FinExpert.e15.cz

Podzimní změny v sazebnících

Banky opět udělaly vítr v sazebnících. Ty nejpodstatnější změny přinášíme v přehledu.
Podzimní změny v sazebnících

I tento podzim několik bank mění sazebníky. Podle serveru www.bankovnipoplatky.com se banky snaží směrovat klienty k využívání internetbankingu, ale zároveň je neztratit z dosahu osobního kontaktu. Banky tak sice ruší kritizované poplatky, ale naopak zvyšují poplatky za služby, kde to provokuje méně. Rovněž snižují počty balíčkových účtů a nahrazují je jedním kontem na míru, kde si klient volí služby v rámci určitých cenových hladin.

Citibank

Uvažujete o investici do podílových fondů? Citibank od 7. listopadu změnila sazebník investičních nástrojů a služeb spojených s běžným účtem. Rozšířila nabídku investičních společností a snížila minimální investici do fondu denominovaného v Kč, EUR či USD – minimálně 500 Kč, dříve od 5 000 Kč, a minimálně 100 EUR/USD, dříve 1000 EUR/USD.

ČSOB

Nový sazebník platný od 1. listopadu 2011 přináší změny u úvěrové karty Diners club. Za roční poplatek u této kreditky si banka účtovala 4 000 Kč, nyní za rok zaplatíte 2 990 Kč. Změna poplatků se týká i výběrů z bankomatu ČSOB v ČR, v SR a v zahraničí. Do konce října si za výběr banka strhla 4 %, od listopadu vstupuje v platnost nová sazba 39 Kč + 2 %. Také limit pro hotovostní i bezhotovostní výběr u karty Diners club se dočkal změn. Maximální limit výběru je 80 000 Kč, individuální posuzování skončilo.

Nově za upomínku zaplatí klient 150 Kč a za výzvu k uhrazení dlužné částky 450 Kč, jednotná částka 350 Kč za tyto položky je zrušena.

ČSOB také zjednodušila ceník u pojištění a krádeže platební karty. Namísto 5 druhů pojištění (Basic, Classic, Super, Premium, Extra) zavedla banka jen 3 druhy s roční platností:

  • Basic s limitem plnění do 20 000 Kč za 135 Kč
  • Classic s limitem plnění plnění do 100 000 Kč za 390 Kč
  • Extra s limitem plnění do 500 000 Kč za 800 Kč.

S menším navýšením poplatku musíme počítat u spotřebitelského úvěru. Za vedení účtu a správu úvěru zaplatíme o 9 Kč za měsíc více – 59 Kč.

Další změna se týká poplatku za úrok z prodlení úhrady splátky jistiny úvěru, úhrady úroků, poplatků, smluvních pokut a odměn. Místo 15% zavedla banka Repo sazbu platnou pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení + 7 % p.a.

Při použití ČSOB InternetBanking 24 pro tuzemský styk bude nově zdarma zrušení jednorázového i trvalého příkazu k převodu, k inkasu, svolení k inkasu, včetně SIPO. Zrušení trvalého příkazu na pobočce přijde i nadále na 40 Kč, telefonicky 6 Kč.

U hotovostní transakce provedené třetí osobou na běžný účet nebo provedené na účet vedený v Poštovní spořitelně se poplatek zvedá na 70 Kč z původních 50 Kč. Třetí osoba je myšlena osoba, která není majitelem ani disponentem účtu, ve prospěch kterého je připsána zpracovaná hotovost.

Evropsko-ruská banka

Od 1. listopadu změnila sazebník také Evropsko-ruská banka. Ta navýšila poplatek za zaslání výpisu měsíčně poštou z 15 Kč za výpis na 100 Kč.

Dále rozdělila platby za služby platebního styku poskytované prostřednictvím payplus terminálu do tří kategorií, namísto původních dvou. Platby do 1 000 Kč jsou za 18 Kč, platby od 1001 Kč – 10 000 Kč jsou za 20 Kč a v nové kategorii plateb od 10 001 Kč – 15 000 Kč zaplatí klient za službu 30 Kč.

U výběru hotovosti z účtu v cizí měně rozšířila banka možnost výběru měn o švýcarský frank a britskou libru. Při výběru neomezené částky rublů zaplatíte 0,5 % z částky maximálně 5 000 Kč. Doposud byl výběr rublů rozdělen hraniční částkou 100 000 a poplatek za výběr činil 0,5 % z částky.

Pokud si v bance nevyzvednete nahlášenou částku nebo ji vyzvednete jen zčásti, zaplatíte 0,1 % z objemu nevyzvednuté hotovosti, maximálně 3 500 Kč, maximální částka byla doposud 1 500 Kč.

Ze 3 Kč na 1 Kč zlevňuje odchozí platba na účty vedené v ERB na základě přijatého příkazu prostřednictvím internetového bankovnictví. Odchozí platba na účty vedené v jiné bance v ČR na základě přijatého příkazu prostřednictvím internetového bankovnictví bude nově za 3 Kč, tedy o 2 Kč levnější.

Odchozí platba na účty vedené v jiné bance v ČR na základě přijatého příkazu k úhradě na papírovém nosiči zdražuje z 10 Kč na 20 Kč. Naopak změna nastavení souhlasu s inkasem na papírovém nosiči vyjde klienta místo 40 Kč nově na 10 Kč. Zrušení souhlasu v papírové podobě doposud stálo 40 Kč, nyní zlevní na polovinu.

Zřízení souhlasu s inkasem na papírovém nosiči zlevňuje o polovinu – tedy na 20 Kč, o polovinu zlevňuje také souhlas s inkasem prostřednictvím internetového bankovnictví. Provedete-li změnu nastavení souhlasu s inkasem skrze internetové bankovnictví nebo inkaso touto cestou zrušíte úplně, nebude vás to nově stát ani korunu.

Zajímají vás termínované vklady? Minimální částka vložená nový termínovaný vklad u ERB je 50 000 Kč, přičemž zřízení, vedení i zrušení tohoto typu účtu je zdarma.

Komerční banka

Komerční banka mění sazebník od 1. ledna 2012. U Dětského konta si doposud banka účtovala 2 Kč za Příplatek za platbu zpracovanou prostřednictvím mezibankovního platebního styku. Od Nového roku bude tato služba zadarmo.

Nově a také zdarma budete mít možnost zadávat trvalé příkazy k úhradě (papírový formulář nebo telefonním bankovnictvím Expresní linky KB) na účty dceřiných a partnerských společnosti Komerční banky (KP, MPSS, IKS KB, PF KB). „Klient, který si u svého bankovního poradce sjedná například penzijní připojištění PF KB si může zároveň bez dalších poplatků založit i trvalý příkaz pro posílání pravidelných příspěvků,“ vysvětluje Monika Truchliková, zástupkyně výkonného ředitele Komerční banky.

Zdarma i bez použití sběrného boxu budou také automatické převody a povolení k inkasu (včetně SIPO).

1 Kč místo 5 Kč

Komerční banka sníží také poplatky za přístup k transakční historii klientských účtů. Poplatek za jednu stranu elektronického archivního výpisu bude snížen z 5 Kč na 1 Kč za stránku, u papírového archivního výpisu bude snížena cena za jednu stranu z 5 Kč na 2,50 Kč.

U Prima karty, Elektronické karty, UNI karty, Embosované karty, Embosované G2 karty a Zlatých karet (Visa, MasterCard) se sjednocuje poplatek za výběr hotovosti na přepážce v tuzemsku i zahraničí (Cash Advance) na 1 %, minimálně 100 Kč. U tuzemského výběru činí v současnosti poplatek 1 %, minimálně 30 Kč a u zahraničního 1,7 %, minimálně 200 Kč. U Platinové karty MasterCard je služba zdarma.

Expresní odblokování platební karty při pětkrát chybně zadaném PIN kódu bude nově poskytováno zcela zdarma a to do 30 minut. Poplatek za expresní vydání platební karty a PIN kódu bude snížen ze 4 000 Kč na 1 500 Kč u všech typů platebních karet.

Nová je i služba Expresní zaslání platební karty (včetně kreditních) s PIN včetně vybaveni kurýrní službou (karta a PIN jsou zasílány dvěma oddělenými zásilkami). Za tuto službu zaplatí klient 1 500 Kč plus náklady kurýrních služeb.

Ze 3 Kč na 5 Kč zdražuje u Elektronických a Embosovaných karet, UNI karty a Embosované G2 karty zasílání jednoho výpisu z transakcí platební kartou poštou.

Změna proběhla i u týdenních limitů prostřednictvím služby Moje Banka u všech typů platebních karet zdarma, změnu týdenních limitů prostřednictvím služby Expresní linka 14 Kč a změnu týdenních limitů přes přepážku za 59 Kč. U Platinových karet je tato služba bez poplatku.

Výběr hotovosti z cizího bankomatu v tuzemsku zlevňuje banka ze 100 Kč na 50 Kč, ale poplatek minimálně 1 % za výběr se nemění. Automatickou splátku v rámci bezúročného období u prestižní karty PLATINUM (MasterCard) nabízí nově Komerční banka zdarma.

Při zpracování vkladu mincí a smíšeného vkladu bankovek a mincí v Kč vkládaných na běžný učet přes pokladní přepážku (v případě, že vklad obsahuje více než 50 kusů mincí) si bude banka účtovat 3 % z celkové částky, minimálně 100 Kč, namísto původních 2 % a 100 Kč. Stejně se platba zvyšuje i u ostatních případů výměny Kč

U termínovaných a spořících účtů bude zaslání jednoho výpisu z účtu, papírového nebo běžného účtu, zdarma, stejně tak i výběr hotovosti při rušení účtu.

Zítra se podíváme na další banky a jejich novinky v sazebnících.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vtipne, ze cenik Komercni banky popisuje zastupce CS...
kuklux
22. 11. 2011, 12:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená