Prvním předpokladem, který vás kvalifikuje pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, je registrace na úřadu práce. Pro ty, kteří předtím pracovali, sice platí po skončení pracovního poměru ještě ochranná lhůta 42 dní, ale raději navštivte pracovní úřad co nejdříve. Jestliže totiž po uplynutí této lhůty onemocníte a nebudete na úřadu práce evidováni, nemáte nárok na nemocenskou. Po registraci je potřeba do osmi dnů nahlásit své zdravotní pojišťovně, že jste se stali uchazečem o zaměstnání. Pokud tuto povinnost nesplníte, můžete dostat pokutu až 10 000 Kč. Doba evidence u úřadu práce se započítává i jako doba pro nárok na důchod.
Na některé uchazeče se ale bohužel přiznání podpory nevztahuje. Především podporu nedostane člověk, který v posledním půlroce dostal výpověď pro hrubé porušení kázně, nebo opakovaně pro neuspokojivé pracovní výsledky. Rovněž na ni nemá nárok ten, kdo v posledních třech letech nepracoval dohromady ani jeden rok.
O podporu se připravíte, jestliže jste nejméně dvakrát za poslední půlrok ukončili pracovní poměr výpovědí bez udání zákonem vymezených důvodů, což jsou zdravotní důvody nebo péče o dítě či o bezmocnou osobu. Podporu nedostanou ani lidé, kteří úmyslně maří součinnost s úřadem práce nebo bez opodstatnění odmítnou vhodné zaměstnání.
Podpora není vyplácena, pokud uchazeč splňuje nárok na starobní důchod, pobírá dávky nemocenského pojištění, nastoupil vojenskou základní nebo civilní službu, vazbu nebo výkon trestu.
Naopak podpora náleží uchazeči, který byl v posledních 3 letech zaměstnán alespoň po dobu dvanácti měsíců. Do doby zaměstnání se počítá:
-
studium,
-
příprava občana se ZPP pro pracovní uplatnění,
-
výkon vojenské základní nebo civilní služby,
-
péče o dítě do věku 3 let nebo dlouhodobě těžce postižené dítě do věku 18 let,
-
péče o blízkou bezmocnou osobu nebo blízkou částečně bezmocnou osobu starší 80 let,
-
doba pobírání invalidního důchodu.
Podpora je vyplácena nejdéle po dobu šesti měsíců. Pokud se účastníte rekvalifikačního kursu úřadu práce, je podpora vyplácena až do ukončení rekvalifikace. Výše podpory je stanovena na základě průměrného měsíčního čistého příjmu v posledním zaměstnání. Po dobu prvních 3 měsíců pobírá uchazeč 50 % příjmu a 40 % příjmu po zbývající dobu. Pokud se rekvalifikuje, má nárok na 60 % příjmu. Jestliže nelze předchozí příjem zjistit, počítá se podpora z životního minima. Pro samostatně výdělečné osoby se podpora stanoví na základě vyměřovacího základu důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku nezaměstnanosti.