FinExpert.e15.cz

Podnikání v ČR? Stále za horších podmínek než v zemích třetího světa

Podnikání v ČR? Stále za horších podmínek než v zemích třetího světa

Podnikání v ČR? Stále za horších podmínek než v zemích třetího světa, potvrzuje studie. Studie Doing Business Report 2013 „sesadila“ Česko na 65. pozici zemí s ideálními podmínkami pro podnikání. Pohoršila si většina zemí na seznamu.

Česko si tak pohoršilo o jedno místo oproti loňsku. Celkově došlo dle studie k výraznému zhoršení podmínek pro podnikání po celém světě. Postavení se za pět let změnilo minimálně. Vynikáme v registraci nemovitostí, slabou stránkou je složitost činností vedoucích k zahájení podnikání, doba a nákladnost připojení k elektrické síti. Daňový systém je stále příliš složitý.

V loňské studii Česká republika obsadila 64. pozici. Polepšila si tak ze 70. místa z předchozího roku. Vše díky reformám ve formě zjednodušení a snížení daňového zatížení podnikatelů. Došlo k urychlení registrací nemovitostí díky digitalizaci.

Před Českem jsou dle studie země jako Ghana, Bělorusko, sousední Slovensko či Polsko. Přední místa uhájily země Singapur, Hongkong, tedy nejvíce globalizované ekonomiky na světě. „Vedou díky minimálním obchodním překážkám a regulacím. Administrativa přitom umožňuje v těchto zemích firmám a podnikatelům věnovat skoro veškerý čas podnikání,“ míní Aleš Frank z Nové společnosti. Třetí příčku obhájil Nový Zéland. Elitní desítku dle nejnovější studie tvoří dále USA, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Korea a nově i Gruzie a Austrálie. První osmička zůstala oproti loňskému roku nezměněna.

Skokanem roku jsou Seychely, propadákem je Grenada

Kdyby se vyhlašoval „skokan roku“ určitě by cenu dostaly Seychely. Oproti loňskému žebříčku si polepšily o 29 pozic na celkové 74. místo. Naopak propadák roku hlásí Grenada, která spadla o celých 27 pozic na místo s číslem 100. „Výrazně si polepšilo také Polsko, a to díky reformám. Ty v zemi zjednodušily podnikání v oblastech jako zakládání firem, při platbě daní i ve věci hladšího řešení insolvenčních řízení,“ míní Frank.

Skandinávie drží pozici

Dobré příležitosti i zázemí pro podnikání nabízí země Skandinávie. Ať už jde o Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko či Island. Stále se drží v první patnáctce států s nejlepšími podmínkami pro podnikání navzdory vysoké daňové zátěži. Pomáhá tomu fungující soudnictví, jednoduché a srozumitelné zákony, nízká korupce i provázanost státní správy s veřejností díky internetu.

Hodnotící kritéria

Všechny země byly hodnoceny v deseti klíčových kategoriích ovlivňující podmínky pro byznys a podnikání. Hodnocení bylo provedeno za období červen 2011 až květen 2012.

Patří mezi ně nízká regulace, vysoká svoboda, fungující justice, přátelská veřejná zpráva, minimální korupce. Dále se hodnotí, zdali jsou daně nízké či vysoké a jestli jsou srozumitelné. Mezi zeměmi které výrazně zlepšily tyto parametry oproti předchozímu roku, patří Srí Lanka, Srbsko, Kostarika, Kazachstán, Uzbekistán či Ukrajina.

Jednotlivá kritéria na hodnocení pro Českou republiku

 • Zahájení podnikání (Česko na 140. místě): Při zahájení podnikání se hodnotí: počet nutných administrativních úkonů, které musí podnikatel provést, doba trvání než se všechny administrativní požadavky na jednotlivých úřadech a institucích vyřídí, náklady spojené se založením podnikání a minimální požadovaný kapitál (v % z hrubého národního důchodu na obyvatele).
 • Zřízení skladu (Česko na 74. místě): Ve studii se sledují nutné legislativní postupy, čas a náklady spojené s vybudováním skladu, včetně získání všech potřebných licencí a povolení.
 • Přístup k elektřině (Česko na 143. místě): Zde se hodnotí všechny úkony potřebné pro získání trvalého připojení podniku na elektřinu. Počítá se čas, administrativní náročnost a celkové náklady.
 • Registrace nemovitosti (Česko na 27. místě): Hodnotí se lehkost, s jakou si mohou firmy zajistit práva k nemovitostem. Hodnocen je počet nutných úkonů spojených s převodem vlastnických práv k nemovitosti, čas a náklady spojené s registrací vlastnictví na požadovaných úřadech.
 • Získání úvěru (Česko na 53. místě): Hodnotí se dostupnost úvěru, zákonná práva věřitelů a vymahatelnost dlužné částky. Přístup k finančním informacím pomocí veřejně sdílených rejstříků nebo úřadů.
 • Ochrana investorů (Česko na 100. místě): V uvedeném bodě se sledují tři důležité prvky ochrany investorů: průhlednost transakcí, právní ochrana investorů a odpovědnost za vlastní řešení obchodní transakce.
 • Placení daní (Česko na 120. místě): Hodnotí se, jak velké daně musí zaplatit středně veliká společnost. Kolik daňových plateb za rok musí provést a časovou náročnost spojenou s platbami daní.
 • Svoboda obchodu (Česko na 68. místě): Nutné postupy, které jsou spojeny s dovozem a vývozem zboží. Sleduje se nutná administrativa, čas a náklady spojené s dovozem a vývozem požadovaného zboží.
 • Řešení platební neschopnosti (Česko na 34. místě): Hodnotí se nutný čas a náklady k zavření podniku a insolvenční řízení. Hodnotí se průběh konkurzního a insolvenčního řízení, procesní a administrativní překážky. Kolik dostanou věřitelé nazpátek z požadované částky a legislativní řešení úpadku.
 • Legislativní ochrana (Česko na 79. místě): Vyhodnocuje se snadnost či naopak obtížnost vymáhání uzavřených obchodních smluv. Legislativní ochrana se určuje podle vývoje sporu. Jak dlouhý čas trvá od podání žaloby po soudní rozhodnutí až k faktickému uhrazení dlužné částky dlužníkem. 
   
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená