FinExpert.e15.cz

Podpisový vzor lze snadno zneužít

Volně přístupný trezor. I tak lze někdy nazvat podpisový vzor v bance. Jak se můžeme bránit proti zneužití?
Podpisový vzor lze snadno zneužít
Přestože nikdo nechce být okraden, často mohou zůstávat peníze uložené na bankovních účtech téměř volně přístupné. Místo číselného zámku, který k penězům v trezoru umožňuje přístup, banky používají podpisový vzor. Podpisový vzor se může zdát jako osvědčený, spolehlivý a levný způsob prokazování oprávnění k jakémukoli bankovnímu příkazu. Při založení účtu se klient vzorově podepíše a podle tohoto vzoru banka později kontroluje oprávněnost k veškerým dispozicím. To však může být zdrojem problémů.

Účet i podpis jsou veřejné údaje

Číslo bankovního účtu i váš podpis je velmi snadné získat. Číslo účtu je často veřejný údaj. Podnikatelé uvádějí čísla svých bankovních účtů na faktury, aby jejich plátci měli kam platbu směrovat, zaměstnanci je sdělují zaměstnavatelům, splátkovým společnostem nebo komukoli, kdo jim má na účet poukazovat jakokoli úhradu. Čísla účtů prostě nejsou a ani z principu nemohou být tajná.

A jak je to s podpisem? Stačí, aby podnikatel vydanou fakturu také podepsal a potenciální útočník má k dispozici jak číslo účtu, tak i vzor podpisu. Už jste si koupili někdy něco výhodně přímo v obchodě na splátky? Uzavřením takové smlouvy jste zaměstnanci obchodníka poskytli rovněž vzor vašeho podpisu a pravděpodobně jste uvedli i číslo účtu, ze kterého budete splátky hradit. A co teprve ve chvíli, kdy vám někdo ukradne peněžku, kde máte kartičku banky s číslem účtu a třeba také platební kartu se vzorem podpisu nebo občanský průkaz s natištěným podpisem? Taková krádež se může změnit doslova ve finanční tragédii.

Proto je  na čase se zamyslet, zda jsou vaše peníze uloženy na účtu, který jako otevřený trezor láká nenechavce k vykradení nebo spíše máte sejf zabezpečený kvalitním číselným zámkem s těžko uhádnutelnou kombinací číslic.

Co dělají banky

Pokud si vyberete banku, která přijetí písemných pokynů neautorizuje pouze podle podpisu, ale nějakým dalším sofistikovanějším způsobem, pak máte zřejmě vyhráno. Takovou bankou je ovšem jen eBanka, která podporuje zadávání příkazů k úhradě hlavně přímými kanály. Podat příkaz k úhradě přes sběrný box není v této bance možné. A i když už přijdete na pobočku a chcete podat příkaz k úhradě, pracovník by měl kontrolovat dva průkazy totožnosti nebo občanský průkaz a elektronický klíč.

Ani v GE Money Bank byste neměli podat příkaz k úhradě bez ověření totožnosti dokladem totožnosti nebo pomocí přímého bankovnictví. Praxe je však jiná a pobočky GE Money Bank průkazy totožnosti téměř vůbec nevyžadují.

Když máte účet u České spořitelny, příkaz k úhradě můžete podat třeba sběrným boxem nebo na přepážce bez ověření vaší totožnosti. Ovšem Česká spořitelna přesto umí účet ochránit, umožňuje totiž na pobočce zadat k vašemu účtu poznámku, že při veškerých transakcích bude vyžadováno prokázování totožnosti. Rozhodně se vyplatí této možnosti využít a předejít tak nechtěnému mizení peněz z Vašeho účtu.

Naopak v Komerční bance, ČSOB, Poštovní spořitelně, Volksbank, Raiffeisenbank či Waldviertler Sparkasse zadáte příkaz k úhradě i bez ověření totožnosti.

Neulehčujte zlodějům zneužití podpisu

Grafoložka Olga Moravcová soudí, že "samotný podpisový vzor má malou výpovědní hodnotu. Výpovědní hodnota podpisu se výrazně zvětší až pouze v kombinaci s psaným textem.“ I další experti se shodují, že ověřit autenticitu samotného podpisu je vysoce odborná záležitost a ne vždy se dá pravost spolehlivě prokázat. Nejsou vzácné ani případy, kdy se expertní posudky k jednomu podpisu diametrálně odlišují. V bankách ale podepsané příkazy k úhradě před jejich zadáním do transakčního systému posuzují řadoví pracovníci poboček, kteří mají často jen základní nebo dokonce žádné grafologické znalosti.

Bránit se lze snadno

Pokud si myslíte, že váš vzor podpisu, který otevírá peníze k vašemu bankovnímu účtu, má vypadat jako napsané jméno a příjmení, pak jste na nejsnazší cestě nechat se okrást. Jako při volbě číselného hesla k trezoru, tak i při volbě podpisového vzoru můžete volit prakticky jakýkoli „vzor“ - můžete přidávat číslice, kreslit hvězdičky, mřížky nebo třeba obrázky. Jenom pozor: musí se vám to potom podařit pokaždé zhruba stejně.

Určitě také neuškodí, pokud svůj vzor podpisu čas od času v bance změníte. Tuto službu nabízejí všechny banky buď bezplatně nebo za minimální poplatek. Na bezpečnostní změny hesel v nejrůznějších počítačových systémech jsme si už zvykli. Změna podpisového vzoru k účtu alespoň jednou ročně by měla být samozřejmostí.

Kartu podepisujte odlišně

Většina bank doporučuje, aby se vzor podpisu na platební kartě lišil od podpisového vzoru k účtu, protože tím nálezci karty znemožníte "vybílit" kromě limitu platební karty i celý váš účet. To je zvláště častý problém debetních karet. Pokud vám některá banka tvrdí opak, nenechejte se zmást a kartu přesto podepište odlišně od vašeho podpisového vzoru.

Abyste podobným nepříjemnostem předešli

  • volte těžce uhádnutelný a napodobitelný podpisový vzor
  • nikomu tvar vašeho podpisového vzoru u neprozrazujte
  • pravidelně podpisový vzor měňte, nejlépe jednou ročně
  • pro svoji platební kartu nebo doklady, které nosíte stále u sebe, používejte jiný tvar podpisu, než jaký máte u podpisového vzoru ke svému bankovnímu účtu

Setkali jste se už někdy se zneužitím podpisového vzoru anebo si myslíte, že je to jen hypotetická a málo pravděpodobná možnost?

Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Podpisový vzor se nemusí shodovat s běžným podpisem ...
Ing. Karlík
16. 5. 2015, 00:44
Re: Pletete si grafologii s písmoznalectvím
expert
11. 12. 2008, 15:39
Pletete si grafologii s písmoznalectvím
FDE
8. 3. 2007, 21:40
Podpisový vzorr!?!?!?
Z. Svensson
9. 7. 2006, 15:44
Podpis je skutečně jedním z nejslabších bezpečnost
Pavel
28. 5. 2006, 14:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená