FinExpert.e15.cz

Pojistka proti nezaměstnanosti

Možná, že jste o ní neslyšeli, protože se tak přesně nejmenuje. Pojistka proti ztrátě zaměstnání však přesto existuje.
Pojistka proti nezaměstnanosti

Ztráta zaměstnání se počítá mezi nejzávažnější rizika, které nás mohou potkat a ohrozit náš životní standard. Obává se jí třetina lidí. Platíme energie, půjčky, máme další neplánované výlohy. Někdy je jich tolik, že málem nevyjdeme i s platem. A bez něj si placení kupy účtů mnohý z nás asi ani nedokáže představit. Možnosti zde však jsou.

Pojišťovna Uniqua jistí své klienty, aby mohli dostát svým závazkům i přes vyhazov z práce. Mezi ně patří spotřebitelské půjčky nebo hypotéky. Půjčka se pak neuzavírá samostatně, ale je vázána podle mluvčí Uniquy Evy Svobodové vždy ke konkrétnímu závazku, tedy úvěru, půjčce či leasingu. „Uniqua v případech hypoték, spotřebitelských úvěrů, úvěrů ze stavebního spoření či leasingových smluv spolupracuje zejména se skupinou Raiffeisen. Vznik nezaměstnanosti, který bereme jako pojistnou událost, je v tomto případě velmi striktně definován: pojištění se vztahuje na kategorii zaměstnanců, předchozí zaměstnání muselo trvat stanovenou minimální dobu, ztráta zaměstnání je nedobrovolná, bez odstupného, klient musí být nahlášen na úřadu práce,“ vyjmenovává Eva Svobodová. Cena pojištění se podle ní odvíjí od výše splátky či od počáteční výše dluhu klienta, vliv má
i plánovaná doba splácení, věk klienta a jeho zdravotní stav. „Pojistným plněním jsou v tomto případě pravidelné splátky dluhu v příslušné sjednané výši po dobu minimálně 12 měsíců,“ upozorňuje Svobodová.

Vhodné i pro živnostníka

Česká pojišťovna začala jako první nabízet pojištění složenek. Při jeho sjednání je pak ztráta zaměstnání považována za pojistnou událost, stejně jako pracovní neschopnost, kterou zapříčiní nemoc nebo úraz. ČP v těchto případech prostřednictvím své dceřiné společnosti ČP Zdraví za klienta zaplatí výdaje na nájem či podnájem, odběr elektřiny, plynu a vody, školné na různé typy škol a podobně.

Pojistku u ČP Zdraví s pojištěním pravidelných výdajů si mohou sjednat lidé od 18 do 60 let ve třech měsíčních limitech pojistného plnění: 5 tisíc, 10 tisíc a 15 tisíc korun. Peníze pak budou dostávat na základě vyplněného tiskopisu, ke kterému přiloží ještě doklad z pracovního úřadu nebo kopii potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře a přehled svých výdajů za poslední tři měsíce. Vše musíte odeslat nejpozději do 60 dnů od vzniku pracovní neschopnosti nebo ztráty stálého zaměstnání. „Cena pojištění se podle obchodního ředitele ČP Zdraví Petra Jícha pohybuje od 178 korun měsíčně a pojištění bude vypláceno bez ohledu na výši odstupného od bývalého zaměstnavatele. „Důvodem pojistné události může být kromě nemoci či úrazu také zánik pracovního místa pro nadbytečnost, což je nejčastější příčina současné nezaměstnanosti. Pojistku ale mohou využívat i ti, kteří ze zdravotních důvodů, nebo kvůli insolventnosti ukončili samostatnou výdělečnou činnost, tedy živnostníci (OSVČ).

 Klient bez práce nesplácí

Komerční banka ve spolupráci s Komerční pojišťovnou nabízí podle svého mluvčího Martina Teubnera volitelnou pojistku hypotečních úvěrů. „Krom jiného si zájemce může sjednat i pojištění proti pracovní neschopnosti a v komplexní variantě též pro případ ztráty zaměstnání. Navíc v době nemoci nebo nezaměstnanosti klient platit pojistné nemusí,“ říká Teubner. Nárok na pojistku při ztrátě zaměstnání podle něj vzniká pouze v případě, že zaměstnavatel dal pojištěnému zaměstnanci výpověď kvůli nadbytečnosti, pokud firmu ruší nebo přemisťuje. „Pojištění se tedy nevztahuje na OSVČ ani na situaci, kdy klient odchází ze zaměstnání na vlastní žádost. Pojistka se také nevyplácí v době mateřské dovolené, po odchodu do důchodu, případně po nástupu do vazby,“ říká Teubner.

Pojistka se u KB podle mluvčího vyplácí po uplynutí 2 měsíců od ukončení zaměstnání za každý další započatý měsíc do okamžiku nástupu do nového zaměstnání, odchodu do důchodu, na mateřskou a podobně. „Pojišťovna ale vyplatí z jedné pojistné události maximálně 6 splátek,“ upozorňuje Teubner.

Až po třech měsících

GE Money Bank umožňuje pojistit si splácení úvěru. „Je možné si vybrat ze dvou variant pojištění. „První z nich zahrnuje pojištění pro případ pracovní neschopnosti, druhý ještě přidává pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Oba produkty mohou využít fyzické osoby. Pojištění kvůli ztrátě zaměstnání lze uplatnit, pokud je klient zaměstnán na dobu neurčitou, byl zaměstnán nepřetržitě jeden rok a není ve zkušební době. Pojistky může klient využít po uplynutí 90 dnů od uzavření pojištění,“ říká mluvčí Markéta Dvořáčková. GE Money Bank stejně jako ostatní banky v poslední době pocítily zvýšený zájem o rozšířenou variantu pojištění schopnosti splácet zahrnující pojištění v případě ztráty zaměstnání. O tento druh pojištění projevilo zájem až 50 % klientů.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

U různých variant takových pojištění je nutné se zam...
Svoboda R.
28. 9. 2014, 09:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená