FinExpert.e15.cz

Podnikatelé větří klid před bouří, velké firmy jim už připravují pomocné lano

V Praze 26. ledna 2008 - Podle průzkumu mezi podnikateli, kteří uspěli v podnikatelských soutěžích Firma roku a Živnostník roku, je zřejmé, že recese na bedra malých a středních podnikatelů ještě nedopadla. Představitelé profesních komor ale varují, že může být hůř. Malé a střední firmy nepožadují přímou pomoc od státu, ale žádají snižování daňové zátěže, minimalizaci administrativních povinností a větší vstřícnost ze strany bank.

V důsledku ztráty zakázek jsou firmy nuceny ukrajovat výdaje. Jejich cash flow je napjaté a nejsou schopny unést tíhu vyplácení odstupného. Dochází tak k neschopnosti splácet své úvěry,“ sděluje generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Eva Svobodová. Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel k tomu dodává: „Banky často ve snaze rychle reagovat na informace z médií rozhodují bez patřičné znalosti aktuálního stavu svého klienta. Dostupnost finančních zdrojů a větší vstřícnost ze strany bank je při tom v současné době pro podnikatele naprosto klíčová.“V nadcházejících období bude dále důležitá spolupráce mezi středními a velkými firmami. „Někteří zákazníci segmentu SME nyní požadují delší splatnosti a cítíme snahu hledat možnosti úspor,“ popisuje aktuální situaci Marcel Schmidt z Office Depot, který je největším dodavatelem kancelářských potřeb. Velké firmy proto už hledají cesty, jak podpořit podnikatele, kteří jsou jejich klientelou.

Stávající zákazníci sice šetří, ale daří se hledat nové

Názor na recesi není mezi podnikateli jednotný. Většina z nich v povánoční prodejní agónii recesi vůbec nezaznamenala a ani se jí nebojí. „Z recese strach nemám, protože drahé kovy, stejně tak jako diamanty, jsou oproti jiným komoditám poměrně stabilní,“ vysvětluje plzeňský zlatník a klenotník Vítězslav Čech. Českolipský specialista na firemní akce Aportainment Světlany Kratochvílové zase rozšiřuje své služby o internetový obchod zaměřený na adrenalinové hračky z celého světa. Tomáš Glaser ze společnosti Ellex gk, která je jedním z největších prodejců značky Sony v jižních Čechách, má ale jiný názor: „Recese se samozřejmě díky medializaci bojíme.“ Richard Kanta z vitrážnické dílny Artsklo v severočeském Lubenci bez obalu přiznává, že „z recese má obavy každý.“ Velkoobchodní prodej mu propadl o 80 % a významní nizozemští odběratelé přestali jeho zboží odebírat. „Ale našli jsme si nové klienty, kteří zajistili téměř stejný obrat jako v loňském roce,“ dodává. Dle obchodníků Češi utráceli před vánocemi se stejnou chutí jako v předchozích letech, ale provozovatel plzeňského velkoobchodu s drogerií a kosmetikou Mobe Vít Mojžíš přiznává 8 % pokles.

Vyčkáváme a sledujeme

Zprávy o propouštění, omezování výroby a propadu hospodářství jsou často v rozporu s vlastní realitou podnikání. „I přestože jsou v našem oboru domluveny zakázky na dlouho dopředu, nikdo naše služby ještě neodřeknulZatím pozorujeme vývoj na českém a slovenském trhu, zda ubývá konkurence nebo kdo z našich odběratelů vzniklou situaci zvládne.“ Jihočeský prodejce značkové elektroniky Ellex gk vyčkává s otevřením nové prodejny a vitrážista Richard Kanta ruší pražskou pobočku, zaměřuje se na internetový prodej a snaží se zaměřit no jinou klientelu v cestovním ruchu. „Chceme se jakýmkoliv způsobem v tomto problémovém období vyhnout úvěrům.Naopak se snažíme co nejrychleji splatit pohledávky, abychom nebyli v případě problémů tak zranitelní,“ Kanta dodává.,“ sděluje David Borovka, který se specializuje na večírkovou a slavnostní zábavu. K tomu Valerie Bartková z frýdecko-místeckého výrobce osvětlení a instalační techniky Kanlux dodává:

Vláda ať nečeká a problémům předchází

Průzkum mezi podnikateli ukázal, že samotné firmy žádnou přímou pomoc od státu nečekají. Vesměs všichni požadují snížení daní, odvodů a úrokových sazeb. Richard Kanta ze Skloartu je konkrétnější: „Snížením administrativy získáme více času na hledání nových cest, vymýšlení nových výrobků a na práci s klienty.“ Eva Svobodová z AMSP však varuje před důsledky zhoršující se platební schopností zejména malých firem. Apeluje na vládu, aby vytvořila podmínky pro odklad či snížení firemních úvěrů a za nové úvěry byly využity záruky Českomoravské záruční a rozvojové banky. Vláda by měla taktéž zvážit odložení některých povinných odvodů a plateb firem. Stát by měl rozjet investice tam, kde stejně jednou hodlá utrácet,“ dodává Eva Svobodová. Po větší dostupnosti úvěrů volá i prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel: „V celém ekonomickém řetězci se některé banky nechovají moudře a jsou zejména podnikateli označovány za zdroj jejich problémů. Dostupnost finančních zdrojů a větší vstřícnost ze strany bank je při tom v současné době pro podnikatele naprosto klíčová.“

Velké firmy hledají pro malé řešení

Problémům z případného poklesu výkonu malých a středních firem se snaží vyvarovat i firmy, které jsou na segment SME orientovány. Makro Cash & Carry proto vytvořila maloobchodní akademii, která má pomoci rozvíjet maloobchodní prodej podle moderních trendů. „Chceme maloobchodníky nastartovat, vzbudit v nich zájem a motivaci udělat změnu,“ vysvětluje Markéta Světlíková z řetězce Makro. Office Depot zase nabízí tiskový audit, který ukáže zákazníkům jak optimalizovat způsob tisku ve firmě a návrh alternativních produktů, kde je nejlepší poměr kvality a ceny. Marcel Schmidt z Office Depot připomíná i ekonomickou výhodnost závazku „Zítra nebo zdarma“. „Naše garance doručení kompletní dodávky zboží do druhého dne umožňuje minimalizovat skladové zásoby.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená