcarsku, v Norsku, v Lichtenštejnsku a na Islandu) nárok na lékařskou nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a předpokládané délce pobytu v členském státu EU za stejných podmínek jako místní občané, a to na účet své české zdravotní pojišťovny.  Ani po vstupu do EU ale zdravotní péče v ostatních členských zemích není úplně zadarmo. České zdravotní pojišťovny vám zpětně uhradí striktně omezenou poskytnutou lékařskou péči pouze ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. V soukromých lékařských zařízeních si musíte veškerou péči hradit sami. Zároveň ze zdravotního pojištění nejsou hrazeny náklady na zpětný transport do ČR v případě nemoci, zásah horské služby, transport leteckou ambulancí ani repatriace ostatků v případě úmrtí. Případná repatriace nemocného do ČR přitom může vyjít sanitkou na 60 000 Kč a leteckým speciálem až na 300 000 Kč. Zásah horské služby např. v Rakousku vyjde na 6 000 eur, tj. 180 000 Kč.

Nárok na služby v souvislosti s lékařskou péčí v zemích EU je za stejných podmínek jako mají místní pojištěnci. Znamená to mimo jiné i uhrazení stejné (a nenávratné) spoluúčasti při každé návštěvě lékaře, při vystavení receptu na léky, při nákupu léků, při pobytu v nemocnici či stomatologických zákrocích atd.

Bez pojištění do zahraničí nevyjíždějte


Pokud onemocníte vy, anebo někdo z členů vaší rodiny, může se vám podařit najít v zahraničí státní nemocnici, která vám poskytne bezplatnou péči. Ve většině případů však jde o čas a pokud se navíc zdravotní stav zhorší, anebo dojde k úrazu, nikdo se vás nebude ptát na to, zda máte na zaplacení zdravotní péče. Lékař nebo ten, kdo vám poskytne pomoc, vám zajistí převoz do nejbližšího zdravotnického zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o případné soukromé zařízení špičkové kvality - zdraví a život má prioritu před penězi. Pokud jde ještě v mezích možností ovlivnit případné onemocnění, úraz rozhodně předvídat nelze. Proto je lepší do zahraničí cestovat raději s mizernou pojistkou, než s žádnou. Nespoléhejte se tedy ani na mezistátní dohodu o poskytování bezplatné péče. O této možnosti většinou neví ani státní nemocnice státu, se kterou je dohoda (mnohdy již desítky let) uzavřena. Sami se pak vystavujete nepříjemným komplikacím.

Asistenční služby


V případě cestovního pojištění vám v zahraničí pomůže tzv. asistenční služba. To je společnost, se kterou má pojišťovna uzavřenou dohodu. Kvalitní asistenční služba je základ dobré pojistky a bez ní se v zahraničí v případě komplikací jen stěží obejdete. Pokud dojde k nějaké pojistné události, je nejlepší okamžitě volat operátory asistenční služby. Asistenční služby jsou dostupné 24 hodin denně po celý rok a dnes již plně v českém jazyce. Asistenční službě nahlásíte, jaký máte problém a telefonní číslo, na kterém jste k zastižení. O vše ostatní se postarají operátoři asistenční služby, kteří vás budou  zpětně kontaktovat. Částku, kterou  provoláte, dostanete uhrazenou v rámci likvidace pojistné události (např. i příchozí hovor v roamingu). Asistenční službě však můžete volat i na účet volaného.

Asistenční služba má k dispozici seznam lékařů, se kterými spolupracuje a kteří nevyžadují platbu od pacienta, případně je schopna zajistit úhradu ošetření. Buď zašle garanci platby faxem, anebo zabezpečí přímo transfer peněz. U banálních ošetření okolo 50 euro je obvykle rychlejší zaplatit z vlastních peněz a účty si nechat proplatit po návratu domů.

Díky asistenci tak máte záruku, že operátoři vám v případě nouze poradí a pomohou vzniklý problém vyřešit. Případně vás asistenční servis jistě a rychle dopraví domů.

Vyplatí se?


V porovnání s běžnými cenami komerčního cestovního pojištění, které můžete uzavřít samostatně téměř u všech známých pojišťoven, je nabídka pojištění v rámci platebních karet výhodnější, ale vyplatí se opatrnost: pro krátké cesty a opravdu sporadické výlety do zahraničí je výhodnější samostatné pojištění, denní sazby se často pohybují od 15 Kč na den a osobu. Rovněž základní pojištění u standardních platebních karet ČSOB, KB a GEMB je velmi nízké a je lepší ho kombinovat s dalším pojištěním.

Pro časté cesty do zahraničí (anebo jen pohraničí) je pojištění k platebním kartám naopak vhodné. Pokud cestujete s dětmi, určitě byste takové pojištění neměli vynechat. A nemusí se jednat jen o cestu na dovolenou: mnoho z nás pravidelně cestuje do pohraničí za levnějšími nákupy, za rodinou apod. Přestože je takové příhraniční město v podstatě na hranici našeho státu (např. Zittau v Německu, Cieszyn v Polsku apod.), v případě úrazu či náhlé nevolnosti vás sanitka přes hranici okamžitě nepoveze, naopak vám bude poskytnuta péče v tamním státě a podle tamních podmínek. To, že z oken nemocnice vidíte do České republiky vám příliš nepomůže a můžete pak být překvapeni výši spoluúčasti, resp. doplatkem, který značně převýší i roční cenu pojistky s nejhorší pojistnou ochranou.

Další výhodou je, že nemusíte na pojištění „myslet“ a kdykoliv můžete bez obav vycestovat kamkoliv. Odpadá vám tak nutnost jít do pojišťovny uzavřít smlouvu o cestovním pojištění, to je navíc u delších cest anebo v případě rodinného pojištění podstatně dražší než při spojení s platební kartou. Co však u platebních karet nenajdete je pojištění storna zájezdu: tato nabídka je součástí cestovního pojištění, které si musíte zakoupit přímo u pojišťovny.

Porovnávejte, všímejte si


Nejen výší limitu pojistných částek se liší nabídka pojišťoven. Významné rozdíly jsou i ve výlukách a způsobu plnění. U karet ČSOB a eBanky jsou trvalé následky úrazu pojištěny až od 25 %, resp. 15 % ohodnocovací tabulky. U karet ostatních bank není výše procent stanovena, tj. plní se již od 1 % trvalých následků. Rovněž u karet ČSOB je spoluúčast u pojištění odpovědnosti, u ostatních bank není. Komerční banka má spoluúčast i u léčebných výloh, výjimkou je jen pojištění Comfort Plus. Spoluúčast u pojištění zavazadel naopak najdete u všech pojišťoven, ale to je pochopitelné (podobně jako u pojištění domácnosti).

Kdy nemusíte být pojištěn


Výluky pojišťoven jsou velmi rozsáhlé a před cestou do zahraničí, anebo aspoň při sjednání pojištění byste si je určitě měli pročíst. Pojištění např. neplatí, pokud došlo k úrazu či nemoci spácháním trestného činu. Stačí tak např. způsobit dopravní nehodu vlastní nezodpovědností – pokud bude škůdce soudem uznaný ze spáchání trestného činu a mezitím sám byl hospitalizován, nejen že mu pojišťovna nezaplatí ani korunu, ale pokud už úhradu provedla, může ji po pachateli trestného činu požadovat zpět.

Dostanete-li se do nepovoleného debetu anebo např. včas neuhradíte splátku kreditní karty, cestovní pojištění může okamžitě ten den zaniknout bez náhrady (Citibank). Česká spořitelna vám naopak kartu sice zablokuje, ale pojištění trvá dál. Mezi výluky rovněž patří výpravy do odlehlých míst bez civilizace a výpravy do míst s extrémními klimatickými podmínkami (pralesy, pouště, polární oblasti apod.). Mezi výluky také často patří zdravotní potíže po 26. týdnu těhotenství. Bohužel, ve výlukách jsou i úrazy a nemoci způsobené následkem válečných událostí, nepokojů, stávek, náboženských násilných akcí, terorizmu atd. Přitom nemusí jít jen o rizikové země: pokud dojde např. v Německu k výbuchu v metru, pojištěný bude vážně zraněný, hospitalizace bude velmi nákladná a po ukončení šetření tamní úřady prohlásí, že výbuch byl teroristickým činem, podle pojistných podmínek pojišťovna nehradí a do konce života můžete splácet poskytnutou pomoc, pokud ji vůbec přežijete. Pak je otázkou, zda je lepší přežít… Takovéto riziko je nutné pojistit individuální smlouvou přímo u pojišťovny, ale to každá neumí.
Další kapitola
 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Spořka vede
ja
8. 6. 2006, 07:17
Re:Spořka vede
Maara
5. 6. 2006, 22:56
Spořka vede
Loika
5. 6. 2006, 07:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená