Častou otázkou, kterou pokládají maminky podnikatelky pracovníkům správy sociálního zabezpečení je, zda musejí během pobírání peněžité pomoci v mateřství přerušovat nebo ukončovat svou činnost. Na tuto situaci není jednoznačná odpověď. Je zde několik možností.
Mateřská (PPM) vyplácená z nemocenského pojištění z titulu OSVČ
V této situaci není možné osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Samostatnou výdělečnou činnost není nutné ukončovat, jestliže je vykonávána prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. Jednoduše řečeno, pokud OSVČ nevykonává činnost osobně. Například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky.
Připravili jsme pro vás souhrn těch nejdůležitějších informací.
V situaci, kdy osobní výkon této činnosti trvá, výplata PPM z nemocenského pojištění OSVČ nenáleží a OSSZ při zjištění této skutečnosti její výplatu pozastaví či ukončí.
Pokud je PPM vyplácena z nemocenského pojištění zaměstnanců, tedy z titulu zaměstnance, je možné samostatnou výdělečnou činnost vykonávat i nadále.
Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena z nemocenského pojištění. Zaměstnancům je vyplácena většinou po dobu 28 týdnů (při narození vícerčat 37 týdnů). Dávka je vyplácena okresní správou sociálního zabezpečení. OSVČ na ni mají nárok, pokud si platí nemocenské pojištění a splňují výše uvedené podmínky.