FinExpert.e15.cz

Podrobně ke změnám cen u České pošty a Českých drah

Oba státní podniky pro nás připravily změny v cenících svých služeb. U Českých drah změny platí již od 12. prosince, u České pošty mají vstoupit v platnost od února.
Podrobně ke změnám cen u České pošty a Českých drah

Česká pošta: všeobecné zdražení

Česká pošta v letošním roce analyzovala situace na trhu a požádala cenového regulátora poštovních služeb, kterým je Ministerstvo financí, o souhlas se zvýšením některých cen svých  služeb. Svůj požadavek podnik odůvodnil změnami ekonomických podmínek, především nárůstu cen základních vstupů – pohonných hmot, energií, DPH.

Ministerstvo financí po zvážení žádosti České pošty vyhovělo a ke zvýšení cen dojde s účinností od 1. února 2005. Například cena standardního psaní stoupne na 7,50 Kč, doporučeného psaní (do 20 g) na 19 Kč, obyčejného balíku (do 2 kg) o 4 Kč na 30 Kč, poštovní poukázky typu C do 1000 Kč o 6 Kč na 30 Kč. Nejvyšší zdražení se projeví u poštovních poukázek do 200 Kč, kde dosahuje téměř 50 %. Jak konkrétně budou vypadat poštovní ceníky napoví následující tabulky.

Poštovní zásilky

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Česká pošta

Balíky

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Česká pošta

Poštovní poukázky

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Česká pošta
 
Pošta poskytuje i další služby, jako je výplata důchodů, inkaso rozhlasových a televizních poplatků nebo SIPO. Novinkami v její činnost se mají nejbližších letech stát služby pro kontakt občana se státní správou – např. výpisy z katastru nemovitostí, žádosti o pas či o občanský průkaz.

Česká pošta funguje jako samostatná firma, jejíž činnost je nazávislá na státním rozpočtu, nepožaduje žádné dotace na provoz ani na nutné investice. Postupně je odbouráván její monopol, konkurenti mají již nyní volné pole působnosti u zásilek těžších než 100 g a zásilek dopravovaných za více než 19 Kč. V současné době probíhají také diskuse lhůtách na další omezení rozsahu monopolu České pošty. Novela zákona o poštovních službách musí být změněna v oblasti doručování adresných zásilek. Pokud by ke změně nedošlo, hrozila by České republice sankce od orgánů EU. Problémem je stanovení monopolu České pošty v doručování adresných reklamních zásilek. Senát musí návrh novely zákona o poštovních službách změnit, aby byl trh uvolněn.

Bez zajímavosti není skutečnost, že ceny poštovného od začátku roku stoupnou také na Slovensku, a to v průměru o 7,65 procenta. Například zaslání obyčejného dopisu do hmotnosti 20 gramů s dodáním do 48 hodin podraží na devět slovenských korun. Ceny u dopisů se změní ve všech hmotnostních kategoriích druhé, ale i první třídy, kde je doba dodání do 24 hodin. Zvyšují se rovněž ceny doporučených zásilek a balíků v tuzemském styku. Například sazba za služby k doporučenému listu do 20 gramů se zvyšuje o korunu na 13 Sk. Cena za balík první třídy s hmotností do dvou kilogramů je stanovena na 68 Sk.

České dráhy od prosince upravily nabídku slev

Se změnou jízdního řádu 12. prosince 2004 začaly platit některé drobné úpravy v obchodních nabídkách Českých drah. U Karty Z či Kilometrické banky dochází prakticky k návratu k cenám z loňského roku, u Senior pasu se rozšiřuje nabídka spojů, výhodnější cestování čeká také na větší skupiny a mladé rodiny s malými dětmi, které cestují s kočárky. U předplatních jízdenek se úprava týkala pouze čtvrtletních jízdenek, zatímco ceny týdenních a měsíčních jízdenek se neměnily. Původní ceny zůstávají u všech ostatních druhů jízdného (např. obyčejné, zákaznické, zpáteční, slevy pro studenty). Všechny druhy jízdenek a průkazů, jejichž cena se zvyšuje od 12. prosince 2004, si lze zakoupit ve dvouměsíčním předprodeji za původní ceny. Čtvrtletní jízdenky je možné zakoupit v předprodeji dokonce na celý rok.
 
Cena Karty Z se vrací na 200 Kč. Nově tuto částku zaplatí držitelé všech Karet Z (dospělé osoby, důchodci, děti, ZTP).
Cena Kilometrické banky 2000 se zvýšila o 100 Kč na 1 300 Kč. Kilometrická banka je nejvýhodnější pro cesty na střední a dlouhé vzdálenosti s cenou 65 haléřů za kilometr, ve vlacích EC a IC navíc bez nutnosti platit příplatek. Nabídka Senior pas je nyní rozšířena také na spěšné vlaky, tato skutečnost se však promítla do změny ceny z 500 na 600 Kč.
U předplatních jízdenek došlo ke změně pouze u čtvrtletních jízdenek, jejich cena byla dosud 36násobek zpáteční slevy, nově jde o 40násobek zpáteční slevy. Skupinová jízdenka je nyní výhodnější pro větší kolektivy nad 15 osob. Jedna skupina je nyní ohraničena 30 osobami. Zpáteční slevy ve vlacích EC a IC se zlevní o 60 Kč. Dosud bylo nutné při využití zpáteční slevy a cestě vlakem EC nebo IC oběma směry kupovat dva příplatky pro tyto spoje. Nově bude stačit pouze jeden příplatek.
 
Novinkou je i bezplatná přeprava kočárku s dítětem, za který se dosud platilo 6 Kč a rozšíření slevy Vlak+ i pro důchodce.
Ceny jízdného a ostatních nabídek zůstávají beze změn. Nemění se tedy ani ceny studentských jízdenek nebo předplatních týdenních a měsíčních jízdenek.
 

Nová sleva ve vlacích do Německa

V mezinárodní dopravě se zavádí nová sleva pro přímé vlakové spoje Praha – Mnichov (2 páry vlaků) a Praha – Norimberk (1 pár vlaků). Pod názvem MünchenSpezial a NürnbergSpezial dostanou cestující k dispozici novou zpáteční jízdenku za zvýhodněnou cenu. Ta bude z Prahy do Mnichova činit 52 Euro (cca 1 700 Kč) a z Prahy do Norimberka 42 Euro (cca 1 350 Kč). Děti do 15 let v doprovodu vlastních rodičů nebo prarodičů mohou cestovat na území SRN zadarmo. Platnost jízdenky bude jeden měsíc.


 

Další článek


 

Související články


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Česká pošta sux..
XXTeens
21. 1. 2005, 09:50
Re: Zazracna organizace
neregistrovaný
25. 12. 2004, 13:06
Re: Zazracna organizace
Nord.
23. 12. 2004, 07:46
Re: Neco chybi
krakonos
23. 12. 2004, 00:24
Re: Zazracna organizace
neregistrovaný
22. 12. 2004, 19:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená