FinExpert.e15.cz

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Nic není zadarmo a takové osvětlení nás může přijít pěkně draho.
Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Podomní prodejci jsou čiperní. A od klepání na dveře našich domovů je neodradí ani zimní počasí. Už nějakou dobu roznášejí důvěřivým zákazníkům LED žárovky jako pozornost. Nic ale není zadarmo a takové úsporné osvětlení nás může přijít pěkně draho.

Podobných případů je stále víc. Ačkoli se odehrávají v různých koutek České republiky, v odlehlé vísce i v rušné čtvrti velkoměsta, jejich scénář je vždy dost podobný. Ozve se zvonek. Za dveřmi stojí slušně oděný mladý muž nebo žena. S úsměvem a s přesvědčivým tónem spustí obehranou písničku.

Žárovky úsporné, nebo klasické?  

Žárovky úsporné, nebo klasické?  

Tento příběh nám vyprávěla paní Marie z malé obce na Plzeňsku. Před několika týdny jí doma zastihl podomní prodejce. „Hned po pozdravu spustil, že je od našeho dodavatele elektřiny a že jde zkontrolovat, jestli máme správně nastavený tarif. Sice mi to bylo trochu divné, ale faktury za energie jsem mu podala. Něco si opsal a pak mi nabídl jako bonus úsporné žárovky za symbolickou korunu,“ krčí rameny starší žena, která dokumenty, jež jí podomní prodejce předložil, podepsala. Informaci o tom, že podepsala kupní smlouvy na žárovky a zároveň změnu dodavatele, zjistila až poté, co se za podomním prodejcem zabouchly dveře.

Postižení a často bezradní lidé pak většinou hledají pomoc v bezplatných právních poradnách. „Podobných případů v posledních měsících přibývá. Každý týden se na nás s prosbou o pomoc obracejí desítky lidí,“ uvedla předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Žárovky za dva tisíce

Obchodní zdatnost prodejců v kombinaci s důvěřivostí a nepozorností spotřebitelů stačí k tomu, aby bylo zaděláno na problém. V podobných případech totiž většinou spotřebitelům v ruce nezůstane nová smlouva na dodávky elektřiny nebo plynu, ale jen poučení zákazníka o jeho právech a povinnostech, ve kterých se píše, že smlouva byla zavřena elektronicky. Současně je zákazníkovi ponechána kupní smlouva na LED osvětlení. Cena žárovek jedna koruna za kus je sice skutečně symbolická, ale pokud by spotřebitel od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu odstupoval, bude muset vrátit i úsporné žárovky, a to nepoškozené a nejlépe v originálním balení. Pokud tak neučiní, může mu být účtována pokuta ve výši až 2 000 korun.

Citujme ale přímo z obchodních podmínek jednoho z dodavatelů, jehož podomní prodejci tento obchodní trik používají. „Pokud dojde k odstoupení od Kupní smlouvy (pozn. aut. – kupní smlouvy na žárovky) a vrácení žárovek ve lhůtě do 30 dnů ode dne následujícího po dni, kdy bylo zboží převzato, a zároveň zákazník ukončí Smlouvu (pozn. aut. – smlouva na dodávky elektřiny), nebude dodavatel požadovat žádnou sankci. Zákazník je povinen nést náklady spojené s vrácením zboží.“

Jak se zbavit nevýhodných žárovek

Paní Marii, jejíž příběh jsme vám představili, zůstaly po odchodu podomního prodejce oči pro pláč a několik listů s obchodními podmínkami plných různých ustanovení. „Nemohla jsem se v tom zorientovat. Vůbec jsem nevěděla, co dělat,“ dodává s tím, že se obrátila na bezplatnou poradnu, kde jí pověděli, jak postupovat, aby se nevýhodných smluv zbavila a nemusela platit sankční poplatky.

Fakticky byly podepsány dvě smlouvy. Jedna kupní na žárovky, prostřednictví druhé smlouvy byly sjednány dodávky energie s novým dodavatelem. Proto paní Marie odstupovala od dvou smluv. Formulář na odstoupení od kupní smlouvy, které se řídí občanským zákoníkem, jí prodejce zanechal společně se žárovkami. Musela přitom dodržet lhůtu 30 dnů, do kdy bylo nutné odstoupení společně se žárovkami poslat, jinak by po ní firma mohla požadovat náhradu ve výši až 2 000 korun za úsporné osvětlení. Tak velký sankční poplatek si společnost stanovila za zboží, které jinak zákazníkům poskytuje za symbolickou cenu.

Současně musela zákaznice odstoupit i od smlouvy na dodávky energie. To je možné na základě energetického zákona, který v paragrafu 11, odst. 2 říká, že od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu je možné odstoupit ještě 5 dnů před zahájením dodávky. „Sama bych se v tom všem ztrácela a nevěděla bych, jak přesně postupovat. Příště už si budu dávat větší pozor,“ uzavírá žena povídání o své zkušenosti.

Pozor na časté triky podomních prodejců

Některé z nich jsou už notoricky známé, přesto stále fungují. Pojďme si proto raději znovu připomenout nejčastější triky podomního prodeje.

  • Jdu zkontrolovat správné nastavení distribuční sazby, tarifu.
  • Přicházím vám sjednat slevu.
  • Jdu zkontrolovat plynoměr/elektroměr.
  • Váš dodavatel mění fakturační adresu.
  • Váš dodavatel končí.
  • Končí vám smlouva, je třeba sepsat jinou.
  • Zrušíme vám skryté poplatky.
  • Sjednáme vám pojištění elektrospotřebičů, domácnosti nebo zavedeme asistenční služby.
  • Jsem z Energetického regulačního úřadu.

Jak se podomnímu prodejci nedat?

Už to zaznělo mnohokrát. Přesto je třeba znovu zdůraznit základní obranu proti podomnímu prodeji: Vždy si ověřte skutečnou totožnost osoby, která se k vám domů vtírá. Své zástupce do terénu nevysílá ani Energetický regulační úřad (ERÚ), ani distribuční společnosti (pokud se nejedná o odečet měřidla). „Energetickému regulačnímu úřadu není známo, že by zástupci distribučních společností obcházeli jednotlivé domácnosti stávajících zákazníků, nechávali si předkládat faktury závěrečného vyúčtování a nabízeli slevy na dodávky elektřiny a plynu,“ uvedl Jiří Chvojka, tiskový mluvčí ERÚ.

Vyhněte se také podepisování dokumentů mezi dveřmi. Pokud vás nabídka na slevu zaujme, nechte si materiály k prostudování. V žádném případě nepodléhejte nátlaku podomního prodejce, jakkoli bude neodbytný. Informujte se na svém obecním úřadě, zda byla ve vaší obci přijata vyhláška zakazující podomní prodej. Jestli ano, a přesto na vás podomní prodejci „útočí“, můžete zavolat městskou policii.

Další článek


 

celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Kolik je ti let ? Hádám, že narozen v polovině minul...
Ptáček
28. 4. 2016, 12:33
Nesouhlasím, já jsem čtyři roky zákazníkem Bohemia E...
Vladimír
27. 6. 2015, 21:01
Ovšem už i tohle údajně může může být podle současný...
aaa
24. 4. 2015, 17:34
No já nevím, jsem zákazníkem Bohemia Energy asi dva ...
František
16. 4. 2015, 20:58
Vžy jim řeknu ať mi to pošlou písemně a nebavím se s...
Jarda
22. 2. 2015, 09:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená