FinExpert.e15.cz

Podnikatelské prostředí v Česku za světem zaostává

Česko patří v Evropě mezi země s nejvyšším ekonomickým růstem. Pořád ale výrazně zaostáváme v podmínkách pro podnikání.
Podnikatelské prostředí v Česku za světem zaostává

V letošním hodnocení nejlepších podmínek k podnikání (Světovou bankou) nám patří až 75. místo a z Evropské unie je za námi pouze Polsko a Řecko.

Kde se daří podnikání, roste celá ekonomika

Snižování byrokratické zátěže, zjednodušování daní a legislativy, a snižování veškerého nutného „papírování“ je trend ve všech vyspělých zemích světa. Domácí vlády napříč politickým spektrem se snaží o nastavení lepších podnikatelských podmínek. Jednoznačně totiž platí, že na rozvoji a růstu podnikatelského sektoru vydělávají všichni – občané nižší nezaměstnaností, vyššími výdělky a stát vyššími příjmy z daní a nižšími výdaji na sociálních transferech – více peněz potom může proudit do infrastruktury nebo školství. Podnikatelé a úspěšné firmy jsou ekonomicky aktivní a vydělané peníze dále investují. Prosperující firmy a podnikatelé pomáhají ekonomickému rozvoji země a daří se jim tam, kde ke své činnosti mají odpovídající podmínky. Klíčovým faktorem pro růst potom zůstává kvalifikaceobčanů- „lidský kapitál“.

Česko = 75. místo

Ve své poslední zprávě „Doing Business 2009“ hodnotila Světová banka celkem 181 zemí světa, Česku patří již zmíněné 75. místo. Každoročně se hodnotí celkem 10 kritérií, mimo jiné: jednoduchost založení nové společnosti, fungování trhu práce, složitost daní, kvalita justice či nutná byrokratizace ve styku se státním aparátem. Při hodnocení hraje hlavní roli především jednoduchost a jednoznačnost příslušné legislativy. Podnikatelé chtějí svůj čas věnovat svému vlastnímu „businessu“, v Česku však pořád ještě spoustu času a energie musí věnovat zajišťování, získávání nutných povolení (např. stavebního povolení, registrace majetku, správa daňové agendy). Mnoho administrativních úkonů je příliš složitých – především v majetkových a soudních záležitostech. Ostatní východoevropské země jsou před námi: Pobaltské země jsou dokonce v první třicítce, Slovensko 36. místo, Maďarsko 41. místo. Všechny tyto země učinily v posledních pěti letech podstatně více změn se snahou zjednodušit podnikání. Právě větší aktivita ve snaze zlepšit podnikatelské prostředí těchto zemí je příčinou, že se nám vzdalují.

Medailové pozice? Singapur, Nový Zéland a USA

Na medailových místech jsou již tradičně Singapur, Nový Zéland a USA. Z členských zemí Evropské unie je na tom nejlépe Dánsko – 5. místo a Velká Británie 6. místo. Na posledních 181. místě se umístilo Kongo. V tabulce máme uvedeno 20 nejúspěšnějších zemí, potom následují pouze vybrané země světa. Právě v mimoevropských zemích na předních místech se nebojí občané zakládat nové firmy a zdravě riskují. Případný neúspěch je neodradí a zkouší to znovu, podnikavost občanů je zde na vysoké úrovni. Ekonomické a administrativní překážky k podnikání v těchto zemích v podstatě neexistují.

Ázerbájdžán = nejvýraznější zlepšení

Celkem oproti minulému roku proběhlo v jednotlivých zemích 239 legislativních změn ke zlepšení podnikatelského prostředí. Z toho hned sedm v Ázerbájdžánu, který se tak zlepšil v sedmi z deseti hodnocených ukazatelů a během roku, tak zde došlo k nejvýraznějšímu zlepšení podmínek ze všech zemí světa. Další země s nejvyšším meziročním zlepšením jsou: Albánie, Bělorusko a Senegal. Nejvíce byla pozornost věnována zjednodušení podnikání – hned ve 49. zemích došlo ke zrychlení, nižší časové nebo finanční náročnosti.

V Česku byly zavedeny nové změny, které zjednodušují začátek podnikání, letos na jaře (viz Co přináší novela živnostenského zákona).

Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání

Země

Pořadí

Singapur

1

Nový Zéland

2

USA

3

Hong-Kong

4

Dánsko

5

Velká Británie

6

Irsko

7

Kanada

8

Austrálie

9

Norsko

10

Island

11

Japonsko

12

Thajsko

13

Finsko

14

Gruzie

15

Saudská Arábie

16

Švédsko

17

Bahrajn

18

Belgie

19

Malajsie

20

Švýcarsko

21

Estonsko

22

Korea

23

Německo

25

Nizozemí

26

Rakousko

27

Litva

28

Lotyšsko

29

Francie

31

Slovensko

36

Maďarsko

41

Bulharsko

45

Rumunsko

47

Portugalsko

48

Španělsko

49

Lucembursko

50

Slovinsko

54

Mexiko

56

Turecko

59

Itálie

65

Česko

75

Polsko

76

Řecko

96

Argentina

113

Egypt

114

Rusko

120

Indie

122

Brazílie

125

Filipíny

140

Ukrajina

145

Venezuela

174

Kongo

181

Pramen:Worldbank – Doing Business 2009

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená