FinExpert.e15.cz

Podle čeho nakupujeme? Věříme českým výrobkům

Podle čeho nakupujeme? Věříme českým výrobkům

Jaké parametry výrobků rozhodují o jejich nákupu, jak znají a vnímají spotřebitelé značky kvality a jaká vodítka či hodnocení výrobků by při nákupu uvítali? To byla hlavní témata průzkumu Rady kvality České republiky spolu s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Průzkum jasně ukázal, že při nákupu spotřebního zboží je pro zákazníky nejdůležitější kvalita (61 %), ale samozřejmě vztažená k odpovídající ceně. Přes ¾ zákazníků upřednostňují české výrobky, o kterých si myslí, že jsou stejně dobré, nebo kvalitnější, než zahraniční konkurence.

„Zatímco v případě potravin jsou každému spotřebiteli jasná zdravotní rizika, která z nákupů nekvalitních potravinářských výrobků vyplývají, u spotřebního zboží si mnozí myslí, že riskují jen omezenou životnost či funkčnost výrobku,“ uvádí zpráva o výsledcích průzkumu.

Nebezpečné hračky

„Každým rokem je v EU nahlášeno do systému RAPEX kolem 2 000 typů spotřebních výrobků, které jsou nebezpečné pro zdraví či život svých uživatelů. A i když jejich počet v roce 2011 poprvé klesl – na 1803 – jde o stále velmi vysoká čísla. Varující je zejména vysoký – více než pětinový – podíl nebezpečných hraček,“ vysvětluje Robert Szurman, předseda Rady kvality ČR.

Mnoho výrobků obsahuje zakázané jedovaté chemikálie, elektrické spotřebiče mají nedostatečnou ochranu proti úrazům elektrickým proudem, řada výrobků má nevyhovující mechanickou konstrukci. Řada alergií, astma a mnohé kožní problémy jsou způsobeny přítomností zakázaných chemikálií v oděvech, nádobí, hračkách a dalších výrobcích.

Při pestrosti nabídky na trhu není možné zkontrolovat všechny výrobky, které do obchodů přichází. Nebezpečné výrobky zachycené například RAPEXEM a dalšími kontrolními orgány tvoří jen špičku ledovce.

„V rostoucí konkurenci asijských žraloků, kteří dokážou vyrábět nejen levněji, ale někdy již i dostatečně kvalitně, není již faktor kvality sám o sobě konkurenční výhodou, ale základním parametrem pro přežití“, říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Výsledky průzkumu ovšem ukazují, že čeští spotřebitelé nadále věří především českým výrobkům: v 75 % respondentů vzbuzuje i pouhý název Česká kvalita důvěru a 73 % dotazovaných by dali takto označenému výrobku při nákupu přednost.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Souhlasím s článekem. Také bedlivě studuji etikety n...
Katyva
15. 1. 2013, 09:41
Zákaznící by především u všeho označeného český výro...
Petr
1. 8. 2012, 07:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená