FinExpert.e15.cz

Podpoří zavedení SEPA používání platebních karet?

Obchodníci potřebují více informací o tzv. SEPA, jednotné evropské platební zóně. Případné výhody ze zavedení SEPA zatím příliš neznají.

Až 80 % evropských držitelů debetních karet chce používat svou debetní kartu kdekoli v Evropě stejným způsobem jako ve své zemi. Budoucí výhody plynoucí ze zavedení Jednotné evropské platební zóny (SEPA - Single Euro Payments Area) však mnozí z nich zatím neznají. Tyto údaje vyplynuly z nedávné studie společnosti MasterCard. Do studie se zapojilo 180 velkých, středních a malých maloobchodních firem společně s 3 000 držiteli debetních karet  z Belgie, Francie, Německa, Nizozemska, Polska a Velké Británie. Jejím hlavním zjištěním je fakt, že pouze 16 % obchodníků někdy slyšelo o SEPA.

SEPA požaduje základní služby stejné pro všechny

Od 1. ledna 2008 musí držitelé debetních karet v rámci SEPA obdržet platební karty, které jim umožní provádět platby za stejných základních podmínek bez ohledu na to, kde se momentálně nacházejí.

„Očekáváme, že SEPA povede k harmonizaci platebního styku. Následkem vyšší míry konkurence dojde k rozšíření nabízených služeb finančních institucí,“ uvedla ve svém prohlášení jedna z velkých holandských maloobchodních firem.

Poté, co byli respondenti informováni o SEPA, je více než polovina z nich (52 %) přesvědčena, že tato zóna bude mít pozitivní dopad na jejich obchodní činnost. 37 % obchodníků se ale obává, že zóna SEPA nebude mít žádný efekt. Menšina respondentů (4 %) si dokonce myslí, že SEPA bude mít na jejich obchodní činnost negativní vliv. 

Podle průzkumu tak spotřebitelé chtějí mít možnost používat své debetní karty kdekoli v Evropě stejným způsobem jako doma – a právě SEPA jim to během necelého roku má umožnit. Obchodníci však očekávají, že hlavním zdrojem informací o této problematice budou banky. Proto budou muset karetní společnosti učinit vše, co je v jejich silách, abych svoje partnerské banky maximálně informovali o všech výhodách SEPA pro obchodníky, spotřebitele i pro odvětví platebního styku."

Sníží SEPA náklady?

Po objasnění pojmu SEPA se obchodníci domnívají, že většina výhod SEPA bude spojená se snížením nákladů. Obchodníci očekávají, že se sníží poplatky za transakce (48 %), že bude k dispozici větší výběr poskytovatelů (43 %) a že díky tomu dojde ke snížení konečných nákladů (42 %). Téměř polovina (47 %) respondentů se domnívá, že v důsledku zavedení SEPA bude více evropských spotřebitelů platit v zahraničí debetní kartou, což by mohlo zvýšit příjmy obchodníků. Tento názor zastávají nejvíce obchodníci z Polska (67 %) a Nizozemska (63 %).

Porovnání platby kartou a hotovostní platby z hlediska nákladů

„Jsem pro používání debetních karet, protože představují moderní platební prostředek. Hotovost je čím dál tím nákladnější v důsledku výdajů spojených s jejím výběrem a správou,“ komentoval situaci jeden z velkých francouzských obchodníků.

Průzkum dále ukazuje, jak obchodníci vnímají hodnotu debetních karet a výhody, které jim z jejich akceptace karet plynou. Většina obchodníků (82 %) říká, že pro jejich firmu je nesmírně důležitá záruka platby. Klíčový význam má pro ně také snížení rizika krádeží a vloupání. Někteří z oslovených jsou ale stále přesvědčeni, že debetní karty jsou pro jejich firmu nákladnou záležitostí a doufají, že zavedení SEPA sníží poplatky za jejich používání. V tomto smyslu se během studie spontánně vyjádřilo 17 % respondentů.

To, že obchodníci stále nahlížejí na hotovost jako na lepší variantu (49 %) v porovnání s debetními kartami (29 %), je často způsobeno nedostatkem transparentnosti a schopnosti obchodníka přesně identifikovat všechny skryté náklady spojené s hotovostí (náklady na přepravu a manipulaci, podvody, krádeže, poplatky za zúčtování). Pouze málo velkých obchodních firem má opravdu dobrý přehled o skutečných nákladech  hotovosti v rámci jejich organizace. Oproti tomu jsou náklady spojené s debetními kartami podstatně průkaznější a na výpisech z účtu jsou zřetelně rozepsány. Důkazem toho je velmi nízký počet obchodníků, kteří mají pocit, že transparentnost nákladů spojených s debetními kartami je nedostatečná (27 %).

Obchodníci chtějí vyšší bezpečnost transakcí

Bez ohledu na to, že obchodníci považují debetní karty za bezpečnější než hotovost, by většina obchodníků (67 %) ráda prostřednictvím SEPA dosáhla vyšší úrovně jejich bezpečnosti. Dalších pět výhod, které obchodníci očekávají od zavedení SEPA, se soustřeďuje na větší škálu programů podpory debetních karet a na nové funkce produktu. Obchodníci očekávají, že dojde ke zvýšení rychlosti drobných transakcí (56 %), budou uvedeny nové programy podpory a věrnostní programy pro držitele debetních karet (44 %) a že dojde také k uvedení nových služeb v oblasti získávání dat (29 %).

Počet plateb kartou by se měl zvýšit

Je pravděpodobné, že držitelé debetních karet poté, co jim bude vysvětlen pojem SEPA,  zdvojnásobí četnost používání debetních karet k platbám za nákupy v zahraničí, a to ve většině maloobchodních kategorií (například k úhradám pohonných hmot u benzínových čerpadel, k nákupům v supermarketech, k platbám za zboží dlouhodobé spotřeby a za stravování v restauracích). Existuje tedy reálný předpoklad, že by povědomí spotřebitelů o programech v oblasti SEPA mohlo podpořit používání debetních karet.

Například čtyři z deseti (38 %) spotřebitelů v současné době platí při cestách do zahraničí za pohonné hmoty raději debetní kartou. Po informování o koncepci SEPA by se počet spotřebitelů používajících k platbám za pohonné hmoty debetní karty mohl zvýšit až na 68 %.

Držitelé debetních karet se dělí na dvě skupiny. Jedna skupina má za to, že ze zavedení zóny SEPA budou těžit především banky (34 %), druhá skupina si myslí, že to budou spotřebitelé (33 %). Celých 40 % držitelů karet se spoléhá na to, že hlavním zdrojem informací o zóně SEPA budou banky. Jeden ze tří (34 %) držitelů karet spoléhá, že mu informace poskytnou hlavně asociace spotřebitelů.

Dny, kdy se platilo převážně v hotovosti, jsou nenávratně pryč

Spotřebitelé sáhnou do kapsy raději pro debetní kartu než pro hotovost. Osm z deseti (80 %) spotřebitelů shledává platbu debetní kartou jako podstatně pohodlnější platební prostředek a dvěma ze tří spotřebitelů (67 %) připadá platba debetní kartou bezpečnější než platba papírovými penězi.

Co je SEPA

Jednotná evropská platební zóna - SEPA je zóna, kde budou občané, firmy a další ekonomické subjekty schopny provádět a přijímat platby v měně euro (ať už v tuzemském nebo v zahraničním platebním styku) na základě stejných podmínek, práv a závazků, bez ohledu na to, kde se právě nacházejí. Zóna SEPA bude mít dopad na každého občana, zákazníka, orgán státní správy nebo firmu s bankovním vztahem v euro-zóně, a stejně tak i na každého, kdo bude součástí platebního řetězce. Evropská centrální banka chce do roku 2008 zavést systém, který usměrní množství kartových schémat a umožní zákazníkům využívat výhod  SEPA při platbách kdekoli v zemích euro-zóny.

Z platebních karet je v současné době nejuznávanějším schématem podporujícím SEPA v Evropě systém Maestro . Ve 25 zemích Evropské unie totiž debetní karty Maestro akceptuje 90 % obchodníků. Prakticky všechny bankomaty v zemích EU zároveň akceptují karty MasterCard, Maestro a Cirrus společně s platebními kartami ostatních vydavatelů.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:prinos
berushka
29. 3. 2007, 12:02
prinos
theKing
23. 3. 2007, 12:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená