FinExpert.e15.cz

Pojištění kola 100x jinak

Jak si pojistit kolo nejen pro případ krádeže ze sklepa, ale i pokud vám jej odcizí mimo domov.
Pojištění kola 100x jinak

V posledních letech lze v České republice sledovat ,,obrození“ jízdních kol a cyklistiky jako takové. S tím je spojena také větší kriminalita – jen do 30. června 2011 evidovala Policie ČR celkem 3 257 krádeží v hodnotě 51 816 000 Kč. Na tuto situaci reagují pojišťovny a dokonce i výrobci a prodejci kol pestrou nabídkou.

Pojištění zdarma

Například výrobce kol Merida, ve spolupráci s ČSOB pojišťovnou nabízí zdarma svým zákazníkům pojištění kola na 1 rok (v rámci ČR), musíte si pouze aktivovat pojištění prostřednictvím internetových stránek. V případě krádeže firma nabízí nové kolo. Samozřejmě je nutné mít kolo před krádeží zabezpečené a mít protokol od policie. Podrobnější informace najdete na stránkách výrobce.

U kol s hodnotou nad 40 000 Kč, vyžaduje výrobce co nejrychlejší jednání také s doložením všech potřebných dokumentů a připomíná povinnost přivolat policii. U kol s vyšší hodnotou se totiž výrobce snaží zamezit pojišťovacím podvodům, jejichž počet vzrůstá.

Jiní prodejci kol nabízí toto pojištění kol také na 1 rok, ovšem už ne zdarma. Cena za sjednání pojistky jsou 2 % z prodejní ceny kola včetně příslušenství (zvonek, osvětlení, blatník, cyklocomputer, držák na lahev a nosič) od 5 000 do 50 000 Kč včetně DPH. Pojištění s názvem BikePoint Assistent nabízí například nezávislá obchodní sítí prodejen BikePoint ve spolupráci s pojišťovnou Generali a vztahuje se na jakékoliv nové jízdní kolo. Pojištěný dostane poukaz, který ho opravňuje k nákupu nového jízdního kola s amortizací ceny -20%. Amortizace je stejná po celou dobu trvání pojistky, ať je krádež první měsíc nebo dvanáctý.

Příklad: Pokud vlastníte jízdní kolo v hodnotě 10 000 Kč, zaplatíte z této částky 2 % jako pojistnou částku (200 Kč) a pokud se stane, že vám bude kolo odcizeno a splníte pojistné podmínky, dostanete v tomto případě poukázku na nákup nového kola v hodnotě 8 000 Kč.

Nabídka pojišťoven se různí

Allianz nabízí 3 druhy pojištění v rámci pojištění domácnosti – Normal, Optimal a Exlusiv. Ve variantách Normal a Optimal se uplatňuje amortizace u sportovních potřeb starších 5 let, ve variantě Exclusive se amortizace neuplatňuje.

Pokud se vám kolo „ztratí“ z nebytových prostor jako je sklep či garáž, proplatí vám pojišťovna pojistné plnění od 2 % (max. 20 000 Kč) do 10 %, (max. 100 000 Kč) z pojistné částky u pojištění  domácnosti, dle zvolené varianty pojištění.

Podle Dagmar Koutské z oddělení komunikace Allianz, je nově varianta Exkluziv rozšířena pojistným krytím pro kola (ale i elektroniku a optiku, kočárky a zdravotní pomůcky) umístěné v uzamčeném prostoru osobního automobilu. Případné škody jsou hrazeny do limitu pro vedlejší prostory. 
Žádné zvláštní zabezpečení Allianz pojišťovna nevyžaduje, důležité je mít při likvidaci pojistné události k dispozici doklad o koupi, záruční list či jiné doklady, z nichž je patrná cena předmětu.

Pokud by však k odcizení došlo například z penzionu, kde jste ubytovaní, nesl by odpovědnost za vaše věci provozovatel a tudíž by škoda mohla být uhrazena z jeho pojištění. Podobně je tomu i u přepravce, pokud by třeba následkem nehody bylo vaše sportovní náčiní při přepravě zničeno nebo poškozeno. Kdybyste však nechali stát kolo před restauračním zařízením a někdo by jej odcizil, jedná se o krádež v prostou a na to se žádné pojištění nevztahuje, dodává Koutská.

Česká pojišťovna sportovní vybavení běžně pojišťuje z titulu pojištění domácnosti. V něm jsou zahrnuta jak pojistná rizika živelních nebo vodovodních škod, tak také škody odcizením krádeží vloupáním, loupeží nebo vandalismem. Pojištění se vztahuje na byt, nebytové prostory, které náleží výlučně k bytu a nacházejí se v domě nebo na pozemku a vztahuje se i na společné prostory, kde se nachází pojištěná domácnost.

Mluvčí pojišťovny Jan Marek uvádí jako příklad klasické pojištění sportovního vybavení s pojistnou částkou 50 000 Kč, které je uložené ve sklepě domu, kdy klient zaplatí cca 260 Kč/rok.
Pojištění se vztahuje i na sportovní vybavení, které má pojištěný v rámci ČR u sebe nebo pokud byla daná věc poškozena nebo zničena v době, kdy byla předána například do opravny nebo úschovny.
Pokud by klientovi, který by si chtěl sportovní vybavení pojistit, tento rozsah nevyhovoval, může si sjednat individuální pojištění platné pro celé území ČR, případně i v zahraničí.

V takovém případě je nutné v pojistné smlouvě přesně identifikovat pojištěnou věc a tyto smlouvy a přijetí do pojištění jsou schvalovány ve zvláštním režimu oprávněnou osobou v České pojišťovně. V případě individuálního sportovního vybavení s územní platností pro ČR na částku 50 000 Kč, by cena činila 1 650 Kč/rok.

Česká podnikatelská pojišťovna nabízí pojištění kola a s ním pevně spojené součásti na jakémkoli místě v České republice, kromě místa bydliště. Kolo si můžete pojistit proti:

  • havárii, zničení, poškození, ztrátě mobility,
  • odcizení a loupeži,
  • nebo oba body zároveň.

Základní spoluúčast je 500 Kč, u jízdních kol, jejichž pojistná částka činí více jak 50 000 Kč, je spoluúčast stanovena na 10 %. Pojišťovna vám poskytne pojistné plnění pouze v případě, kdy splníte současně všechny její požadavky na zabezpečení – zapouzdřené mikročipy RFID, mikrotečky s PIN kódem, výstražná etiketa, zaevidovaní do Centrálního registru (například KRIMISTOP).

V rámci pojištění domácnosti

ČSOB Pojišťovna zvláštní pojištění kol nenabízí, případné odcizení pokrývá pojištění domácnosti. Pojišťovna doporučuje sjednat si v rámci tohoto pojištění i připojištění odcizení a vandalismu, pak je sportovní vybavení v rámci domácnosti chráněno i proti odcizení. Cena se zde určuje individuálně, podle celkové hodnoty vybavení domácnosti a limitů zvolených klientem.

Tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata upřesňuje: „Pokud jsou v pojištění domácnosti jízdní kola jmenovitě identifikována, jsou pojištěna i mimo domácnost (např. před obchodem, školou atd.), pokud byla odcizena z míst obvyklých jako stojan na kola a zabezpečena zámkem.“

V případě, že se sportovním vybavením cestujete do zahraničí, lze k cestovnímu pojištění sjednat pojištění zavazadel, kde si můžete vybrat ze 2 limitů, kdy je zavazadlo se sportovním vybavením pojištěno proti poškození, zničení a odcizení:

  • limit 15 000 Kč – 10 Kč/den
  • limit 30 000 Kč – 18 Kč/den.

Při vycestování do zahraničí nabízí pojišťovna rodinnou slevu, a to za těchto podmínek – musí se jednat maximálně o 6 lidí (1 dospělý + 5dětí X 2 dospělí + 4 děti) a pak je cena pojištění, při limitu 30 000 Kč, za 45 Kč/den pro celou rodinu.

Generali pojišťovna nabízí pojištění jízdních kol do pojištění domácnosti, a to bez limitu. Pokud jsou umístěna v nebytových prostorech, je možné stanovit limit dle vlastní potřeby. Jízdní kola do 5 let po jejich prvním prodeji jsou pojištěna v nové ceně. Pojišťovna Generali je partnerem projektu BikePoint, který jsme popsali výše.

Ani Kooperativa nepojišťuje kola zvlášť, ale zahrnuje je také do pojištění domácnosti. Výše limitu závisí na místě, odkud bylo kolo ukradeno – pro kolo v bytě bez limitu, pro nebytové prostory procenty z celkové pojistné částky pro pojištění domácnosti. Pro kolo odcizené mimo domácnost činí limit 5 % z celkové pojistné částky pro pojištění domácnosti. Aby vám pojišťovna plnění uznala, je nutné „překonání překážky“ – kolo musí být uzamčeno k pevnému bodu. Pokud vznikne škoda na zánovních věcech, slibuje pojišťovna plnění v nových cenách, aktuálních v době vzniku pojistné události.

Slavia pojišťovna  vaše kolo pojistí opět jen v rámci pojištění domácnosti. Pro kola starší 3 let je přiměřeným nákladem na znovuzřízené věci nejvýše jejich časová cena. Není-li kolo ve smlouvě přímo uvedeno, limitem pro skupinu sportovních potřeb včetně jízdních kol je 15 % z pojistné částky domácnosti.

Pokud vám někdo kolo odcizí mimo uzavřené prostory, vzniká nárok na pojistné plnění jen do 10 tisíc korun a kola připoutaného k pevnému předmětu se musí pachatel zmocnit překonáním překážky.

Uniqa pojistí vaše jízdní kolo opět jako součást pojištění domácnosti, které se vztahuje na celý byt i na věci uložené mimo obytné místnosti (sklep, půda, apod.). Ovšem jen za předpokladu, jsou-li tyto prostory užívány a jsou uzamykatelné pouze pojištěnými. Majetkové věci pojišťuje Uniqa do 10 % pojistné částky domácnosti i tehdy, pokud byly přechodnou na dobu (max. 6 měsíců ) dány do opravy, resp. do servisu, do úschovy nebo byly někomu zapůjčeny. Společné prostory, ani krádež kola zamčeného například před restaurací nebo obchodem pojištěny nejsou

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Teď jsem si kupoval kolo u nás v obchodě a nabídli m...
Josef
16. 4. 2013, 10:59
Pozor na rozdíl mezi krádeží a krádeží vloupáním V ...
Patrik Chrz
8. 8. 2011, 18:02
Pokud si zjistíte ohlasy na cyklistických forech. Te...
Martin P.
8. 8. 2011, 10:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená