FinExpert.e15.cz

Pojištění cenných předmětů

Ukradený televizor, fotoaparát nebo mobil můžete nahradit. Umělecké předměty jsou však jedinečné a jedinou útěchou vám může být náhrada škody od pojišťovny.
Pojištění cenných předmětů

Cílem bytových zlodějů není jen elektronika či hotovost, ale i cenné umělecké předměty. Pokud vás navštíví „běžný“ zloděj, pravděpodobně si drahého obrazu na zdi či starožitného nábytku ani nevšimne. Bude se zajímat především o takové předměty, které lze snadno a rychle zpeněžit. Velmi často však zloději kradou na objednávku a přesně vědí, který předmět je cenný. Další prodej kradeného uměleckého díla je ve většině případů obtížný, proto velmi často končí za hranicemi České republiky.

Jaké pojištění sjednat?

Pokud budete vykradeni „profesionálem“, je jen malá pravděpodobnost, že vaše cennosti a starožitnosti ještě někdy uvidíte. Cenné umělecké předměty si však můžete pojistit a získat v případě vykradení alespoň částečnou náhradu škody. Podíváte-li se do produktové nabídky domácích pojišťoven, najdete pojištění předmětů kulturní a historické hodnoty, starožitností včetně starožitného nábytku, uměleckých předmětů, šperků a jiných cenností v základním pojištění domácnosti. V případě krádeže získáte finanční náhradu odpovídající zvolené výši pojistné částky. Pokud tedy nevlastníte celé sbírky obrazů, drahých šperků či starožitností v hodnotě několika milionů korun, vystačíte si s tímto základním pojištěním.

U velmi cenných předmětů se vyplatí navýšit limit pojistné částky, případně pojistit vybrané předměty samostatně (nezávisle na pojištění domácnosti). Nemáte-li představu, jakou tržní hodnotu umělecký předmět má, obraťte se na soudního znalce v příslušném oboru. Při uzavírání pojistné smlouvy přesně specifikujte cenné předměty.

Zabezpečení cenných předmětů

Jak jsme již dříve uvedli, pojištění uměleckých předmětů je již standardně zahrnuto v pojištění domácnosti. Pojišťovny většinou nepředepisují, jak mají být zajištěny konkrétní cenné předměty. Rozhodující je způsob zabezpečení celé domácnosti. I když některé pojišťovny přímo nepředepisují, jak má být domácnost zabezpečena, je v okamžiku stanovení výše náhrady škody zohledněna úroveň zabezpečení. Před podpisem pojistné smlouvy se tedy neváhejte zeptat, zda je vaše současné zabezpečení dostatečné.

Důležitá je i prevence

Ani nejmodernější mechanické a elektronické zabezpečovací systémy nemusí zloděje odradit. Chcete-li udělat maximum pro zabezpečení svého majetku, nenechávejte drahé obrazy a jiné cenné umělecké předměty na očích. I když se budete chtít cenným obrazem pochlubit, zvažte, komu sdělíte jeho skutečnou hodnotu.

K cennostem si pořiďte fotodokumentaci a udělejte si jejich seznam s podrobným popisem výrazných charakteristik. Bez toho by vám pojišťovna jejich ztrátu nemusela nahradit. Zároveň tím výrazně ulehčíte práci policii při vyšetřování a zvýšíte šanci na navrácení cenností. Všechny doklady pečlivě uložte, a to na jiném místě než cenné předměty.

Co udělat, budete-li vykradeni

Krádež co nejdříve ohlaste policii. Do policejního protokolu uveďte vše, co bylo odcizeno nebo poškozeno. Pokud zjistíte něco dodatečně, co nejdříve to do policejního protokolu doplňte. Následně oznamte událost pojišťovně se sdělením čísla pojistné smlouvy, z níž budete uplatňovat nárok na pojistné plnění. Událost můžete oznámit písemnou formou, přes internet nebo telefonicky. Po nahlášení škody vám bude přidělen likvidátor, který vás bude kontaktovat a celou výši pojistného plnění s vámi projedná.

Co je třeba mít u sebe

Dojde-li k vloupání, předložte pojišťovně doklady z doby před pojistnou událostí, které danou věc dostatečně charakterizují. Mohou to být např. znalecké posudky, které jsou nejlepším dokladem, dále fotodokumentaci, doklady o dědictví, zakoupení apod. Za jeden z největších problémů považují policisté skutečnost, že většina lidí nemá ke svým cennostem žádnou fotodokumentaci. Pokud neprokážete, že jsou věci skutečně vaše, zůstávají pachateli, i když se o nich bezpečně ví, že jsou kradené. Dalším velkým problémem je, že zloději odcizené předměty nechávají upravit či je restaurují. Může se pak stát, že ukradená věc je nabízena ke koupi v nějakém katalogu nebo na internetu a původní majitelé si nejsou jisti, zda je zrovna tato památka ta jejich. Vodítkem je celostátní počítačová databáze odcizených uměleckých předmětů. Ta je umístěna na stránkách Ministerstva vnitra a obsahuje obrazy, sošky nebo šperky, jejichž ztrátu poškozený nahlásí.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

databáze Policie
M666
20. 6. 2008, 15:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená