Flexibilní pracovní úvazky nejsou v České republice zatím dostatečně využívány. V Nizozemsku, Rakousku nebo ve Velké Británii pracuje na částečný úvazek až třetina lidí, zatímco v ČR pouhých pět procent. Přitom jsou to právě částečné pracovní úvazky, které podle odborníků z OECD pomáhají řešit nezaměstnanost.
„V případě, že zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské dovolené, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1 500 korun,“ říká Petr Nečas. Podobně by to podle něj mělo platit i pro zaměstnání zdravotně postižených a občanů starších než 55 let.
Podnikatelům se tak sníží náklady na zaměstnání těchto lidí a budou jich moci přijmout víc. Tyto návrhy jsou součástí širšího plánu na podporu dlouhodobě nezaměstnaných. V praxi by měly začít platit koncem letošního roku. Zástupci zaměstnavatelů změny podporují.
Nečasův plán by měl pomoci zejména matkám po rodičovské a mateřské dovolené. „Každý šestý až sedmý nezaměstnaný je maminka po mateřské nebo rodičovské. To musíme změnit,“ upozorňuje Nečas.
Ti, kteří zaměstnání na částečný úvazek přijmou, by navíc měli platit nižší daně. Sociální pojištění zaměstnavatelů se totiž od 1. ledna nově započítává do celkového základu daně. A právě snížením sociálního pojištění se také sníží daňový základ. Zaměstnanec, který si za částečný pracovní úvazek vydělá 12 tisíc Kč měsíčně hrubého, ušetří na daních oproti „běžnému“ zaměstnanci se stejným platem 225 Kč. Ministr také navrhuje, aby lidé, kteří si na částečný úvazek vydělají měsíčně méně, než je minimální mzda 8 tisíc Kč, platili nižší zdravotní pojištění.
Petr Nečas chystá pro podporu rodin s dětmi i další kroky. Firmy by měly mít možnost odepsat si z daní náklady na vybudování firemní školky. Budou si také moci odečíst z daní příspěvek pro matky na péči o dítě, o které se po dobu jejich pobytu v práci bude starat chůva nebo jiná „nerodičovská osoba“.
Zdroj: MPSV