FinExpert.e15.cz

Podnikání: Co je operativní leasing?

Operativní leasing umožní firmě jednoduché a ekonomické řešení vzniku, obměny či údržby vozového parku, stejně jako jiného hmotného majetku. Společnosti zabývající se tímto produktem navíc nabízejí služby, které šetří čas.
Podnikání: Co je operativní leasing?

Jak operativní leasing a služby s ním spojené fungují? Jedná se o dlouhodobý, časově ohraničený pronájem vozidel, strojů, výpočetní techniky a jiného movitého majetku s širokou nabídkou doplňkových služeb.
Nejvyšší variantou je poskytnutí nadstandardních podmínek tzv. full-service, tedy kompletní správa zapůjčeného majetku. Na první pohled se sice zvýší až o polovinu měsíční splátky leasingu, avšak v konečném zúčtování vám full-service uspoří nejen spoustu času, ale i nemalé peníze při provádění pravidelné údržby, oprav a jiných činností spojených se zapůjčeným majetkem. Navíc oproti klasickému leasingu se náklady pohybují řádově o desítky procent níže, jelikož nezaplatíte celou cenu věci, nýbrž jen částku odpovídající rozdílu mezi cenou kupní a cenou zůstatkovou, tedy takovou, za kterou následně leasingová společnost objekt pronájmu prodá další osobě.

Operativní, nebo finanční?
Při použití operativního leasingu dochází k zajištění komplexních služeb při správě například vozového parku, na rozdíl od finančního leasingu, kde dochází pouze k zajištění finančních prostředků k nákupu movitého majetku. U operativního leasingu tedy předmět smlouvy nevlastníte, ale pouze ho využíváte, takže nezatěžuje firemní bilanci nadbytečnými pasivy. Díky kompletní správě pronajatého majetku se pak také snižují náklady na mzdové a provozní výdaje.

Servis na splátky a v klidu

Nejčastější využití nachází operativní leasing při financování a správě vozového parku firem. Podnikateli tak odpadají starosti s pravidelnou údržbou aut, s jejich opravami a dalšími procesy spojenými s jejich provozem. Stačí si pouze vybrat požadovanou značku a počet vozidel, popřípadě i prodejce, a problém s firemní dopravou je vyřešen. Po skončení doby pronájmu získáte možnost opětovného zřízení leasingové smlouvy nebo dokonce odkupu vozidla za zbytkovou cenu, zpravidla jinou osobou, třeba zaměstnancem. V případě, že pro firmu požadujete pouze nová a kvalitní auta, odpadají starosti s prodejem ojetiny.
Full-service zahrnuje takové nadstandardní služby jako pravidelný servis dle požadavků výrobce, náhradní automobil, agendu spojenou s provozem firemního vozidla, asistenční služby, pneuservis včetně nákupu, výměny a uskladnění jak zimních, tak letních pneumatik, a mnoho dalšího. Od množství těchto služeb se samozřejmě odvíjí i celková cena měsíční splátky. Splátky operativního leasingu jsou plně nákladovou položkou, což znovu ulehčí firemním financím.

Pronajmout jde skoro vše

Další možností, jak využít služeb leasingových společností, je použití operativního leasingu při pronájmu strojů, zařízení, výpočetní techniky a dalších komodit. Jedná se tedy o ideální řešení při rozvoji firmy. Podmínky a průběh u tohoto typu operativního leasingu jsou podobné jako u pronájmu vozidel. Získáte tedy potřebné movité prostředky pro vaše úspěšné podnikání bez nutnosti vydat nemalé peníze za jejich nákup.
Pro svoje výhody se tak operativní leasing stává stále oblíbenějším východiskem pro řešení otázek vozového parku a jiných potřeb firem. Jelikož však tuto možnost využívá relativně malé procento podnikatelů, prostor pro rozkvět v oblasti operativního leasingu stále ještě existuje.


Článek vyšel také v měsíčníku Osobní finance. 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená