FinExpert.e15.cz

Podnikat z Baham není žádnou výhrou

Jednoduchost založení společnosti patří mezi jedno z kritérií pro volbu sídla firmy, ale administrativa zabírá čím dál více času.
Podnikat z Baham není žádnou výhrou

Průhledný, jednoduchý a finančně nenákladný  registrační proces je jednou z možností vytvoření dynamického ekonomického prostředí. Jednoduchost rozjezdu podnikání pomáhá k vyšší podnikavosti v zemi. Jestliže jsou v zemi nastaveny podmínky pro rozvoj podnikání, vydělávají na tom všichni nízkou mírou nezaměstnanosti, růstem ekonomiky a životní úrovně občanů. Založit novou společnost je dle údajů Světové banky nejjednodušší v Kanadě. 

Kritéria hodnocení

Samozřejmě index jednoduchosti založení nové společnosti neukazuje, kde se nejlépe podniká, slouží  však  k informování všech účastníků trhu o jednoduchosti rozjezdu nové firmy v dané zemi. V Kanadě trvá založení společnosti pouhé 3 dny, finanční náklady jsou minimální a stačí se zaregistrovat pouze  do  obchodního rejstříku a na finančním úřadě.  Celkové umístění země (z celkového hodnocení 155 zemí) ovlivnily tyto skutečnosti:

Délka vyřízení všech potřebných registračních procedur

Počet nutných dní k vyřízení všech registračních povinností u založení nové společnosti (posuzovalo se  založení společnosti s ručením omezeným). Čím dříve se to v dané zemi stihne, tím lépe. Nejrychleji se to stihne v Austrálii (2 dny), Kanadě (3 dny) a v Dánsku, USA a Islandu (5 dní). V Česku se v průměru stihnou u společnosti s ručením omezeným vyřídit všechny potřebné náležitosti za 24 dní (oproti roku 2004 je to zrychlení o 16 dní). Oproti roku 2004 si nejvíce z evropských zemí polepšilo Španělsko.

Počet nutných registračních procedur na příslušných úřadech

Opět platilo, že čím méně nutných registrací, tím lépe. Mezi typické potřebné úkony patří např. notářsky potvrzené podpisy k zakládajícím dokumentům, výpisy z rejstříku trestů zodpovědných manažerů, zapsání do obchodního rejstříku, evidence na příslušném daňovém úřadu, evidence k sociálnímu pojištění, evidence ke zdravotnímu pojištění, registrace u Úřadu práce, registrace u obchodní komory, registrace u oborového svazu, získání požadované licence, založení podnikového bankovního účtu, potřebná kvalifikace občanů ve vedoucí funkci, splnění bezpečnostních a hygienických podmínek, dodržování bezpečnosti práce.

Výše základního jmění a finanční náklady spojené se založením nové firmy

Při zakládání nové společnosti musí zakladatelé počítat s několika nutnými finančními výdaji, ať už ve formě požadovaného základního jmění či ve formě nutných kolků či poplatků. Např. v Kanadě, Austrálii, USA, Novém Zélandu, Singapuru není stanovena výše minimálního jmění společnosti a náklady spojené se založením společnosti jsou minimální. Náklady spojené se založením společnosti byly přepočítávány ke mzdové úrovni v jednotlivých zemích. Opět platilo, čím menší náklady, tím lépe. Velmi nízké počáteční náklady mají v Evropě nové firmy ve Velké Británii,  Irsku, Francii a Finsku. Naopak s poměrně vysokými finančními náklady se musí počítat v Řecku, Maďarsku, Litvě, Polsku či Rakousku. 

Evropa versus svět

V tabulce na konci článku jsou uvedeny vybrané země světa s celkovým jejich umístěním. První dvacítku zemí máme uvedenu kompletní, potom jsou již zachyceny pouze země Evropské unie. Chybějící přední umístění vyplňují daňové a podnikatelské ráje (Bahamy, Maledivy, Andorra, San Marino či státy střední Ameriky nebo Asie). V uvedených zemích je sice založení podnikání jednodušší, ale podnikatelské prostředí mnohdy zaostává za vyspělými světovými zeměmi (včetně Česka). Z celkového počtu 175. zemí se  Česko  umístilo dle hodnocení Světové banky na 75. místě (z členských zemí Evropské unie za námi skončilo Slovinsko, Španělsko,  Řecko a Polsko). Rozdíly mezi zeměmi umístěnými na 50. až 80. místě jsou však zanedbatelné.

Další kapitola
 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Co s ti mmaji bahamy
Lucka
30. 7. 2010, 21:17
Re:Demence
PaJaSoft
19. 2. 2007, 14:16
Demence
Jakub
16. 2. 2007, 21:01
Re:Co s ti mmaji bahamy
marek
16. 2. 2007, 15:06
Re:Co s ti mmaji bahamy
Papouch
16. 2. 2007, 11:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená