FinExpert.e15.cz

Podnikání v erotice na webu

Erotika na webu již dávno není zlatým dolem. Konkurence je ostrá a doslova globální. Dozvíte se potřebné základy, než v této oblasti zkusíte podnikat.
Podnikání v erotice na webu
Seriál: Podnikání v erotice a placení za erotiku na internetu
Zatím vyšlo:
1. Kudy tečou peníze z karty při platbě erotiky?
2. Lze za erotiku na internetu bezpečně platit?

 

Protože jsem takovou firmu sám ještě nezaložil, odpusťte mi, prosím, stručnost v některých bodech.

Maloobchod nebo velkoobchod

Toto je základní otázka, která ovlivní vaše rozhodování ve většině ostatních. Velkoobchodem je myšleno založení vlastních stránek s placeným obsahem a maloobchodem pak prodej přístupu na cizí stránky.

Začít s maloobchodem je velmi jednoduché. Najdete si stránky s dobrým obsahem a zaregistrujete se v jejich affiliate programu (partnerském programu pro webmastery). Affiliate programy jsou provozovány přímo zprostředkovatelem plateb a zaručí vám podíl na tržbách. Obvyklý podíl je i 50 % z útraty vámi sehnaných zákazníků. Také technická realizace je snadná – dostanete upravený odkaz, na který budou zákazníci klikat. Většina webmasterů provozuje maloobchod jako přivýdělek k volným stránkám a financuje jím jejich provoz. Mám přístup ke statistikám tržeb našich affiliate patnerů, a proto vím, že více jak pár stovek USD týdně pravděpodobně nevyděláte. Je zde také vysoká úmrtnost projektů a někteří nešťastníci časem začínají nabízet Viagru...

Velkoobchod vyžaduje více investic, znalostí a prostředků. Na druhou stranu vám otevírá cestu k solidním trvalým příjmům. Otázkám spojeným se založením vlastních stránek se bude věnovat větší část článku. Výše investic bude záviset od zvoleného hlavního produktu (foto, video, live webcamera ) a i v případě běžných fotografií vás první projekt může stát několik desítek tisíc korun. Pokud dobře nastartujete, čekejte první měsíc klidně tržbu směšných 200 USD. Do černých čísel se pak můžete v případě úspěchu propracovat do dvou let.

Najděte si správný hlavní produkt

Volba hlavního produktu je klíčová a v budoucnu ovlivní zejména vaše fixní náklady, mzdy, daňové zatížení a zisk. Některá média vás také omezí při výběru zprostředkovatele plateb, technického řešení, hostingu a provozovny.

Fotografie a krátká videa

Jedná se o nejčastější hlavní produkt začínajících projektů. Mezi hlavní výhody patří zejména:

  • nízké mzdové náklady a jejich zdanění (dohoda o provedení práce),
  • nízké fixní náklady (žádní zaměstnanci na HPP, žádná provozovna, žádné paušální platby zprostředkovatelům, snadné předcházení povinnému plátcovství DPH ),
  • laciný obsah, který je možno vytvářet i s vybavením za pár tisíc korun,
  • vysoká přidaná hodnota. Náklady mohou být například pokryty 25-ti % tržeb.

Nevýhodou jsou pak nižší obraty v řádech jednotek tisíců USD měsíčně u dobře zaběhnutých projektů. Někteří odborníci také očekávají útlum těchto projektů ve prospěch videa (v souvislosti s rozvojem vysokorychlostního připojení).

Video má růžovou budoucnost

Výhodou je nižší konkurence a vyšší obraty. Nevýhodou je nutnost vysokých počátečních investic do obsahu. Představa o natočení dobrého vlastního erotického filmu na první pokus, je také poněkud zcestná. Video pak můžete prodávat různými způsoby:

  1. Na vlastních stránkách. Budete potřebovat hodně obsahu do začátku. Pokud se rozhodnete video streamovat (nenabízet jako soubory ke stažení, ale vysílat jako například youtube.com), tak vás čekají i vysoké náklady za vlastní technické řešení a server. Naštěstí některé webhostingové společnosti nabízejí vlastní technické řešení, které si můžete pronajímat.
  2. Umístit video přímo na server zprostředkovatele plateb. Ten se vám postará o technické řešení i o výběr plateb. Přesunete tím fixní náklady do variabilních a nemusíte se o techniku starat (za podíl na tržbách). Zůstává zde nutnost mít hodně zajímavého obsahu a investovat do něj a jeho propagace. Na vlastních stránkách vám v tomto případě zůstane jen statický obsah.
  3. Neprovozovat vlastní stránky a jednotlivá videa prodávat přímo přes servery typu xtube.com. Tyto servery vaše videa nastreamují a začnou přímo nabízet svým zákazníkům. Vy pak získáte podíl na tržbách. V tomto případě vám stačí málo obsahu a také času. Ztratíte však možnost tvorby vlastní značky a část zisků.

Live webcamera

Jde o kapitálově nejnáročnější volbu. Pro solidní provozování tohoto projektu potřebujete klasickou provozovnu a dobré technické zázemí (technik-programátor). Zřejmě vám také nebude stačit jen český trh. Abyste zvládli fixní náklady, budete muset zavést služby i v dalších jazycích. Rovněž budete omezeni i časovými pásmy, nehledě na nutnost simultánního překladu „konverzace“.

Problémy na vás čekají i při volbě zprostředkovatele plateb kreditní kartou. Zřejmě vám totiž nebude vyhovovat klasické předplatné na určité časové období, ale zvolíte systém kreditů odpočítávaných při sledování webcamery anebo „úkolování“ pracovnic. Za tento „nadstandard“ si zaplatíte paušální poplatek. Zprostředkovatel totiž nebude mít možnost kontroly čerpání služeb.

Samostatnou kapitolou jsou pracovnice. Na serveru by měl být totiž neustále alespoň jeden živý kanál a přehrávání nejlepších záběrů ho určitě nenahradí. Je poměrně jednoduché si spočítat extrémní mzdové náklady na takovýto směnný provoz. Můžete sice nabídnout i spolupráci amatérům s vlastní webkamerou, ale ti se budou většinou připojovat jen ve špičkách, kdy nejvíce vydělají.

Pokud se vám podaří projekt rozjet, budete s výnosem spokojeni. Určitě se do něj ale nepouštějte bez silného zázemí, anebo bez investora. Pokud nemáte s tímto podnikáním zkušenosti, vyplatí se přetažení schopného provozního z konkurenční provozovny.

Mobilní služby

Technicky se dají vyvinout velmi zajímavé mobilní projekty a placení pomocí mobilního telefonu  funguje také dobře. Jedinou brzdou jsou nenasytní operátoři a jejich nesmyslné extrémní poplatky za vše, od Premium sms po WAP.

V dalších článcích si povíme o prevenci povinného plátcovství DPH, volbě zdroje obsahu, volbě cílových skupin, cenové politice, zprostředkovatelích plateb, cash-flow, hostingu a vhodném software.

Další článek


 

Související články


celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: jednoduchá věc
ondra
24. 6. 2007, 10:36
jednoduchá věc
piko
24. 6. 2007, 08:25
Re:Clanek o nicem
powalec
14. 2. 2007, 00:18
Re:Clanek o nicem
Ondra
13. 2. 2007, 20:54
Re:Clanek o nicem
kill
13. 2. 2007, 20:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená