FinExpert.e15.cz

Podnikání: Jak dostat zaplaceno?

Stalo se vám, že odběratel nezaplatil? Zaplacení svých faktur si můžete pojistit několika způsoby.
Podnikání: Jak dostat zaplaceno?

V průměru se u nás platí 12 dní po splatnosti faktur, v některých oborech, například ve zdravotnictví, tato doba činí až dva měsíce. Opožděné platby mohou způsobit problémy zejména u menších podnikatelů a firem, více než dvouměsíční období čekání na platbu může být dokonce i likvidační.

„Dodavatelé samozřejmě těmto trendům přizpůsobují své postupy. Zatímco dříve bylo mnohdy důležitější „vyrobit a dodat“ než „dostat zaplaceno“, dnes se inkasování peněz za dodávky věnuje vysoká pozornost,“ vysvětluje právník Martin Bohuslav z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. V Česku souvisí 70 % problémových obchodů s platební nevůlí, pouze zbývajících 30 % s platební neschopností.Oproti minulému roku však dostávají podnikatelé a firmy v Česku zaplaceno o tři dny dříve. Loni odběratelé za zboží či služby zaplatili v průměru za 72 dní, letos je to za 69 dní. Analýzu platební morálky zpracovala společnost ČSOB Factoring.

 

Ve srovnání s okolními zeměmi je Česká republika s 69 dny průměrem. Na Slovensku se v letošním roce platí za 71 dnů. „Přestože i výsledky průzkumu mluví o zlepšení situace, doporučujeme nejvyšší obezřetnost a uvážlivý přístup k úvěrování obchodních partnerů, protože zkušenosti z krize jsou ještě čerstvé,“ řekla Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny Atradius.

Co je psáno, to je dáno

Proti nezaplacení vašeho zboží či služeb se můžete bránit několika způsoby. „Obecně pro dodavatele platí tři pravidla: mít k dispozici písemný důkaz o vzniku právního vztahu s odběratelem, mít písemný důkaz o dodání zboží nebo služeb a zvolit si podle dané situace vhodné zajištění,“ radí Martin Bohuslav.

Jako dodavatel byste měli vždy trvat na uzavření alespoň jednoduché písemné smlouvy nebo doručení písemné objednávky. Tyto dokumenty potvrzují, že mezi vámi a odběratelem vznikl právní vztah a výrazně zvyšují vaše šance, že se domůžete zaplacení.

Smlouva však plní svůj účel, pokud je sepsána odborníkem. „V některých firmách s úmyslem ušetřit za právní služby si smlouvu sepíšou sami. To se ale nakonec může projevit na několikanásobně vyšších nákladech, které musí později vynaložit za soudní řízení a služby advokáta, pokud se rozhodnou pohledávku odběratele vymáhat. V horším případě přijdou i o celou pohledávku, protože i jediné špatné ujednání ve smlouvě může znamenat prohraný spor,“ upozorňuje advokátní kancelář Pelíšek, Navrátil & partneři.

Požadujte zálohu

Motivovat kupujícího k zaplacení můžete také tím, že do smlouvy uvedete hrozbu úroků z prodlení. Jejich výše dosahuje sedmi procent ročně plus ročně navýšeno o aktuální reposazbu. Pokud nového obchodního partnera zatím neznáte, můžete požadovat po odběrateli složení zálohy. Tak dodavatel o své peníze nepřijde.

„Obdobně je možné požadovat po odběrateli vystavení zajišťovací směnky, ve které odběratel ponechá nevyplněnou směnečnou sumu a ta bude na základě dohody stran doplněna až podle případné výše dluhu odběratele,“ dodává právník Martin Bohuslav.

Odběratele si prověřte

K minimalizaci rizika nezaplacení zboží nebo služby významně přispívá správný a odpovědný výběr obchodního partnera. Pohledávky tvoří až 30 % celkových aktiv firem. Je proto velmi důležité, aby si firmy vybíraly spolehlivé odběratele, kteří zaplatí.

Pro prověření solventnosti zákazníka předem můžete využít služeb specializovaných agentur. „Pomocí těchto agentur lze získat cenné informace o aktuálním stavu daného zákazníka. Dozvíte se například o tom, zda není odběratel zadlužen nebo jestli mu nehrozí exekuce,“ informuje jednatel DC Group Ladislav Procházka.

Co byste si určitě měli hlídat, je insolvenční rejstřík. V souvislosti s růstem počtu insolvencí je nahlížení do jeho obsahu nutností. Data v insolvenčním rejstříku jsou aktuální, takže je dobré ho sledovat až do proplacení faktury, jestli se tam jméno odběratele neobjeví. V souvislosti s krizí a růstem insolvencí je takové opatření minimem, které můžete udělat pro ochranu svého podnikání.

Peníze ihned

Jako další řešení se nabízí bezregresní factoring. Tento produkt vám vyřeší financování krátkodobých pohledávek do splatnosti, jejich správu, inkaso, v případě prodlení zasílání upomínek a případně zajištění pohledávek pro případ platební nevůle či platební neschopnosti odběratele.

Jednou z hlavních výhod factoringu je, že nemusíte čekat na zaplacení od odběratele, peníze máte okamžitě k dispozici a můžete je použít například na zaplacení svých závazků. Nemusíte se starat o pohledávky a může se plně věnovat svému obchodu. Pohledávky jsou u bezregresního factoringu pojištěny, takže máte jistotu vrácení až 100% nominální hodnoty pohledávky, a to do 90 dnů po její splatnosti. Cena služby se posuzuje podle vašeho obratu a bonity a také podle bonity odběratelů.

Další možností je akreditiv, což je finanční nástroj, který řeší platbu, ale navíc dává oběma stranám jistotu, že platba bude uskutečněna a zboží či služby dodány. V mezinárodním platebním styku se jedná o důležitý nástroj, je ale použitelný i v rámci republiky. Největší výhodou akreditivu je, že na 100 % zaručuje platbu.

Do smlouvy o dodání zboží vstupuje banka, která zaručuje, že platba se uskuteční, budou-li dohodnuté podmínky obchodu splněny. Smlouva definuje podmínky, za kterých se vzájemný obchod považuje za uskutečněný, a říká, že pokud se tak stane, banka, která akreditiv vystavila, musí zaplatit.

Pojistěte se

Pojištění pohledávky se může vztahovat na konkrétní obchod nebo na konkrétního obchodního partnera. Firmy se pojišťují zejména proti komerčnímu riziku jako platební neschopnost například konkurz, ale také proti platební nevůli, když zákazník prostě nechce zaplatit.

Pojištění se také vztahuje na teritoriální rizika, které souvisí třeba s válkou či revolucí v zemi odběratele. „Zvláště se vyplatí pojistit si dlouhodobou zakázku,“ míní Pavel Bursík ze společnosti Liapor, která má zkušenosti s nezaplacením klienta.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jak dostat zaplaceno? Zřídit si pojištění pohledávek...
Jiří
13. 1. 2012, 12:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená