FinExpert.e15.cz

Pojištění domácnosti: Jak si smlouvu správně nastavit?

Při nastavování pojistné smlouvy si promyslete, jaká nebezpečí vám hrozí.
Pojištění domácnosti: Jak si smlouvu správně nastavit?

Pojištění domácnosti je bezesporu dobrá věc pro všechny z nás, kteří nechceme žít v nejistotě. Nikdy totiž nevíme, co se může přihodit a z minuty na minutu by z nás mohli být i bezdomovci.

Klíčové však je mít smlouvu o pojištění domácnosti dobře nastavenou. Pojistná hodnota by měla odpovídat ceně všech věcí, které v bytě máte. A opravdu všech. „Pro lepší pochopení toho, jaké věci jsou v rámci pojištění domácnosti pojištěny, si  představte, že se jedná o všechny věci, které by vám z bytu vypadly, když byste jej otočili dnem vzhůru a zatřásli s ním. Pojistná částka by potom měla odpovídat hodnotě všech těchto věcí,“ vysvětluje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Pojištění domácnosti se vztahuje nejen na věci umístěné v bytě a v prostorách v jeho půdorysu, ale i na věci, které se nacházejí v uzamčených nebytových prostorách a v prostorách, které k bytu náležejí, ale jsou umístěny mimo jeho půdorys – tedy ve sklepě, komoře či garáži – a ve společných částech domu – chodby, schodiště, prádelna, sušárna, kočárkárna, v němž se byt nachází. Pojištěny jsou i věci, které jsou umístěny na pozemku, který k bytu nebo rodinnému domu přináleží, pokud jejich vlastnosti či charakter venkovní umístění umožňuje – např. zahradní nábytek, houpačka apod.,“ doplňuje Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Co vám hrozí?

Při nastavování pojistné smlouvy si promyslete, jaká nebezpečí vám hrozí. Pokud například váš dům stojí na kopci, asi není úplně velká pravděpodobnost, že by se vás týkaly povodně. U pojištění se zohlední i plocha vaší domácnosti.

Pojišťovny radí pojistit se hlavně proti požáru, výbuchu, škod z kouře, vichřici, krupobití. Dále se můžete pojistit proti vodovodním škodám, škodám z přepětí nebo zkratu, zlodějům,..

Příklad: „Průměrná výše pojistné částky domácnosti se pohybuje okolo 500 tisíc Kč. Vedle výše pojistné částky je sazbotvorným parametrem rozsah pojistné ochrany, rizikovost místa pojištění (povodeň, záplava a krádež), skutečný způsob zabezpečení bytu (sleva až 20 %) a výše spoluúčasti (např. 5 000 Kč znamená slevu 15 %). Pokud tedy budeme uvažovat o pojištění domácnosti s pojistnou částkou 500 tisíc Kč, bude se roční pojistné pohybovat přibližně od 1 000 do 5 000 Kč,“ říká Milan Káňa z Kooperativa pojišťovny. V konečné výši pojistného se bude odrážet i to, kde se vaše domácnost nachází.

„Pro komplexně ochráněný byt či dům je třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na samotnou budovu, vedle toho stojí pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení,“ uzavírá Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Pojistit se můžete i proti vykradení domu či bytu. A to třeba jen na dobu, kdy budete na dovolené.

Kdy se pojištění domácnosti vyplatí

Ze statistik pojišťoven vyplývá, že nejčastější příčinou škod v domácnosti jsou vodovodní škody a škody vzniklé přepětím či zkratem. „U vodovodních škod jde jednak o samotnou škodu na bytovém vybavení, kterou voda způsobí, ve velké míře ale také o refundaci částky za proteklou vodu, která se snadno vyšplhá do desetitisíců,“ uvádí Jana Černá z Allianz pojišťovny.

To jsou ale „malé“ škody ve srovnání se škodami fatálními. Tyto situace nás mohou srazit až na ekonomické dno. Díky doplňkovým pojištěním si můžeme vytvořit pojištění na míru, tak aby zahrnulo všechna rizika, kterých se bojíme.

Jaké chyby při sjednání pojištění děláme

Nejčastěji jde o aktualizaci pojistných smluv, resp. ne-aktualizaci. Myslete na to, že jak běží váš život, mění se i váš majetek, vybavení bytu. Proto by se pojištění domácnosti mělo každé 2 – 3 roky aktualizovat. Nejčastějšími důvody pro aktualizaci jsou rekonstrukce, pořízení nového vybavení apod.                                  

Dále zapomeňte na to, že na pojištění ušetříte. Pár stovek ušetřených ročně by vás v závěru mohlo přijít velice draho.

Pojištění domácnosti spojte s pojištěním občanské odpovědnosti

„S novým občanským zákoníkem vzrostla i důležitost pojištění odpovědnosti. Proto na něj nezapomínejme. Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě se vztahuje na škody na zdraví, majetku a zvířatech, ale také na škody finanční, nemajetkové i regresní nároky pojišťoven,“ vysvětluje Ivana Buriánková.

Pojištěni jsou přitom všichni členové společné domácnosti (manžel/manželka, druh/družka, registrovaný partner, osoby příbuzné v linii přímé, děti nevlastní, osvojené či v pěstounské péči do věku 26 let a další). Pojištění se vztahuje také na škody, které způsobí vlastní (opatrovaná) domácí či drobná hospodářská zvířata.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zajímavě o má vyřešené Česká pojišťovna, protože na ...
Pavel Acid
19. 3. 2019, 13:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená