FinExpert.e15.cz

Podnikáme: Jak vybrat kvalitní účetní

Každý podnikatel se minimálně jednou bude potýkat s výběrem účetní.
Podnikáme: Jak vybrat kvalitní účetní

V dnešní době se už nevyplácí šetřit a dělat si účetnictví jak se říká „na koleně“. Sledování častých změn zákonů by podnikatele jen odvádělo od „vlastního byznysu“, takže dříve či později se rozhodne pro kvalitní účetní služby. Klíčové je však slovo „kvalitní“. Podle čeho poznat dobrou účetní? Není to jednoduché. Pokud vyberete špatně, s velkou pravděpodobností na to časem doplatíte.Nekvalitně odvedené účetnictví za několik let přinese komplikace a finanční nepříjemnosti.

Neřiďte se cenou

Jedním z hlavních vodítek bude pro většinu podnikatelů cena. Každý rád ušetří, ale v tomto případě se opravdu můžete spálit. Kvalitní účetní služby nejsou zcela levnou záležitostí, takže nejlevnější účetní nebude tou nejlepší volbou. Na druhou stranu, nemusíte mít nejdražší. Optimální je střed. K nezaplacení je účetní se zkušenostmi z dané sféry. Je totiž rozdíl v účetnictví mezi různými typy subjektů. Šikovná účetní by si s tím ale měla poradit.

Na poslední chvíli

Ptejte se také na reference, můžete si zjistit, jak daná kandidátka pracuje. Častým nešvarem účetních bývá nepravidelnost ve vedení účetnictví. Celý rok účetnictví nevedou, pak všechno dohání na konci roku. Když se vede evidence pečlivě i v průběhu roku, máte přehled, jde spousta věcí optimalizovat. Je potřeba počítat daně dvakrát do roka.

Každý doklad je důležitý

Žádá vás účetní neustále o nové podklady a doklady? To je dobré znamení, že bere svou práci vážně. Dobrá účetní s vámi bude probírat účetní hospodářský výsledek, má v pořádku seznam majetku, seznam pokladny a závazků. Vyjasňuje si platby příchozí, odchozí, výši pohledávek a závazků. Když se spokojí jen s tím, co vy jí dáte, a nic jiného po vás nechce, tak to není v pořádku.

Kvalitní účetní potřebuje mít přehled a bude po vás chtít každý doklad. Když například budete platit kartou, musí po vás chtít účtenku. Spoustě účetních důslednost chybí, což je chyba.

Externě nebo zaměstnanecký poměr?

Tuto otázku jistě řeší řada podnikatelů i účetních samotných. Nevýhodou externí spolupráce může být pro samotnou účetní a poté i pro vás to, že nedostává tak rychle a v požadované kvalitě potřebné doklady a informace.

Pro podnikatele má však dodavatelský vztah řadu nesporných výhod. Hlavním plusem pro externí účetní bývá nižší cena. Účetní služby si fakturuje, tudíž nebudete řešit žádné odvody jako u zaměstnaneckého poměru. Nezanedbatelné jsou také náklady na provoz kanceláře, kde by pracovala interní účetní.

Další výhodou externí účetní či externí účetní firmy je, že bývají pojištěni pro případ, že by udělali nějakou chybu. Jestli je účetní pojištěna, je dobré si dopředu zjistit.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

děkuji za tento článek, ujistil mě v mém rozhodnutí.:-)
ana
20. 11. 2013, 10:16
Článek o ničem, lepší je projít si reference a život...
Monik
21. 1. 2013, 10:58
Informační hodnota NULA. Škoda.
Olie
29. 7. 2012, 16:22
Co to je za článek? Komu tento pokus o radu má pomoci??
Moje jméno
29. 7. 2012, 11:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená