FinExpert.e15.cz

Podnikám při práci, musím platit pojištění?

Počet občanů, kteří chodí do zaměstnání a ještě si k tomu si přivydělávají formou samostatné výdělečné činnosti, vzrůstá.
Podnikám při práci, musím platit pojištění?

Ze zaměstnaneckého poměru je jim každý měsíc srážena daň, sociální a zdravotní pojištění. Musí platit tyto povinné odvody i ze své samostatné výdělečné činnosti?

Živnostenský list není podmínkou

Díky novele živnostenského zákona je od léta snazší získat živnostenské oprávnění, všechny volné živnosti byly sloučené do jedné jediné, pro řemeslné a vázané živnosti jsou méně přísné podmínky (délka praxe a kvalifikace). Přesto ne pro každý přivýdělek je potřeba toto živnostenské oprávnění mít. Výdělečné činnosti, pro které není zapotřebí, jsou mimo jiné: daňoví poradci, advokáti, autoři, znalci, makléři, herci či hudebníci. Přesto každý, kdo provozuje samostatně výdělečnou činnost, se musí do 8 dní od zahájení činnosti registrovat u:

  • příslušné zdravotní pojišťovny
  • okresní správy sociálního zabezpečení
  • finančního úřadu

U vedlejší činnosti se zálohy neplatí

Každá osoba samostatně výdělečně činná musí platit měsíční zálohy ve výši 1 596 Kč u sociálního pojištění a 1 456 Kč u zdravotního pojištění. Tyto zálohy se platí i ve ztrátě. Sociální i zdravotní pojištění se během roku platí formou záloh - odevzdání přehledu za uplynulý rok potom doplatí zbylou část pojistného a současně se jim vypočte pravidelná měsíční záloha na příští rok. Zálohy však nemusí platit občané, kteří vykonávají svoji činnost při podnikání. To znamená, že jejich měsíční mzda v pracovněprávním poměru je vyšší než minimální mzda po celý kalendářní rok. V letošním roce tedy 8 000 Kč měsíčně. Stačí ovšem, aby pouze jeden měsíc nebyl občan v zaměstnaneckém poměru, a po tuto dobu si musí platit minimální zálohy, protože jeho vedlejší podnikatelská činnost bude rázem hlavní činností s povinností platit minimální zálohy.

Zdravotní pojištění se platí dle skutečného příjmu

Skutečnost, že se během roku neplatí zálohy na zdravotní pojištění, neznamená, že se zdravotní pojištění neplatí. Všechny osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost odevzdat na jaře příštího roku Přehled o příjmech a výdajích. Pojistné se potom odvádí dle skutečného příjmu, např.:

  • příjmy za celý rok činily 60 000 Kč
  • výdaje za celý rok činily 30 000 Kč
  • pojistné činí 13,5 % z vyměřovacího základu
  • vyměřovací základ (60 000 Kč - 30 000 Kč) * 0,5 = 15 000 Kč
  • pojistné činí 13,5 % z 15 000 Kč = 2 025 Kč

Tato částka musí být následně doplacena do 8 dní po odevzdání Přehledu o příjmech o výdajích.

Sociální pojištění se platit nemusí

U sociálního pojištění je situace odlišná. Vychází se ze skutečnosti, že plátce je již pojištěn v rámci zaměstnaneckého poměru, kde odvádí pojistné. Proto, je-li příjem z vedlejší činnosti nízký, nemusí se sociální pojištění vůbec platit. I když ovšem nevznikne občanovi povinnost platit sociální pojištění, je potřeba vždy odevzdat Přehled o příjmech a výdajích. V současné době je podmínkou, aby se nemuselo sociální pojištění platit, že hospodářský výsledek z podnikání není vyšší než 51 744 Kč (příjem z práce musí být samozřejmě vyšší než 96 tisíc Kč za rok – tuto skutečnost musí zaměstnavatel občanovi potvrdit a toto potvrzení je nedílnou součástí Přehledu o příjmech a výdajích.

  • Pokud by měl občan tedy příjmy 60 000 Kč a výdaje 30 000 Kč jako v předcházejícím příkladě, nemusel by sociální pojištění platit. Protože lze náklady uplatnit formou paušálu ve výši 50 % (platí pro většinu samostatně provozovaných činností), dá se říci, že do ročního příjmu ve výši 103 487 Kč se nemusí sociální pojištění odvádět.

Jestliže je hospodářský výsledek z vedlejší samostatně výdělečné činnosti vyšší než uvedená částka, musí se již platit minimální zálohy ve výši 639 Kč a u výpočtu celkové povinnosti na odvodu sociálního pojištění se již postupuje stejně jako v případě, že je podnikání hlavní činností.

Prameny:

Zákon č. 592/1992 Sb. v platném znění O veřejném zdravotním pojištění

Zákon č. 589/1992 Sb. v platném znění O pojistném na sociální zabezpečení

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Prosba o vysvěltení
Michal
11. 9. 2008, 14:41
zdravotní pojištění
nana
4. 9. 2008, 11:23
zdravotní pojištění
nana
4. 9. 2008, 11:23
Re: Matouci formulace
Ondrasz
3. 9. 2008, 11:29
Matouci formulace
Martin Slováček
3. 9. 2008, 09:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená