FinExpert.e15.cz

Podzim na finančních trzích bude ve znamení dynamického vývoje

Dlouhodobě se akciové trhy nacházejí na velice příznivých hodnotových ukazatelích, a to jak v porovnání s historickými průměry, tak v porovnání s jinými třídami aktiv. Například poměrové ukazatele ceny akcie k účetní hodnotě na akcii (P/B) a ceny akcie k zisku na akcii (P/E) se pohybují pod svými dlouhodobými průměry za posledních dvacet let a rozdíl mezi ziskovými výnosy společností (inverzní hodnota P/E) a relativně bezrizikovými výnosy z amerických, německých, švýcarských nebo finských státních dluhopisů se v současnosti nacházejí téměř na historickém maximu. Pozitivně, mimo nízké ocenění akcií, hovoří také velice uvolněné monetární politiky předních centrálních bank.

Na akciových trzích však již několik čtvrtletí přetrvává zvýšená nejistota spojená s dluhovými problémy periferních zemí eurozóny. Postižené země se ze svých problémů budou dostávat několik let. Ke zvýšení konkurenceschopnosti vůči jiným zemím, zefektivnění státní správy, reformování trhu práce, stabilizování bankovního systému nebo poskytnutí motivujících podmínek k podnikání budou potřebovat určitý čas. Během mezidobí vedoucímu k ozdravení problémových ekonomik a konsolidaci veřejných financí bude existovat veliký prostor pro negativní zprávy typu nutnosti rekapitalizování komerčních bank, snižování úvěrových ratingů, restrukturalizací státního nebo municipálního dluhu, popřípadě špatných ekonomických údajů.

Zvýšená volatilita akciových trhů nás tak dlouho neopustí. Avšak jak po bouřce svítí slunce, tak i po obdobích propadů hospodářské aktivity přichází zotavení. Mimo vnitřní ozdravný proces mohou spoustě problémových „vyspělých“ ekonomik pomoci rozvíjející se ekonomiky a rostoucí kupní síla jejich spotřebitelů. Například reálný příjem čínského spotřebitele se během posledních dvaceti let zvýšil šestkrát. Atraktivní valuace akcií již mnoho zmíněných rizik obsahují a pro dlouhodobého investora poskytují solidní bezpečnostní polštář pro možné propady akciových trhů.

Pokud se podíváme na akciové trhy z krátkodobého hlediska, tak pro růst cen akcií hovoří mnoho faktorů. Mimo příznivé valuace to jsou silné monetární podpory centrálních bank. Například šéf ECB, Mario Draghi, nedávno vyjádřil odhodlání udělat cokoli pro záchranu eurozóny. Investoři očekávají velikou pravděpodobnost spuštění třetího kola nákupů amerických státních dluhopisů (QE3) centrální bankou (FED). Kvůli upoutávání pozornosti před americkými prezidentskými volbami se však jeho možné uskutečnění posouvá až na konec letošního roku.

Právě prezidentské volby by měly být jedním z hlavních pozitivních impulsů pro akciové trhy. K dobré náladě by zároveň mohla přispět realizace rekapitalizace španělského bankovního systému. Špatné zprávy by naopak mohly vzejít z některých problémových ekonomik, ze schvalování zvýšení dluhového stropu, popřípadě prodloužení daňových úlev v USA nebo by mohly být geopolitického ražení.

„Konzervativní“ akciový investor by se v současném nejistém prostředí měl poohlížet po společnostech se zdravou kapitálovou strukturou, stabilní dividendovou politikou a málo cyklickými tržbami. Takovými společnostmi v středoevropském regionu jsou například výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, výrobce hliníkových produktů Kety nebo producent gumových výrobků Semperit. Atraktivně se na současných cenách jeví některé farmaceutické firmy, jako slovinská Krka nebo maďarský EGIS, které se dostaly pod tlak z důvodu snižování státních příspěvků na léky.

Odvážnější investoři by mohli sáhnout po akciích těžařských společností, které by se měly dostat do obliby z důvodu otočení ekonomického momenta například v Číně. Z finančních institucí bych se zaměřil na pojišťovny s konzervativně zainvestovanými technickými rezervami nebo velice silně kapitalizované banky. Naopak minimální růstový potenciál poskytují energetické společnosti (avšak s nadprůměrným dividendovým výnosem) a firmy zaměřené na zpracování ropy. Opatrný bych byl u zemědělských společností. Současná extrémní sucha v USA ženou ceny zemědělských komodit k vysokým úrovním z roku 2008, jež vedly k mnoha nepokojům v rozvíjejících se ekonomikách. Tato cyklická událost však mívá krátké trvání.

Očekávám poměrně volatilní zbytek roku, na finančních trzích nudný vývoj rozhodně neuvidíme. Investoři, kteří jsou ochotni tolerovat volatilitu akciového trhu, by měli investovat právě do kvalitních akciových titulů. Příznivé ceny akcií by měly být hlavním důvodem růstu akciových trhů, avšak pravděpodobnost příchodu špatných zpráv, které by investory vedly k zbavování se rizikových aktiv, není zanedbatelná. Právě takové události poskytují příležitosti k nákupu „krátkodobě neatraktivních“ cenných papírů.

Pozitivní faktory v dlouhodobém horizontu nakonec převáží. Inteligentní investor by však neměl zapomínat jak na časovou diverzifikaci nákupů, tak na diverzifikaci v rámci jednotlivých tříd aktiv a měn.

Autor je investičním manažerem společnosti Conseq.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená