FinExpert.e15.cz

Podpora podnikání není dostatečná, tvrdí podnikatelé

Většina podnikatelů a majitelů firem v Česku se domnívá, že stát jejich aktivity dostatečně nepodporuje. Velká část je také přesvědčena, že neustálé legislativní změny v oblasti podnikání a účetnictví mají negativní dopad na jeho rozvoj. Vyplývá to z nedávné studie společnosti Aktis, producenta účetního softwaru Abra, která na přelomu roku 2004 provedla anketu s názvem Podpora podnikatelů v České republice a nyní zveřejnila její konečné výsledky. Průzkumu se zúčastnilo 300 respondentů z řad podnikatelů a majitelů firem, přičemž polovina respondentů pocházela z firem s obratem mezi 6 až 15 miliony a zbylých 50 % ze společností generujících obrat větší než 15 milionů korun ročně.

Celkem 77 % podnikatelů a majitelů firem si podle zmiňované ankety myslí, že stát podnikání nepodporuje. Naproti tomu pouze 3 % respondentů prohlásila, že stát malé a střední podnikání podporuje dostatečně.

„Více než 44 % podnikatelů se navíc nelíbí počet ani obsah přijímaných legislativních změn v oblasti účetnictví a daňových zákonů. Většina respondentů si pak myslí, že časté změny v legislativní oblasti zabraňují rozvoji jejich podnikání,“ píše se ve zprávě o výsledcích výzkumu. Pouze 5 % podnikatelů změny v legislativní oblasti vítá a domnívá se, že jim pomáhají velmi dobře rozvíjet jejich vlastní podnikání. Naproti tomu 7 % respondentů si myslí, že změny jsou nutné zlo a dopad na podnikatelské prostředí je minimální.

Klepněte pro větší obrázek

Anketa také zjišťovala, jaká byla na sklonku roku připravenost firem na přechod od vedení daňové evidence k účetnictví (dříve přechod z jednoduchého účetnictví na podvojné). Podle výsledků ankety nebylo 43 % respondentů na přechod od daňové evidence k účetnictví vůbec připraveno a 41 % podnikatelů se o tento problém ještě nezajímalo. Pouze 15 % firem a podnikatelů se na zmiňovanou změnu důkladně připravilo.

Už tak komplikovanou situaci firmám ještě více zamotal stát. Původně měl být systém nastaven tak, že firmy, které dosáhly za své poslední zúčtovací období obratu převyšujícího 6 milionů korun a vedly do té doby tzv. daňovou evidenci, musely povinně vést účetnictví. Po legislativních úpravách provedených před koncem roku 2004 v zákonech o účetnictví a daních z příjmu se zmiňovaná hranice posunula z původních 6 na 15 milionů. Stát tak firmám, které nebyly na přechod připraveny a zvýšením hranice se mu vyhnuly, pomohl. Na druhou stranu pro firmy, které se na přechod důkladně připravily, mohla být veškerá snaha zbytečná.

Předmětem průzkumu bylo také zjistit, co podnikatele nejvíce trápí. Nejčastěji zmiňovanými „bolestmi“ byly vysoké odvody na sociálním a zdravotním pojištění a systém daňových pásem, který se již 4 roky nezměnil. Z výsledků ankety dále vyplynulo, že podnikatelé chtějí zjednodušení registrace nových firem a nejraději by zrušili nebo upravili nedávno přijatý zákon o zaměstnanosti.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená