FinExpert.e15.cz

Pojistěte si domácího mazlíčka, ušetříte

Pokud doma máte psa či kočku a chodíte s nimi občas k veterináři, dobře víte, jak je péče o domácí mazlíčky drahá.
Pojistěte si domácího mazlíčka, ušetříte

Komu někdy onemocněl pes či kočka, ten ví své. Veterinární péče a léky jsou drahé a opakované návštěvy u zvěrolékaře dokážou řádně provětrat rodinný rozpočet. Například operace páteře může stát 50 000 Kč, a pokud jí předcházelo CT, přišlo na dalších až 7 000 Kč. Nejste v tom sami. Ročně u nás chovatelé vynaloží na veterinární péči svých mazlíčků bezmála miliardu korun. Již více než rok je ale možné u České podnikatelské pojišťovny (ČPP), České pojišťovny (ČP) a Slavia pojišťovny (SP) sjednat pro domácí zvířátka pojistku. A pokud své domácí mazly pojistíte, na veterinární péči ušetříte.

Důležitá je identifikace

Pro pojistky všech tří institucí je podmínkou podepsání smlouvy jednoznačná identifikace zvířete. ČP žádá trvalé označení tetováním nebo mikročipem, SP pojistí zvíře s čipem nebo s pasem ze zájmového chovu. fU ČPP stačí evidence psa u příslušného obecního úřadu. Pojistit můžete i křížence bez průkazu původu, naopak chronická onemocnění vašeho miláčka pojistit nelze. Pejskaři jsou omezeni v pojištění léčení nemoci či úrazu, pokud zvíře trpí dědičnou nemocí, má vývojové či vrozené vady nebo bylo týráno. Nepojistitelné také může být zvíře s výjimečnou nadváhou, pojištění se také nevztahuje na očkování, čipování nebo tetování. 

První byl Mazlík

ČPP začala koncem srpna 2007 jako první pojišťovat pouze psy. „Při uzavření smlouvy není důležité plemeno nebo hmotnost psa, rozhoduje stáří. Pokud má pes víc než půl roku a ještě mu nebylo osm let, může být u ČPP pojištěn. Plemeno není hlediskem, pojištěn může být i obyčejný voříšek,“ říká Renata Svobodová z ČPP. Roční limit pojistného plnění lze podle ní sjednat v rozmezí od 10 tisíc do 30 tisíc Kč. Tato částka může být vyčerpána jednou nebo více událostmi v průběhu jednoho roku. „Nejnižší roční pojistné je 600 Kč a sjednáváme ho se spoluúčastí, která se pohybuje od 500 do 2 000 Kč, přičemž její výše se v průběhu trvání pojištění nemění. V případě, že pojistné zaplatíte jednorázově jednou ročně, snižuje se o 6 %, v případě nejnižšího pojistného 600 Kč tedy zaplatíte 540 Kč.Na výši pojistného má také vliv výše spoluúčasti majitele psa. Čím je vyšší, tím nižší je pojistné,“ pokračuje Svobodová. Pro škody způsobené psem nabízí ČPP připojištění odpovědnosti za škodu. Tak jsou kryty škody, které pes způsobí jiné osobě na zdraví či na majetku. Roční pojištění stojí 138 Kč s limity plnění na zdraví do 500 000 Kč, na věci do 250 000 Kč a na finanční škody do 120 000 Kč. „Pojištění využívají pro své pejsky nejen jednotlivci, ale i profesní, dobrovolné a odborné organizace. Zvláštní slevy ČPP poskytuje pro psy členů Horské služby, asistenční a canisterapeutické psy,“ doplňuje Svobodová.

Dalším byl Mazlíček

Česká pojišťovna začala nabízet pojištění psa a kočky od září 2007. Chovatelé si podle mluvčího ČP Václava Bálka mohou sjednat tři typy pojištění – léčení úrazu nebo nemoci, uhynutí nebo utracení a odpovědnosti za škodu. „Jednotlivé typy je možné uzavřít samostatně, případně ve vzájemné kombinaci,“ dodává Bálek. Vstupní věk zvířete pro pojištění je podle něj u koček do 8 a u psů do do 9 let při hmotnosti do 40 kilogramů, případně do 5 let při hmotnosti nad 40 kilogramů. „Klient si zvolí roční limit pojistného plnění. Ty nabízíme u koček od 10 do 30 000 Kč, u psů pak od 15 000 do 30 000 Kč. V případě pojistné události pojišťovna uhradí 70 % vynaložených nákladů, u starších psů se procento hrazených nákladů s narůstajícím věkem snižuje,“ vysvětluje Bálek. ČP podle svého mluvčího také nabízí slevu. „Pro štěňata nebo mladé psy ve věku do tří let je pojistné sníženo až o 15 %, při sjednání pojištění pro koťata nebo mladé kočky do dvou let je pojistné nižší až o 10 %," zdůraznil Václav Bálek. Roční pojistné se tedy u ČP musí spočítat pro konkrétní zvíře, protože je stanoveno pro různé kombinace věku, hmotnosti zvířete a pojistného plnění, výhodou je, že je můžete sjednat i telefonicky.

Pojistka Pejsek a kočička

Slavia pojišťovna přišla se svým „zvířecím“ produktem počátkem roku 2008. Podle mluvčího Rostislava Kocmana SP pojistí psa i kočku pro případ úrazu, nemoci, úhynu i utracení. U psa pak pojišťovna nerozlišuje původ ani rasu. Jen u pojištění úhynu koček SP požaduje posudek veterináře a pojistí pouze čistokrevné kočky. Psi i kočky musí být starší 5 měsíců. Roční limity pojistného plnění mohou dosáhnout až 120 000 Kč, v případě veterinární péče si je klient volí sám. U pojištění úhynu zvířete souvisí limit s hodnotou zvířete. Spoluúčast chovatele zvířete je stanovena u veterinární péče na tisíc Kč. „Roční pojistné roste s věkem a hmotností zvířete, např. malá kočka či pes stojí ročně od 700 Kč,“ říká Kocman. 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená